Müzik

Yılların tecrübesi, sakin tınılarla demleniyor : Tual – Sakin Şehrin Şarkıları…

Tual, 1997’de ilk albümünü yayınladığından beri hem müziksel uyumları hem de Pencere, Tiryakinim, Kasım gibi eserleriyle sevilen gruplardan biri olarak kaldı; ancak grup 2005 albümünden sonra yeni bir çalışma yayınlamadı (ki Sezi Çeşitli’nin Tual -Sezi- olarak yayınladığı solo çalışmalar hariç); gruptan günümüze vokalde İskender Türsen ve gitarda Ertuğrul Perşembe kaldı. Yavuz Darıdere, Mustafa Darıdere, Kaya Can Kesen ve Özgür Özgün’ün eklendiği grup, bu sefer bir EP ile Ossi Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşuyor : Sakin Şehrin Şarkıları…

EP’deki tüm eserler Türsen imzası taşıyor. Tual’in kendi stüdyosunda (TUAL Stüdyoları) kaydettiği EP’nin editing-mix-mastering çalışmaları Arda Kaynak (AKM Prodüksiyon)’a ait.

Kasım haricindeki tüm eserler grubun ortak düzenlemesiyken (Türsen, Perşembe, Özgün, Yavuz ve Mustafa Darıdere), Kasım’ın düzenlemesi ise Yavuz Darıdere’ye ait.

EP, ‘Artık’ ile açılıyor. Ertuğrul Perşembe’nin solo gitarının önde başladığı eserde Yavuz Darıdere’nin klavyesi-piyanosu yer yer öne çıkarak Özgür Özgün’ün ritm gitarıyla dengeleniyor ve Özgün geri vokaliyle de eseri güçlendiriyor. Orta kısımda Yahya Dai’nin saksafon solosu başarılı. Kaya Can Kesen’in davulu ve Mustafa Darıdere’nin bası da eseri tamamlıyor. Ardından ‘Beyaz’ perküsyon ve gitarların önde başladığı eserde bas da yer yer öne çıkarak eseri destekliyor; Özgün’ün geri vokali ve Yavuz Darıdere’nin tuşluları eseri canlı tutuyor. Orta kısımda gitar-klavye uyumu başarılı. 

Sırada, ‘Sar Bana’ var. Yavuz Darıdere’nin piyano solosuyla başlayan eserde Perşembe’nin solo gitarı ve Hakan Hakgönül’ün davulu öne çıkarak Yavuz Darıdere’nin klavye fonu ve Mustafa Darıdere’nin basıyla dengeleniyor. Özgün’ün geri vokaliyle birlikte akılda kalıcı bir nakarata sahip olan eserde sözler de bildiğimiz Tual lirikliğini yansıtıyor. Orta kısımda Dai’nin saksafon solosu başarılı. Son eser ise Tual’in en sevilen şarkılarından biri olan ve ilk defa 2005 albümünde yer alan ‘Kasım’ın yeni versiyonu. Darıdere’nin klavye fonu ve davulla başlayan eserde gitarlar öne çıkarak klavye ve basla dengeleniyor. Klavye ve bas da esere retro tınılar katıyor. Özgün’ün geri vokali de eserin duygusunu destekliyor; sanki eser 1980’lerde kaydedilmiş gibi sakin bir tınıya sahip. İlk versiyonu sevenler bu versiyonu da sevecektir.

Tual, hem yeni kadrosuyla da güzel bir uyuma imza atarken, yılların tecrübesini sakin tınılarla dengeleyerek başarılı bir EP sunuyor.