Röportajlar

Yeni teklisi “Beni Sevgilim”i dinleyicilerle buluşturan mbnd ile bir röportaj…

Meral Büşra Nur Doğan… Kısa sürede içindeki müzik tutkusuyla kendi şarkılarını yapıp pek çok tekli yayınlayan Doğan, bir süredir müzik kariyerine mbnd ismiyle devam ediyor. En son “Beni Sevgilim”i Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşuran mbnd (Meral Büşra Nur Doğan) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Az mı Gelecek”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Az mı Gelecek”in sahibi Sinan Özbay, düzenlemeyi üstlenen Cüneyt Yalmaz ve Dinç Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Az mı Gelecek” benim ilk sponsorlu olarak çıkardığım bir şarkıydı. İlk göz ağrımdı diyebilirim. Rock esintisi estirmesini istediğimiz bir proje oldu. Onun öncesinde O Ses Türkiye’de yarı finale kadar yarışmıştım. Dinç Müzik’le İstanbul’da yollarımız kesişmişti. Kendilerinin teklifleri üzerine ofislerine gitmiştim ve “Az mı Gelecek” şarkıma klip çekmeyi önerdiler.

Ardından “Akşam Olur Karanlığa Kalırsın”ı yorumlamanız nasıl gelişti?

-“Akşam Olur Karanlığa Kalırsın” eserini cover’lamak istedim çünkü eser tam anlamıyla içime işliyordu. Duygusuna hâkim olduğum bir şarkıyı söylemek istedim.

Üçüncü tekliniz kendi eseriniz “Aydınlık” oldu. “Aydınlık”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Ertan Mutlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Aydınlık” şarkısını yazarken hissettiğim tek duygu sığınma duygusuydu. Benim için çok özel ve yaşanmışlıklarıma ait bir şarkıdır. Ertan Mutlu da bu duruma benimle yorumunu katmak istedi bu şekilde ilerledi.

Dördüncü tekliniz “Deli Oluyorum”un oluşum süreci nasıl gelişti? Beat ve düzenlemeyi üstlenen (halen çalışmaya devam ettiğiniz) Kadir Akbaba ile yollarınız nasıl kesişti? 

-“Deli Oluyorum” müzikal anlamda yaratmak istediğim kimliğin ta kendisi olmuştur. Eski menajerim aracılığı ile Kadir’le tanışmıştık. Kendisinin yeteneği ile R&B ve grunge bir eser koyduk ortaya. Sözleri özgünlük ve özgürlüğün bir simgesidir benim için.

Beşinci tekliniz “Nafile”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi kim üstlendi?

-“Nafile” aslında çok emin olamadığımız yarım bir projeydi fakat bir tarafımızın da yayınlamak istediği bir şarkıydı.

Altıncı tekliniz ile kariyerinize mbnd ismiyle devam ettiniz. Bu bağlamda Akbaba beat-düzenlemesi “Teninden Uzaya”nın oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Mix’ini Ardacoon’un, beat’ini Kadir Akbaba’nın yapmış olduğu “Teninden Uzaya” ile çok olumlu tepkiler aldık. Yine R&B esintisi olan bir şarkıydı.

Yedinci tekliniz, bu sefer “Deli Oluyorum”un Ardacoon Punk versiyonu oldu. Aynı zamanda teknik çalışmanızı üstlenen (halen çalışmaya devam ettiğiniz) Arda Karataş ile yollarınız nasıl kesişti ve bu versiyonun oluşum süreci nasıl gelişti?

-Arda ile O Ses Türkiye elemelerinde karşılaşmıştık. Kendisi benim hayatımda çok önemli bir yere sahip olup müzikal anlamda çok değer katmıştır bana. O yüzden sadece müzikal anlamda değil, benim çok değerli bir arkadaşım artık. “Deli Oluyorum”un ilk versiyonu zaten grunge ve punk’tı; bu versiyonunu da müzik severlerle buluşturmak istedik.

Dokuzuncu tekliniz “isabelle”nin oluşum süreci nasıl gelişti?

