Röportajlar

Yeni klip çalışması “Sessiz Sinema”yı dinleyicilerle buluşturan Atakan Konakçı ile bir röportaj…

Müziğin eğitiminden gelen ve zaman içinde pek çok sanatçıya vokalist olarak eşlik eden, yine aynı doğrultuda koro şefliği ve öğretim üyeliği yolunda ilerleyen bir isim olan Atakan Konakçı, zaman içinde edindiği tecrübenin ardından bu sefer bir ilk EP çalışmasını; “Pembe Vapur”u Kemal Aslan Music Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturduktan sonra, ilk önce EP ile aynı ismi taşıyan klibin ardından, EP’den “Sessiz Sinema”nın klibini dinleyicilerle buluşturdu. Konakçı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, EP çalışmasını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Pembe Vapur’a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı? 

-Konservatuvar eğitiminde almış olduğumuz dersler bize daha geniş bir perspektiften müziğe bakmamıza olanak sağlıyor, işin derinliğini kavramamıza yardımcı oluyor. Uzun yıllar sahnede ünlü solistlere vokallik yaptım. En uzun süre çalıştığım solist Ebru Gündeş’e 10 sene sahnede vokal yapma şansına sahip oldum , heyecanlı güzel konserlerle geçen yıllar, her biri benim için geri gelmeyecek anılar, dostluklar, arkadaşlıklarla dolu güzel anılardı. Sahne deneyimi kazanmamda kendisinin büyük etkisi olmuştur, bu vesileyle kendisine de buradan çok teşekkür ederim.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Pembe Vapur EP’sinin oluşum süreci nasıl gelişti? “Pembe Vapur” ve “Sessiz Sinema”nın sahipleri Hakkı Yalçın ve düzenlemeyi de üstlenen Coşkun Kıvılcım ile yollarınız nasıl kesişti?

-İşin aslı değerli bir büyüğüm için beste ve stüdyo arayışı esnasında besteci Coşkun Kıvılcım’la tanıştım. Sonra yapmış olduğu besteleri dinleyince beğendiğim iki şarkısını okumak istediğimi belirttim. Daha sonrasında da söz yazarı Hakkı Yalçın’la tanıştım ve projeye başlamış olduk.

Pembe Vapur’a bir de Erkan Nas yönetiminde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klip için yine solist bir arkadaşımın tavsiyesiyle yönetmen Erkan Nas ilk klibimi çekti. Klip Beykoz kundura fabrikasında gayet profesyonel bir ekiple yaklaşık 7 saat gibi bir sürede çekildi. Kliple ilgili geri dönüşler de gayet iyiydi emekleri için teşekkür ederim.

Sessiz Sinema’ya bir de Mehmet Tuğba Yüksel, Anıl Ahmet Yüksel ve Hakan Gençdal yönetiminde bir klip çektiniz. Kendileriyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Her bir klip benim için planlar, uykusuz geceler ve kafamda kurgularla geçer. “Mekan neresi olsa?” “Nasıl dursam?” “Kostüm nasıl olsa?” gibi… Allah’tan 2. klibim için Mehmet Tuğba Yüksel, Ahmet Anıl Yüksel ve Hakan Gençdal’la yapmış oldukları güzel işleri bildiğim için özellikle kendileriyle çalışmak istediğimi belirttim. Sağ olsunlar kırmadılar. Bu klibimde beni seyreden müzikseverlerden çok olumlu dönüşler aldım.

Kemal Aslan Music Production ile yollarınız nasıl kesişti?

-Firma arayışı içindeyken sağ olsun Erkan Nas bu konuyla ilgili tavsiyede bulundu: “Kemal Aslan olsun!” diye. Böylelikle Kemal Aslan etiketiyle tüm dijital platformlarda şarkılarım dinleyiciyle buluştu.

Pembe Vapur EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Her iki şarkıda da sözlere bakıldığında; sözlerin bizleri eskilere götürdüğünü, nostaljik bir havaya sahip olduğunu yazan müzikseverlere hak veriyorum. Yapmış olduğum radyo programlarında bana sıkça sorulan sorular “Neden Pembe Vapur ve Sessiz Sinema?” oldu. Söz yazarı Hakkı Yalçın’ın bu konudaki ustalığını düşünecek olursak eminim iyi bir açıklaması vardır.

Ayrıca “Tanrıdan Diledim”i yorumladınız. Bu eseri yorumlamaya nasıl karar verdiniz ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Tanrıdan Diledim” eseri bildiğiniz üzere anonim bir türküdür. Coşkun Kıvılcım, altyapısında ritmik düzenlemeler yaparak özellikle böyle bir altyapıyla okumamı tavsiye etti. Benim de çok içime sindi açıkçası, böylelikle okumaya karar verdim.

Sessiz Sinema’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Önümüzdeki 2021 Kasım ayı içinde gerçekten çok seveceğiniz iki şarkıyla müzikseverlerin karşısında olacağımın müjdesini şimdiden vermek isterim.

Atakan Konakçı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sessiz Sinema”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.