Röportajlar

Yeni teklisi “Bizi Düşün”ü dinleyicilerle buluşturan Ender Çalışkan ile bir röportaj…

Ender Çalışkan… İçindeki müzik tutkusuyla kendi kendisini yetiştirerek zaman içinde pek çok çalışmanın içinde bulunan Çalışkan, kendi şarkılarını yazarak dinleyicilerle buluşturmaya başladı ve art arda çalışmaların ardından 2021’e ise iki tekli ile merhaba dedi : Sen Üzülme ve Bizi Düşün… En son Arpej Yapım etiketiyle “Bizi Düşün”ü dinleyicilerle buluşturan Çalışkan ile Bi’Kuble için yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle müzik kariyerinizde uzun yılları geride bıraktınız. Bu zaman aralığını kendi çalışmalarınız ve müziksel değişimler bakımından nasıl özetlersiniz?

-Müzik çok geniş bir yelpaze, uzun yıllar sadece müziğin içinde olunca o geniş yelpazenin farklı kanatlarında bulundum; başta her akşam canlı performans sahneler olmak üzere reklam filmi, tiyatro müzikleri, müzikal besteciliği, eğitmenlik, dönemin ünlü sanatçılarına vokal, gitar ve piyanoda eşlikcilik gibi bir çok alanda yer aldım. Petra Grella, Nejat Tekdal, Selim Korkmaz gibi işinin zirvesindeki müzik insanlarından eğitim ve müzik ahlakı aldım. Tüm bunların toplamından Ender Çalışkan çıktı. Güncel müzik teknolojilerini yakından takip eden bir müzik işçisi olarak hala baterinin gücünden, bas gitarın bateri flörtünden, gerçek -real- sazların kulağımı okşamasından hiç vazgeçmedim.

Yayınlanan çalışmalarınızda düzenlemelerde Serdar Seçme ve klip yönetmeni olarak da Utku Çılgın ile çalışıyorsunuz. İkisi ile yollarınız nasıl kesişti ve uzun zamandır süren bu bağ nasıl gelişti?

-Serdar Seçme ile 2013 yılında Edremit Belediyesi Efem Halk Dansları Topluluğu için yaptığım bir kayıt için bir araya geldik, o zamanlar çok ünlü bir aranjörün altından kalkamadığı bu proje için tesadüfen Serdar’la bir araya geldik, bir araya geliş o geliş oldu, o zamandan bu güne kadar her şarkımı Serdar’a teslim ettim, Serdar hem çok iyi bir müzisyen, hem çok özverili bir aranjör hem de insandır. Utku Çılgın; o benim canım dostum, 2016 yılında tanıştık, öncelikle Utku’nun yönetmenlik koltuğundan önce çok ciddi bir müzik adamı olduğunu söylemek istiyorum, bu yönüyle yönetmen koltuğuna oturunca ortaya şahane işler çıkıyor, müziğin ritmi, duygusu, sözleri… Bunların bütününü toplayınca işin avantaja dönmesini bekleyen oluveriyorsunuz.

2021’i “Sen Üzülme” ile karşıladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Arpej Yapım ile yollarınız nasıl kesişti? Sen Üzülme ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-2020 yılının son günü, insanların yılbaşı sofrasına oturduğu saatlerde Sen Üzülme şarkımın klip çekimindeydik, şahane müzisyenlerin çaldığı bu şarkıyla 2021’e merhaba dedik, ne de güzel yaptık! Arpej Yapım’la yollarımızın nasıl kesiştiğine gelince; daha önce çalıştığım yapım şirketiyle sözleşmem bitmişti, Arpej Yapım çalışmak istediğim bir şirketti, çok kıymetli müzik insanı Umut Kuzey’i aradım “Bundan sonraki şarkılarım için Arpej Yapım’la çalışmak istiyorum, ne dersin?” dedim. Sağ olsun ilk söylediği şey şu oldu “Sevgili Ender, Arpej Yapım’ın kapısı sana sonuna kadar açık!” Böylelikle imzalar atıldı, Arpej’li oldum, bu vesileyle yaptığım her işin arkasında duran Arpej Yapım ailesine de teşekkür ederim.

En son, “Bizi Düşün”ü yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve Bizi Düşün ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bu bağlamda klibin oluşumu nasıl gelişti ve ayrıca klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bizi Düşün, biraz badireli bir şarkı oldu! Bu şarkıyı 2020 Ekim’de tamamladım, hard diskte, kağıtta bir yerlerde mutlaka olmalıydı ama nasıl oldu bilmiyorum sözlerini kaybetmişim, sanırım Ocak ayının ortaları bir zaman, günlerden cuma, Serdar’la konuştuk, pazartesi günü okumaya stüdyoya gireceğiz, şarkı sözlerini bulamıyorum, her yeri didik didik ettim yok ve pazar akşamı oturup 2 saatte bu sözleri yazdım, aynı besteye iki defa söz yazdığım ilk şarkım Bizi Düşün böyle geldi. Şarkım şu an Türkiye’min tüm şehirlerinde çalıyor, en büyük destekçilerim olan radyocu dostlarıma teşekkür ederim. Hakkari’den Giresun’a, Antalya’dan Ordu’ya, Ankara, İzmir, Balıkesir, Nevşehir… Her yerden o kadar güzel mesajlar geliyor ki şükrediyorum, Allah her sanatçıya bu duyguyu yaşatsın… Kliplerin mekân seçimini ben yapıyorum, sonrası tamamen Utku Çılgın’a teslim! Utku çekim yapılacak mekânda buluştuktan sonra yaklaşık 2 saat çay, kahve durumuna girer ve neredeyse hiç konuşmaz, sonra bir start verir, aman Allah’ım!  Yarış atı gibi beni, klip oyuncusunu ve tüm ekibi 9-10 saat yarış atı gibi kan ter içinde bırakır ama sonunda herkese “Bu klibi kim çekti?” sorusunu sordurtur… Bizi Düşün ile birlikte 9. klibimiz oldu, ben hem Utku’ya hem de Recordman ekibine teşekkür ederim. Var olun.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ayağı yere basan pop müzik.

Bizi Düşün’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Mutluluk kadar mutsuzluk da hayata dair, bizi hayata bağlayan aşk oldukça üretmeye devam edeceğim, güzele dair ne varsa müziğime yansıtıp çok kıymetli dinleyicilerime ulaştırmak en büyük duam, dileğimdir.

Ender Çalışkan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bizi Düşün”ü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.