Röportajlar

Yeni teklisi “Aşık Bana”yı dinleyicilerle buluşturan Başak ile bir röportaj…

Başak Angışhan… İçindeki müzik tutkusuyla kendi şarkılarını yapmaya başlayan ve akustik olarak kaydettiği iki teklinin ardından Müzikonair etiketli üçüncü teklisi “Aşık Bana”yı dinleyicilerle buluşturup dinleyicilerden ilgi gören Başak ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Ruhumun Adı Keder’e kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-Kendimi bildim bileli içimde müzik tutkusu vardı. Ortaokuldayken evde kendi kendime uğraşarak gitar çalmaya başladım. Lisede okulumuzun korosuna katıldım. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve daha birçok farklı türde küçük çaplı konserler vermeye başladım. Liseden sonra gittiğim canlı müzik olan mekanlarda sahneye çıkmaya başladım. Edirne’de üniversitedeyken Instagram üzerinden bir müzik hesabı açmaya karar verdim ve çektiğim amatör videoları buraya yüklemeye başladım. “Ruhumun Adı Keder”i o zamanlar besteledim ve çevremden gelen güzel tepkiler ile birlikte çıkarmaya karar verdim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Ruhumun Adı Keder”in oluşum süreci nasıl gelişti? Bremium Medya Türkiye (Aşık Bana’da düzenlemenizi üstlenen İsmail Bilici) ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dediğim gibi Edirne’de öğrencilik zamanlarımda yazdım “Ruhumun Adı Keder”i ve o zamanlar alıştığım, bildiğim çevreden kopmanın zorlu etkilerinden dolayı daha kasvetli bir ruh hali içerisindeydim. Bu yüzden ilhamım bu şekilde şekillendi. “Ruhumun Adı Keder”i evde kaydedip amatör bir çalışma olarak çıkardım ama ilk çıkardığım şarkım olması, anlamı ve çevremin beğenisinden dolayı benim için önemi çok büyüktür. Bremium, arkadaşım İsmail Bilici’nin ekibidir. “Başak, bu şarkıyı yayınlayalım!” dedi ve yayınlamaya karar verdik. Tabii ki Ruhumun Adı Keder’in derinliğinden dolayı güzel geri dönüşler aldım fakat profesyonellik, tanıtım açısından eksikliklerim çok fazla olduğu için gerektiği şekilde parlatamadım bu yüzden üzgünüm.

İkinci çalışmanız, “Bizim Hikaye” oldu. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Bizim Hikaye”yi “Ruhumun Adı Keder”den yaklaşık 1 yıl sonra çıkardım. Bizim Hikaye de tıpkı ilk şarkım gibi amatör çıkarılmış bir beste ama beni müzikte bir adım daha cesaretlendiren bir çalışmadır. Bizim Hikaye; zamanda kaybolan, bir türlü birbirini yakalayamayan ve yanlış tercihler yapmaya mecbur bırakılan bir aşkın hikayesidir. Her zaman hislerle empati yapmaya çalışırım. Bizim Hikaye’nin de herkesin hislerine değinen bir şarkı olduğunu düşünüyorum.

En son, “Aşık Bana”yı yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Müzikonair ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında en zor kısım burası sanırım. Aşık Bana’nın şarkı dışında gerçekte de bir hikayesi var… “Aşık Bana” şarkımı yazdıktan sonra aslında ben çıkarmayı düşünmüyordum, bazı sıkıntılarımdan dolayı başkasına verme fikri vardı aklımda. Daha sonra DJ Emre Tekin beni Müzikonair’a yönlendirdi. Sonra şarkıyı ben çıkarmaya karar verdim. Artık yerimde saymayı bırakıp bir şeyler yapmam gerektiğini fark ettim. Aşık Bana’yı ilk olarak akustik çıkarmayı düşündüm, bunun için bir grupla anlaştım ve pandeminin de etkisiyle ortaya bir şeyler çıkarabilmemiz ayları buldu, sonucundan hiç memnun kalmadım, bazı konularda da anlaşamayınca çalışmamaya karar verdik ve bütün bekleyişlerim çöpe gitti. O an dedim ki “Başak, ya şimdi yaparsın bu şarkıyı ya da hiç bir zaman!” Böylece Ruhumun Adı Keder’i de çıkarmama yardımcı olan arkadaşım Kemal Bilici ile şarkının altyapısını düzenledik ve o gece şarkı tamamlandı. İşin diğer zor kısmına gelmiştim… Klip! Klip konusunda onlarca fikirden sonra elimdeki kısıtlı imkanları değerlendirmeyi planladım. Çok değerli bir hocamın sayesinde Halk eğitim merkezinin salonunu kullandık. Arkadaşım Hüseyin Duman oyuncumuz oldu. Klip telefonla arkadaşım Çağla Öztürk tarafından çekildi. Birkaç arkadaşım daha ışık düzenleme için çok yardımcı oldu sağ olsunlar. Yaklaşık 2 saatte klip işini tamamladık,  akşamında montajlayıp her şeyi tamamlamış oldum. Bu yüzden “Aşık Bana” benim için sadece bir şarkı değil; arka planında bazı şeyleri çok güzel anlatan, bambaşka hikayesi olan bir eserdir. Bana destek olan değerli yakınlarım ve her elimi uzattığımda tutan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Aşık Bana ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aşık Bana ile ilgili çok sevindirici dönüşler aldım. Kendim için aslında böyle bir çıkışı ilk sayabilirim. Çok emek verdik, çok uğraştık, inandık… Umuyorum “Aşık Bana” hak ettiği yere gelecek.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-İnanın henüz bunu tam olarak cevaplayabileceğimi sanmıyorum ama müziğim bir kişi olsaydı, yükseleni balık olan bir ikizler burcu olurdu!

Aşık Bana’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii, halihazırda birçok bestem bulunmakta ama yaz dönemi için çıkarmaya sabırsızlandığım bir çalışma var elimde. Çıkardığım ilk 3 şarkıya kıyasla duygu olarak alışılmışın dışında, bu yüzden hüzünlü bir şarkı olmayacak. Şu an hala üzerinde düşünüyorum klip vs. konusunda ama beklentim çok büyük.

Başak’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşık Bana”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.