Röportajlar

Yeni teklisi “Aşık Olsam”ı dinleyicilerle buluşturan Cengiz Kaçan ile bir röportaj…

Dinleyicilerin sahnelerden tanıdığı bir isim olan Ankaralı müzisyen Cengiz Kaçan, 2018 yapımı ilk teklisi “Kışa Döndü Mevsimler”den 3 yıl aradan sonra yeni teklisi “Aşık Olsam”ı Yavuz Burç Plakçılık etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Kaçan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kışa Döndü Mevsimler’e kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-İlk teklim olan “Kışa Döndü Mevsimler”den önce Ankaralı bir sanatçı olarak yoğun şekilde sahne hayatının içindeydim. Yaklaşık 12 senelik bir sahne hayatı tecrübesi ve birikiminden bahsediyorum. Uzun süredir, yaklaşık 9 yıldır sahne aldığım orkestra arkadaşlarımla hiç kopmadık ve sahne hayatım kapalı devre etkinlikler, bar programları ve konserler olarak halen de devam etmekte. Ankara ve çevre iller, İstanbul, İzmir gibi şehirlerin yanı sıra yazlık mekanlarda da sahnelerimi devam ettirmekteyim. Ayrıca 2019 Şubat ve Mart aylarında kardeş ülke Azerbaycan-Bakü’de turneler yapma şerefine eriştim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Kışa Döndü Mevsimler’in sahipleri Şebnem Sungur & Serdar Aslan, düzenlemenizi üstlenen Okan Akı ve Yaşar Kekeva Plakçılık ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bunca zamanın sahne tecrübesinden sonra artık sesimi daha büyük kitlelere duyurmak arzum hep vardı ve ilk teklimle bunu gerçekleştirdim. Sevgili Şebnem Sungur’a çok değerli abim Serdar Aslan aracılığı ile ulaştım, beni kendi evlerinde ağırladılar ve dostane sohbetlerden sonra “Kışa Döndü Mevsimler” şarkısında karar kıldık. Okan Akı ile de Ankara’dan tanışığız. Okan, Türkiye’ye kendini ispat etmiş tartışılmaz bir aranjör. Kendisi ile çalışmaktan onur duydum hep ve ilerleyen zamanlarda da yine yollarımız kesişecek, buna eminim. Sonrasında Yaşar Kekeva Plakçılık ile yine bir tanıdık vasıtasıyla tanışıp yolculuğa başladık, Kemal (Kekeva) abi o dönem çok büyük destek verdi bana ve kendisine minnettarım.

Kışa Döndü Mevsimler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kışa Döndü Mevsimler harika bir şarkı, benim için değerini sizlere anlatamam. İlk şarkı olmasına rağmen birçok radyoda çaldı ve halen çalmakta. Çok beğenildiğine inanıyorum, hiç kötü eleştiri almadım.

En son, “Aşık Olsam”ı yayınladınız. Şarkının sahibi-düzenlemesini üstlenen Yüksel Cankurtaran (Yuxel) ve Yavuz Burç Plakçılık ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yüksel benim kardeşim gibidir, Ankara’dan çok eski tanışığız, düğününde ben sahne almıştım, o derece iyidir aramız. Yüksel kendini geliştiren, sound bilgisi ve müzisyenliği yüksek kalitede biri. İleride Yüksel ismini çok duyacaksınız ve bizim birlikteliğimiz de uzun yıllar devam edecek. Yavuz (Asöcal) abiyle de yine bir tanıdık vasıtasıyla tanıştık. Samimi kişiliği, abiliği tartışılmaz. En önemli duygular da bunlar, inanın! İş bir şekilde olur ancak bu samimiyet ve yoldaşlık çok değerli. 

Aşık Olsam ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir hafta oldu çıkalı, 50 bin organik izleyiciye ulaştı ve şu anda birçok radyoda çalmakta. Ben şöyle düşünüyorum; her yaptığım ve yapacağım iş bir öncekini geçmeli, bir adım daha ileri atmalı beni ve Aşık Olsam şimdiden görevini yerine getirdi bile.

Aşık Olsam’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet bu sene sonuna kadar planlamamız şöyle; bir aksilik çıkmazsa en az 3 tane daha teklimiz olacak ve ilkini Nisan ayı sonuna gibi düşünüyoruz. Diğerleri de planlama doğru işlerse sırasıyla tekli şeklinde piyasada yerini alacak. 2 tanesi kendi bestem! Kısacası bundan sonra durmak yok, aksilikler olmadığı sürece.

Cengiz Kaçan’a bu röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşık Olsam”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.