Röportajlar

Yeni teklisi “Ben Gibi”yi dinleyicilerle buluşturan Derya Mutlu ile bir röportaj…

Derya Mutlu… Sahne çalışmaları ile bilinen ve zaman içinde ismini duyuran Mutlu, Tisto etiketiyle yeni teklisi “Ben Gibi”yi dinleyicilerle buluşturdu. Mutlu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Ben Gibi”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çocukluktan beri şarkı söylemeyi seven biri olarak büyüyünce sahnelerde olmayı hayal ederdim. Zaman içinde bu hayalimi gerçekleştirip sahne çalışmalarıma başladım. Ancak zaman içinde sahne hayatından çekilip farklı alanlara eğildim. Tasarım, spiritüel çalışmalar ve yoga eğitmenliği yaptım. Bana hepsi iyi geldi fakat nedense içimde hep bir eksik vardı: Müzik… Bu eksiği yeniden gidermek için sahnelere geri döndüm ve bundan dolayı mutluluk duydum. Bu doğrultuda ilk teklim “Yalvarma”yı dinleyicilerle buluşturdum. Şimdi ise sahne çalışmalarıma devam etmekten dolayı mutluluk duyuyorum. 

Yeni tekliniz “Ben Gibi”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Eserin sahibi Özlem Güneykaya ve düzenlemeyi-yapımı Tisto olarak üstlenen Tarık İster ile yollarınız nasıl kesişti?

-Zaman içinde pek çok şarkı dinleyip ikinci teklimi yapmayı düşündüm fakat nedense o şarkılar beni heyecanlandırmadı. Özlem hanım ile çok ortak arkadaşımız olmasına rağmen bir türlü bir araya gelememiştik bir arkadaşımız vasıtasıyla tanıştık. Ancak bu sefer de şarkıya karar vermemiz çok zor oldu çünkü o kadar güzel eserlere sahip ki kendisi! Onların içinden gerçekten karar vermek çok zordu ve Ben Gibi’de karar kıldık. Karar kıldık ama kafamı en karıştıran kısım şarkının düzenlemesini kimin yapacağı konusuydu ve bu doğrultuda Tarık İster ile yollarımız kesişti. Kendisi yapımcılığımı da üstlendi. Bu güzel bir ekiple çalışabileceğim hiç aklıma gelmezdi. O kadar güzel enerjiler bir araya geldi ki bu şarkı o yüzden benim için çok kıymetli. 

Ben Gibi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kısa sürede çok güzel geri dönüşler alıyoruz şükürler olsun şu anda dinlenme olarak da çok güzel bir yere gidiyor, ümit ediyorum hak ettiği yeri bulacak bu şarkı. 

Ben Gibi’nin klibini yöneten Ferdi Özkan ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibi çekme aşamasında Ferdi ile yollarımız kesişti. Ferdi, işinde çok başarılı bir yönetmen. Öte yandan klibin görüntü yönetmenliğini üstlenen Ayaz Tezcan’ı ayrı bir anmam gerekir, klibin bütün ana fikri kendisine ait. Kompozisyon, kıyafetler, saç-makyaj tepeden tırnağa her şeyle ilgilendi. Klip de dinleyicilerin beğenisini kazandı. 

Ben Gibi’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kısa süre sonra Ben Gibi’nin Hatem Tutkus düzenlemesiyle bir farklı versiyonu gelecek. Ardından yine Özlem Güneykaya imzalı bir şarkıyla üçüncü teklimi sizlerle buluşturacağım. Son olarak Ben Gibi benim müzik hayatımın dönüm noktası oldu. Severek okudum. Çok sevdiğim çalışma arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum.

Derya Mutlu’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ben Gibi”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.