Röportajlar

Yeni teklisi “Ateş Böceği”ni dinleyicilerle buluşturan Evren Türeci ile bir röportaj…

Sanatsal anlamda 10 parmağında 10 marifet olan bir isim Evren Türeci… Müziğin ve çeşitli sanatların eğitiminden gelen Türeci, zaman içinde teklileriyle dinleyicilerin beğenisini kazandı. 2022’de bir Sezen Aksu eseri “Perişanım Şimdi” yorumu ile ilgi gören Türeci şimdi ise yine bir Sezen Aksu eseri “Ateş Böceği”ni Pia Music Production etiketiyle yorumlayıp dinleyicilerle buluşturan Türeci ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle “Her Neyse”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müziğe olan ilgim çocuk yaşlarda başladı, rahmetli babamın ve dedemin aldığı gitar, mandolin ve keman elimden düşmezdi, ailemin sanat konusunda hep çok desteğini gördüm. Öyle ki sayelerinde 10 yaşlarında özel müzik dersleri almaya başladım, ardından konservatuvar geldi. Konservatuvar yıllarının bana en büyük katkısı hayal ettiğim şeyi öğreniyor olmam müzik dolu sohbetler ve disiplin kazanmam oldu. Aktif müzik hayatıma 2002 yılında ara verdim ve 2014 yılında tekrar şarkı söylemeye başladım. Aradaki süreçte hayvan haklarıyla ilgili gönüllü çalışmalar yaptım, spiritüel okült ve astroloji alanlarına merak salarak oldukça değerli eğitimler aldım.

Öte yandan sanatın pek çok alanı ile de ilgileniyorsunuz. Bu alanlarla ilgilenmeniz nasıl gelişti? Bu alanlarla olan tecrübelerinizi nasıl özetlersiniz?

-Lise yıllarından itibaren radyo programcılığı ve seslendirme yaptım, konuşma tonum dikkat çektiği için öğretmenlerim tarafından bu alana da yönlendirilmiştim. Bir dönem birçok siyasetçi ve tanınmış kişinin basın bültenlerini hazırladım, farklı dijital platformlara içerik ürettim. Müzikal ve dramaya ilgim olduğu için eğitim (sertifika) programlarına katılıp tamamladım. Özel eğitim veren bir okulda gönüllü olarak müzik terapistliği yaptım.

Sizi çoğu dinleyici, Vedat Sakman’ın unutulmaz eseri “Her Neyse”yi kendisiyle bir arada yorumlayınca duydu. Bu bağlamda Vedat Sakman ile yollarınız nasıl kesişti ve bu düetin oluşum süreci nasıl gelişti? “Her Neyse” yorumunuzla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Vedat ağabey ile yollarımız 2015 yılında Sevgili Eylem Pelit ve Aslı Varlıer Pelit vasıtasıyla kesişti ve o zamandan bu yana Sakman İstanbul’da sahne alıyorum. Düet teklifini kendisine ben sundum ve şarkı seçimini kendisine bıraktım, Her Neyse’nin klip haricindeki tüm süreci Vedat ağabeyin emeği oldu. Güzel geri dönüşler aldık ama en önemlisi benim için büyük bir anı olmuş olması. Hatta 2018 yılında Türkiye Müzik Ödülleri’nde “Yılın en dikkat çeken düeti” ödülünü aldık, bu benim için gurur verici.

Bir solo tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda halen çalıştığınız Erhan Doğancıoğlu’nun düzenlediği “Tövbe”nin sahibi Aysuda Ülkü Zeren ve firmanız DMC ile yollarınız nasıl kesişti? Tövbe ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-O yıllarda basın danışmanım Ferda Kervan ile yeni bir şarkı seçme sürecine girmiştik, Aysuda müthiş bir kalem çok güzel şarkıları var, Tövbe’yi duyar duymaz söylemeye karar verdim. Sevgili Erhan Doğancıoğlu harika bir aranje yaptı ve birbirinden değerli müzik adamları enstrümanları ile şarkıya can verdiler. Tövbe DMC etiketiyle çıktı ve sound olarak farklı bir altyapısı var. Sevgili Erhan üzerine çok düşünüp emek verdi, ancak o dönem babamı kaybettiğim için şarkının çıkış sürecini iyi yönetemediğimi yeterli enerjiyi veremediğimi düşünüyorum, belki ileride bir sürpriz yapıp Tövbe’yi yeniden paylaşmayı düşünüyoruz.

Tövbe’ye bir Remix versiyon yapma fikri nasıl gelişti? Bu bağlamda Erkan Kılıç ile yollarınız nasıl kesişti? Remix versiyon ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Erkan Kılıç elinde sihirli değnek misali yeteneğiyle şarkılara başka bir form katıyor, onunla aranjörüm Erhan sayesinde tanıştık, Tövbe’nin remix’ini yolladığında açıkcası öyle bir sonuç beklemiyordum epey şaşırdım çünkü hem nakaratla giriş yapmış hemde bambaşka bir tat ortaya çıkarmıştı, zaten elinin değdiği tüm şarkılarda onun sihrini fark edebilirsiniz. Remix halini seven çok kişi var, ikinci bir versiyon gibi, eline sağlık Erkan’ın, tanıştığım için mutluyum, ben de onun hayranlarından biriyim.

Ardından bu sefer bir Sezen Aksu eseri “Perişanım Şimdi”yi Doğancıoğlu düzenlemesiyle yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Pia Music Production ile yollarınız nasıl kesişti? Perişanım Şimdi yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Pia Music Production Erhan Doğancıoğlu’na ait, Erhan hem çok yakın dostum hem prodüktörüm şirketini kurduğu günden bu yana birlikteyiz,  diliyorum ki bu şekilde devam edeceğiz. Sezen şarkıları söylemek istediğimde dediğimde Erhan ve tüm şarkılarımda emeği olan orkestra şefim Aysan Erdem ile kafa kafaya verip farklı bir düzenleme yapmaya  karar verdik, benim içime çok sindi, gerek klibi gerek trafiği ile yüzümüzü güldüren dönüşler aldık.

En son yine bir Aksu eseri “Ateş Böceği”ni Doğancıoğlu düzenlemesiyle yorumladınız. Bu şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Ateş Böceği yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sezen Aksu’ya ait yorumladığım ikinci şarkı Ateş Böceği; daha çok yeni piyasaya çıktı, Erhan’ın düzenlemesi ve Aysan’ın orjinal gitar motifleriyle farklı bir çalışma oldu. Güzel geri dönüşler aldım. Sezen Aksu’ya ait olduğunu bilenler olduğu kadar yeni bir şarkı zannedenler de var, ben böyle dokunaklı sözlere kendi yorumumu katabildiğim için şanslıyım.

Ateş Böceği’nden sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var, biz neredeyse her hafta sonu düzenli çalışıyoruz hem yeni şarkılar üretmek hem eski şarkılara yeni düzenlemeler yapmak hem de sahnelerimize hazırlanmak için, şu an sosyal medya hesabımda akustik şarkılar formatıyla mini çekimler yayınlıyoruz ki onların her biri büyük emek, sanıyorum ki Ekim ortasında sözü müziği bana ait olan bir şarkıyı müzikseverler ile paylaşacağız.

Evren Türeci’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ateş Böceği”nin Türeci yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.