Röportajlar

Yeni teklisi “Emin Ol”u dinleyicilerle buluşturan Aydan Kahraman ile bir röportaj…

Aydan Kahraman ismini çoğu dinleyici özellikle O Ses Türkiye ile duydu. Müziğin eğitiminden gelen ve sahne performanslarıyla da bilinen Kahraman, yakın zamanda Sezen Aksu eseri “Karaağaç”ı ilk teklisi olarak dinleyicilerle buluşturmuştu. Şimdi ise DMC etiketli yeni teklisi “Emin Ol” ile yoluna devam eden Kahraman ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Karaağaç’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Karaağaç’a kadar olan müzik yolcuğumda kendimi sahne anlamında geliştirmek için çokça çalıştım, başta İzmir olmak üzere birçok şehirde ve mekanda canlı sahne yaptım. Konservatuvardan öncesi var aslında Güzel Sanatlar Lisesi mezunuyum aynı zamanda bu durum tabii ki çok daha çabuk adapte olmamı sağladı piyasaya.

Öte yandan O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz ve yarışmadaki deneyimlerinizi kendi açınızdan nasıl özetlersiniz?

-O Ses Türkiye’ye katılmam yıllarca yakınlarımın, ailemin, arkadaşlarımın “Haydi artık!” diyerek hatta benden habersiz başvurmuş oldukları zamanlar var! (gülüyor) Böylelikle güzel bir anı olması düşüncesiyle başvurduğum programdı. Çok tecrübe verici bir yolculuktu benim için, sahne heyecanımı törpüleyebilmeyi orada öğrendim diyebilirim. Finale kadar gitmek muhteşemdi tabii. Tam anlamıyla güzel bir maceraydı!

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Sezen Aksu klasiği “Karaağaç”ı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Karaağaç yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sezen Aksu bu tekliyi yayınlamama en büyük sebepti aslında. Sezen Aksu aşkımı tüm yakın çevrem bilir, hatta O Ses Türkiye’de okuduğum seçilme şarkım dahil finale kadar olan seslendirdiğim tüm şarkılar Sezen’indi. Gurur duyuyorum bununla. Karaağaç çok güzel yorumlar aldı, belki bir Sezen sürprizi daha olabilir! 

En son “Emin Ol”u dinleyicilerle buluşturdunuz. Emin Ol’un sahibi Nezih Üçler ve düzenlemesini üstlenen Erhan Bayrak ile yollarınız nasıl kesişti?

-Emin Ol bambaşka bir yerde benim için; ilk bebeğim, ilk heyecanım, ilk göz ağrım. Baştan sonuna kadar bu şarkı ile ilgili yaşadığım her şey beni hala çok heyecanlandırıyor. Nezih yıllardır tanıdığım, çok kez aynı sahneyi paylaştığım ve çok sevdiğim bir arkadaşım. Yıllar öncesinden kafamdaydı bir Nezih Üçler şarkısı okumak ve gerçek oldu. Onun kalemine ve hissine çok güveniyorum. Erhan abi 10 yıl önce de şarkı çıkarmış olsam kafamda aranjör olarak çalışmak istediğim ilk isimdi. Onun müziğine, müziğe kattığı ruha hep çok güvenmiştim. Bir şarkı çaldığında hemen ayırt ederim, mesela bir şarkıyı Erhan Bayrak’ın düzenlediğini düşünüp genelde baktığımda doğru çıkar. İlk adresti yani, bu süreçte onun gibi bir insan kazandığım için de ayrıca mutluyum, çok güzel bir insan Erhan Bayrak. İyi ki çalıştık.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-DMC ile yollarımızın kesişmesi prodüktörümün önderliğinde oldu. Henüz birbirimizi çok yeni tanısak da bu ailede olduğum için çok mutluyum, heyecanlıyım. Diyorum ya bu projede her şey gönlüme göre oldu. DMC bunlardan biriydi.

Emin Ol ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Emin Ol için dönüşler çok iyi, insanlar sevmeye ve benimsemeye başladı. Duygusunu hissettiklerini söylüyorlar ve buna çok mutlu oluyorum!

Emin Ol’un Ecem Gündoğdu yönetmenliğindeki klibinin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında aynı şekilde çalışmak istediğim tek ekip, Ecem Gündoğdu’nun ekibiydi. Ecem Gündoğdu yönetti, Veli Kuzlu görüntü yönetmenliğini üstlendi ve başından sona istediğim gibi oldu. Geri dönüşleri çok iyi. Ekibin enerjisi çok yüksek, bunun izleyiciye geçtiğini düşünüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi tanımlarsam “kendi duygum” derim sadece. Çünkü insan hissetmediği bir şeyi söyleyemez, ya da söylememeli, ben öyle düşünüyorum en azından.

Emin Ol’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Emin Ol’dan sonrasında hızla yola devam edeceğim. Yaza güzel bir sürpriz var. Ayrıca devamında sonbahar için de bir proje oluşturulmaya başlandı. Tek şarkılık bir iş değil benim için. Uzun bir yolculuk beni bekliyor…

Aydan Kahraman’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Emin Ol”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.