Röportajlar

Yeni teklisi “Aramızda”yı dinleyicilerle buluşturan Derya Ağaç ile bir röportaj…

Derya Ağaç ismini çoğu kişi YouTube’da çeşitli şarkıları yorumlaması bağlamında tanıdı. Esasında hukuk alanında eğitimini tamamlasa da müzik ile olan bağını koruyup kendi bestelerini yapan Ağaç, üç teklinin ardından yine kendi eseri yeni teklisi Aramızda’yı Dreams You Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Ağaç ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Tüm Zamanların Faciası”na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda YouTube üzerinde çeşitli şarkıları yorumlayıp paylaşmaya nasıl karar verdiniz yorumlarınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müzikle tanıştığımda 8 yaşındaydım. İlkokul 2. sınıfta sınıf arkadaşımın elinde kemanı görünce kemana ilk görüşte aşık oldum. Babam ertesi gün bana keman almaya gitti, o konuda çok şanslıydım. Küçük bir kız çocuğu olduğum için kemanım normal boyutlarda değildi; küçüktü, hala saklarım. Sonra gitar, bağlama ve en son ud öğrendim. Üniversiteye geldiğimde sokakta müzik yapmak ilk hedefimdi. Çünkü insanlara müziğimi dinletebilmenin ilk yolunun bu olduğunu düşündüm. Bu süreçte sosyal medyada YouTube’da videolar paylaşmaya başladım. O sırada müzik programları ile tanıştım; telefonuma FL Studio indirmiştim, bilgisayarım yoktu. Kendi şarkılarımı o programda yapmaya başlamıştım evde. Daha sonraları müzik programları ile daha dinlenebilir düzeyde şarkılar yapmaya başladım. Birçok beste birikmişti. Her an yazıyordum; hala yazıyorum, daha sonra içimden geçen ilk haliyle besteliyorum. İlk etapta dostlarım daha sonradan ise beni yalnızca müziğim ile tanıyan dinleyicilerim desteklerini her zaman gösterdiler. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Tüm Zamanların Faciası”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Tüm Zamanların Faciası ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben şarkılarımı önce şiir olarak yazarım Tüm Zamanların Faciası bir şiirdi. Sonra elimde gitarı alıp bestelemem yarım saat dahi sürmedi çünkü o besteler ruhumdan en saf haliyle çıkıyor her zaman. Bir demo kaydettikten sonra şarkıdan bıkana kadar dinledim ve bir gün kendimle bestelerimi mezara götürmemeye karar verdiğimde yayınladım. Tüm çevrem ve dostlarım arkadaşlarım çok beğendi, desteğini esirgemedi. 

İkinci tekliniz “Kaldıramam Dünya Yükünü”nün oluşum süreci nasıl gelişti? Kaldıramam Dünya Yükünü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kendi bestelerim zaten vardı ve yayınlama sürecimi hızlandırmak için ikinci teklimi paylaştım. Bu şarkıyı kendime yazdım biraz yorgun olduğum bir dönemde sözlerini yazmıştım, melodisinin ise biraz daha tempolu olması gerektiğini düşündüm. İnsanlar “Kaldıramam dünya yükünü!” derken bile tempoya kapılabilmeli. Hayat biraz öyle, hepimiz içimizdeki hüzünlere rağmen gülümsüyoruz. Bu şarkı da öyle biraz, bizim gibi.

Üçüncü tekliniz “Ne Meşrulaştırır”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Ne Meşrulaştırır ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ne Meşrulaştırır çok özel bir şarkı, en sevdiğim şarkılarımdan biri. Bir durakta oturup otobüsü beklerken aniden yazdım. Otobüsten eve gidip besteleyeceğim için hızlı hızlı heyecanlı eve gittim. Önce yine şiir okur gibi okudum ses kaydı aldım. Sonra düzenlemeye başladım. Yine ilk haliyle düzenledikten sonra düzenlemeye sevgili dostum İlkay son dokunuşları yaptı. Şarkının ne anlattığını anlayamayanlar oluyor. Varsın anlamasınlar, zaten herkesin anlayabileceği bir şarkı değil diye düşünüyorum. 

Yeni tekliniz “Aramızda”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Dreams You Music-Ozan Uçar ile yollarınız nasıl kesişti? Aramızda ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıları yayınlama sürecinde ilk üç şarkıyı yayınladıktan sonra ekonomi ve piyasanın zorlayıcılığı sebebiyle tam ara verecekken sevgili arkadaşım Yavuz Ozan, bana bırakmamam gerektiğini, kendisinin şarkımı çok sevdiğini söyleyerek onun müzik şirketi ile şarkıyı yayınlamaya karar verdik. Bu şarkı ise en saf en olduğu gibi haliyle olan şarkım oldu. Bu şarkıyı ilk kez Dreams You Open Mic’te okumuştum, Yavuz ise bu şarkıyı ilk kez orada dinlemişti. Geri dönüşler ise şu şekilde; çevremdeki bütün dostlarım çok desteklediler, yanımda bulundular ve umuyorum ki ileride de birçok insanın diline dolanacak.

Bununla birlikte düzenlemelerinizi kendiniz üstleniyorsunuz. Bu durum size müziğinizde yapmak istedikleriniz açısından özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kesinlikle. Sözleri kendim yazıyor olmam yanında beste ve düzenlemeyi de kendi fikrim doğrultusunda yapıyor olmak çok artı. Hep heyecanla oturup bir bardak su içer gibi kana kana tek seferde düzenliyorum, içime siniyor. Bıkana kadar önce kendim dinliyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Spotify hesabımda da yazdığım gibi 

“Belki bir gece sessizliğinde

Belki yolların uzunluğunda 

Belki yalnız hissettiğinde 

Burada olacağım“ 

Müziğimle insanların yalnızlığına ortak olmak istiyorum.

Aramızda’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var. Hissettiğim sürece üretmeye devam edeceğim.

Derya Ağaç’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aramızda”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.