-“isabelle” tam bir yaz şarkısı. Afro pop ve R&B esintili eğlenceli bir şarkı olsun istedim. Enerjisi yüksek nabzı artıracak güzel bir şarkı.

Onuncu tekliniz yine Ardacoon ile ve halen çalışmaya devam ettiğiniz Garaj Müzik etiketiyle “Toxic” oldu. “Toxic”in oluşum süreci nasıl gelişti? “Toxic” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Toxic”i yine yazın sıcaklarına uygun olarak yazdım ve günümüz toxic ilişkilerini anlatan bir şarkı. Kopamayışın ama sevginin de olduğu karmaşık bir durumun ifadesiydi. Stüdyoya girdim ve Arda da eşlik etmek istedi; rap kısmını o, nakarat ve verse’i ben yazdım. Halen çalışmaya devam ettiğim Garaj Müzik etiketiyle yayınlandı. Şarkı Spotify’da 228 bin, Youtube’da 1 milyona yakın dinlendi.

On birinci tekliniz “fake”in oluşum süreci nasıl gelişti?

-“fake” tam anlamıyla eleştirel sansasyonel bir şarkıdır. Günümüz sosyal durumunu kinayeli bir biçimde ifade eder.

On ikinci tekliniz “Çok Sevdim”in oluşum süreci nasıl gelişti? “Çok Sevdim” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Çok Sevdim”i yazarken imkânsız bir aşktan bahsettim aslında. “Yoktu vereceğim bir geleceğim”; bir insanın çaresizliğini ama aynı zamanda sevdiği insandan vazgeçememesini anlatıyor. Bunu bir hayat kadınının hayatından esinlenerek yazdım; benim için oluşum süreci böyleydi. Spotify’da birçok listeye girmeyi başardı; çok güzel olumlu tepkiler alıyorum. İnsanlar hikâyesi olan eserleri seviyorlar.

En son “Beni Sevgilim”i dinleyicilerle buluşturdunuz. “Beni Sevgilim”in oluşum süreci nasıl gelişti?

-“Beni Sevgilim”de sanatsal kaygıyı ele aldım. Ritmi sizi dans ettirecek ama sözleri ile sizi üzebilecek özelliğe sahip. Bu yüzden çok özel ticari beklentimin olmadığı tamamen kendi müziğimi yansıttığım bir şarkı.

“Beni Sevgilim” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gayet güzel tepkiler alıyorum. TikTok ve diğer dijital platformlarda sesin kullanılarak yapılmış olduğu içerikler çok onure edici tabii ki.

Başta da belirttiğim gibi kendi ekibinizi (Kadir Akbaba ve Arda Karataş) başarıyla devam ettiriyorsunuz. Bu bağlamda aynı ekiple aynı başarıyı sürdürmek sizin için nasıl bir duygu?

-Kadir ve Arda uzun yıllardır arkadaşlarım. Sadece müzik yapmıyoruz, birlikte çok zaman geçiriyoruz. O yüzden müzikten öte önce bir dostluk söz konusu bizim için.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim için müzik deneyseldir. Kendi müziğimi böyle ifade edebilirim. Sanatsal kaygı ile yaptığım işler ile ticari kaygı ile yaptığım işler arasında samimiyet farkı oluşuyor tabi ki ama uzun yıllardır tartışmaya açık bir konudur zaten bu. “Sanat sanat içindir” ya da “Sanat toplum için midir?” Bunun kararını sanatkârlar belirliyor; üretim ne yönde olursa toplum onu dinliyor. Bu yüzden her iki görüşe de ait eserler yapıyorum.

“Beni Sevgilim”den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Bir yaz şarkısı yapıyorum; Rap / R&B günümüz sound’larının harmanı değişik bir projem var. Adını ilk defa bu röportajımda duyurmuş olayım o halde, yeni projemin adı “baby” yakında tüm dijital platformlarda yayında olacak!

mbnd’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Beni Sevgilim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.