Röportajlar

Yeni teklisi “O Zaman Dans”ı dinleyicilerle buluşturan Anisa Lena ile bir röportaj…

Anisa Lena ismini çoğu dinleyici, YouTube üzerinde yorumladığı şarkılar ve sahne performanslarıyla tanıdı. İlk teklisi olarak Erol Budan klasiği “Uçurumun Kenarı”nı yorumlayarak dikkat çeken, oyunculuk eğitimi de alan İran doğumlu Anisa Lena, şimdi ise kendi eseri yeni teklisi “O Zaman Dans”ı 3 Adım Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Anisa Lena (Heja Topteymur) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Uçurumun Kenarı”na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Uçurumun Kenarı’na kadar olan müzik yolculuğuma çok küçük yaşlarda müzisyen olarak başladım. Okul okuyup eş zamanlı sahneler alıyordum. Uzun yılların getirdiği sahne tecrübesi var ve en büyük avantajımın bu olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de icra edilen her tarza ustalıkla hakimim.

Ayrıca oyunculuk alanındaki eğitiminiz size sanatsal anlamda neler kattı?

-Başkent İletişim Bilimleri’nden mezun oldum. Hem sahne yaşantıma hem de sosyal hayatıma çok faydalı oldu. Aldığım eğitimden memnunum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Erol Budan klasiği “Uçurumun Kenarı”nı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Ayrıca yapımınızı Bahar Plak olarak üstlenen Erol Budan ile yollarınız nasıl kesişti? Düzenlemeyi üstlenen Mili B ile yollarınız nasıl kesişti? Uçurumun Kenarı yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Saygıdeğer hocam Erol Budan ile bir organizasyon yemeğinde tanıştım. O kadar sıcak ve samimi yaklaştı ki bu şarkının yapılması fikrini birlikte aldık ve spontane gelişti diyebilirim. Değerli müzisyen dostum Mili B ile bir stüdyo ortamında tanıştık. Tesadüf eseri orada bulunmuştum iyi ki de bulunmuşum. Kadere inanır mısınız bilmem ama ben inanıyorum. İki teklimde de onunla çalıştık. Teklimle ilgili Türkiye’de ve Avrupa’da çok iyi işlerle geri dönüşler aldım ve dinleyicinin şarkıyı sahiplenmesi beni çok mutlu etti.

En son yine Mili B düzenlemesiyle kendi eseriniz “O Zaman Dans”ı yayınladınız. O Zaman Dans’ın oluşumu nasıl gelişti? 3 Adım Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-O Zaman Dans, yarım saatte ürettiğim bir şarkı ve aranjesi ile sadece tek günümüzü aldı. Fakat ortaya çıkan yapıt birçok işin üstünde takdir edersiniz ki… Bazen öyle bir an gelir ki iki yıl üzerine düşünüp yaratamayacağınız eser, yarım saat içinde gelir zihninize oturur. Kadim dostum Mili B’nin eşsiz aranjörlüğüyle tabii zirvede taçlandırdık bu sanatsal oluşumu. Bu arada şarkımın yapımcılığını üstlenen 3 Adım Müzik’e de canı gönülden teşekkür ediyorum. Kendileriyle canım dostum; en iyi zamanlarımda da en kötü zamanlarımda da her zaman yanımda olan sevgili menajerim Cem Mete aracılığıyla tanıştım. Müteşekkirim.

O Zaman Dans ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-O Zaman Dans, yoğun bir ilgi ile karşılandı her yerde ve çok teşekkür ediyorum şarkımın değerini bilen her kulağa. 

O Zaman Dans’ın klibini yöneten Cem Erdem ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Muhteşem insan Cem Erdem ile Hayki’nin bir klip projesini izledikten sonra tanıştım. Mütevazi ve işbilir tutumu beni çok etkiledi. Bu ülkede yönetmen olmak çok kolay ama aslında çok zor. Sevgili Cem Erdem asla kolay yoldan bu mesleği tercih eden kısımdan değil. Kendisi gerçekten emek verip, sağlam bilgi birikimine sahip olarak iyi işlere imza atıyor diyebilirim. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimin bir tanımı yok. İçimden geleni sunuyorum insanlara…

O Zaman Dans’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-O Zaman Dans’tan sonra tabii ki birçok proje ile aranızda olacağım. Açıkçası benden kurtuluş yok! (gülüyor)

Anisa Lena’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “O Zaman Dans”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.