Röportajlar

Yeni teklisi “Affet”i dinleyicilerle buluşturan nisan ile bir röportaj…

2023 Nisan’ıyla birlikte dinleyicilere merhaba diyen ve dikkat çeken bir isim de -ki ismiyle bağlantılı olarak bu ayı mı seçti bilemiyorum- zaman içinde müzikle ilgisi doğrultusunda kendi şarkılarını yapmaya başlayan nisan ve ilk teklisi “İnanmam” oldu. İkinci teklisi “Yokuş” ile Spotify editör listelerinden Fresh Finds Türkiye’ye girmeye hak kazanan nisan, şimdi ise yine sözleri kendisine ait olan yeni teklisi “Affet”i InvasionMusic etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. nisan (Nisan Aksu) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “İnanmam”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müziğe olan ilgim annemin lise gitarını elime almamla başladı. Öğrendiğim birkaç akorla coverlar yapıp kendimi geliştirmeye çalışıyordum. Zaman geçtikçe özgün sözler ve besteler yapmaya karar verdim ve bunun üstüne uğraşmaya başladım. Amatör işler çıkardım ama çalışmayı hiçbir zaman bırakmadım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “İnanmam”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Beati üstlenen Neva ve firmanız Invasion ile yollarınız nasıl kesişti? İnanmam ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Neva ile müzik sayesinde tanıştık ve bana çok şey kattı. Amatör olarak ilk yaptığım işlerden birini Neva’ya dinletmiştim. Ne yapmam gerektiğini, nasıl çalışmam gerektiğini konuşmuştuk. Gün geçtikçe samimiyet ve tanışıklığımız artmıştı. Invasion’ın kurulum aşamasında ben de yanlarındaydım. Neva bana bu şirketin sanatçısı olmam için teklif sundu. Tabii ki de hiç şüphe etmeden kabul etmiştim. Süreç de böyle başladı. Önceliğimiz bana bir sanatçı profili oluşturmak ve tarz belirlemek oldu. Bu tarz arayışında “İnanmam”ı oluşturduk, ikimizin de içine sinen bir çalışma oldu. İlk çıkışımı bu şarkıyla verdik. Aldığım geri dönüşler beni daha da motive etti ve müziğe daha da bağlanmış oldum. 

İkinci tekliniz yine Neva beati “Yokuş”un oluşum süreci nasıl gelişti? Yokuş ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında gelişim süreci diğer şarkılarımla paralel bir şekilde ilerledi. Dört şarkıdan ikincisi olan “Yokuş”u hazırlayıp sunduk. Yayınlandıktan kısa bir süre sonra Spotify, parçamı “Fresh Finds Türkiye” listesine ekledi. Ardından listeye kapak oldum ve resmi Instagram sayfalarında paylaşıldım. Bu sayede daha büyük kitlelere ulaştım.

Yeni tekliniz Neva beati “Affet”in oluşum süreci nasıl gelişti? Affet ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dört şarkıdan üçüncüsü olan “Affet”i de planladığımız gibi “Yokuş”un ardından yayınladık. Açıkçası dinlenme sayısı adına beklediğim dönüşü alamadım. Fakat bu şarkının da zamanla keşfedileceğine inanıyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Türkiye’de gördüğüm en önemli eksiklerden birisi, sanatçıların kendi müziğine objektif bir yaklaşım sergilememesi gibi görünüyor. Bu sebeple müzik özgürlüğünü ve özgünlüğünü kaybediyor, aynı zamanda kültürden uzaklaşıyor. Tarihimizin ve kültürümüzün bırakmış olduğu mirasları kullanarak Türkçe müziği ve müzik türlerini geliştirmeyi ve genişletmeyi ayrıca müziği ve sanatı sevdirmeyi hedefliyorum. Türler arası bağımsız müzik yapmayı ve Türkçe müziği tanıtıp sınırlarını genişletmeyi istiyorum. Kısacası kendi müziğimi hem özgür hem de özgün bir müzik olarak tanımlıyorum.

Affet’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir haftalık stüdyo çalışmamız oldu. Güzel şarkılar yaptığımızı düşünüyoruz ve bunları dinleyicilerimizle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

nisan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Affet”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.