Röportajlar

Yeni teklisi “Bi Tek Aşk”ı dinleyicilerle buluşturan Esma Er ile bir röportaj…

Esma Er… 14 yıldan beri hem tekli ve albüm çalışmaları hem de daha uzun süredir sahne performanslarıyla başarılı çalışmalara imza atan Er, en son 2020 yazında “Say Maşallah”ı dinleyicilerle buluşturmuştu. Şimdi ise Er, 2022’ye yeni teklisi “Bi Tek Aşk” ile giriş yaptı. Er ile Bi’Kuble için bu on dört yılın değerlendirmesini, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

İlk albümünüzün üzerinden 14 yıl geçti. Bu bağlamda bu 14 yılda hem kendi açınızdan hem de endüstri açısından müzik alanındaki değişimleri kendi bakış açınızla nasıl yorumluyorsunuz?

-Ben hep sektörün kendi dönemime göre bir tık ilerisinde işler yaptığımı düşünüyorum. Pop müziğin trendleri belirlediği dönemden sonra müzik evrildi, doğal olarak rap müzik yükselişe geçti. Müzikteki değişimlerin toplumsal sosyolojik siyasi olarak dönüşmesi çok normal, müziğe ve tarihe bakıldığında bu hep böyle olmuştur. Son derece olumlu dönüşümler olduğunu düşünüyorum. Bir tek söyleme şekillerinde şarkıcıların Türkçe’yi egzejare etmesi belki biraz bozması spikerlik eğitimi almış biri olarak beni biraz rahatsız ediyor. Ama bir taraftan da şarkıyı yorumlarken telafuzun bozulması yeni bir tarz denemeleri de hoşuma gidiyor çünkü sanatsal açıdan karşı gerçekçi bir durum olduğunu düşündürüyor bana.

2020’ye “Say Maşallah” ile giriş yapmıştınız. Şarkının sahibi Murat Güneş ve yapımı-düzenlemeyi üstlenen İskender Paydaş ile yollarınız nasıl kesişti? Say Maşallah ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Murat benim ailemden biri gibi, seçtiğim kardeşim o benim. Çok eski dostum. Onun yetenekli olmasının yanında iyi insan olma ve öyle kalabilme hali beni hep çok etkilemiştir. Onun “Soru İşaretleri” şarkısını seslendirmiştim mesela, efsanedir. Ona “Bir gün buluşalım kafamda bir fikir var!” dedim. Say Maşallah fikri! -İngilizce sey diye okunan ‘söyle’ anlamında- O gün buluştuk, akşamına sözleri yazmıştı. Beni aradı mest oldum tabii. Bayıldığım işlerden biridir benim için. İskender ile de karşılaşmamız da çok özel oldu, benim için kendisini gördüğümde “Benim hayalim sizinle çalışmak!” dedim ve herkese nasip olmayacak Türkiye’nin bence en önemli müzik adamlarından biri ile çalışmak bana kısmet oldu. Özellikle düzenlemeler bittiğinde ben mest olmuştum sonuçtan.

En son yine Paydaş düzenlemesiyle “Bi Tek Aşk”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Şarkının sahibi Zeki Güner ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bir ortak fan’ımız -sonra arkadaş olduk!- Zekiye, “Sizin şarkılarınızı en iyi Esma Er söyler!” demiş. Bana da “Siz Zeki Güner şarkısı söylemelisiniz!” diye yazmış Zeki cevaben çok samimi bir yaklaşımla “Seve seve, ne zaman isterse!” demiş. Ben de bu zarif yaklaşımın üzerine kendisini aradım. Stüdyosuna davet etti ve kendi söylemiyle “Kalbimden çıkan şarkılarımı sana dinletmek isterim!” dedi. Çok samimi bir diyalog başladı aramızda, o gün “Bi Tek Aşk”ı gönülden seçtik.

Yeni teklinizde 10 sene önce de çalıştığınız DMC ile yeniden çalışmanız nasıl gelişti?

-Aslında Say Maşallah da İskender Paydaş Prodüksiyon yapımı, DMC dağıtımı ile çıktı. DMC ekibine müthiş kadınlar dahil olmuş. İnanılmaz derecede işlerine hakim, anında çözüm üreten çok genç ve dinamik kadınlar var. Bayıldım onlara! Onları tanımaktan ve onlarla çalışmaktan dolayı gurur duydum. Samsun Demir’e bu ekiple bizleri buluşturduğu için sonsuz teşekkür ederim.

Bi Tek Aşk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bana herkes “Çok iyi şarkı olmuş, çok iyi söylemişsin!” dedi.Hatta “Bugüne kadar yaptığın işlerden en iyisi!” diyenler oldu. Çok beğenildi. “Dinlemeye doyamıyorum!” diyenler de oldu. Ben bütün şarkılarımı çok seviyorum. Bu da farklı bir iş oldu benim için.

Bi Tek Aşk’ın klibini yöneten Baran Etik ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Başka bir yapım şirketinin cover projesi için iki şarkı seslendirdim. Baran hem aranjör hem de o projede kliplerin yönetmenliğini yapan genç bir yetenek. Diğer projede çektiği klibe ve ekibine güvendim. “Bi Tek Aşk’a da siz çekin klibi!” dedim. Ortaya başarılı bir iş çıktı ve çok da sevdik birbirimizi…

Bi Tek Aşk’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Var! Bahsettiğim gibi başka bir yapım şirketinin yaptığı cover projesinde 2 şarkı kaydettik, Biri Tarkan’ın daha önce seslendirdiği bir şarkı, diğeri de sürpriz olsun. Muhteşem 2 şarkı ve klip geliyor. Bir ay sonra tüm dijital platformlarda dinleyebileceksiniz.

Esma Er’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bi Tek Aşk”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.