Röportajlar

Yeni teklisi “Cevabım Hayır”ı dinleyicilerle buluşturan Drina ile bir röportaj…

Drina… zamanla içindeki müzik tutkusuyla Trap ve oldschool şarkılar yazan, ilk teklisi “İhanet”in ardından yine sözlerini üstlendiği yeni teklisi “Cevabım Hayır”ı Sipan Babur Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Drina (Ceyda Etkin Anar) ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “İhanet”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Çocukluğumdan beri yazmayı ve dinlemeyi hep seven bir insandım. Hayatımın her anında kalemim ve kulaklığım hep yanımdaydı. Aslında İhanet’e kadar bu tarzda bir parça yapmak hiç aklımda yoktu. Çoğunlukla trap veya oldschool parçalar yazıyordum. İhanet çok anlık gelişen ve benim için ve gerçekten tüm hislerimi samimi bir şekilde yansıtabildiğim bir parçaydı. Bu yüzden herkesle paylaşmak istedim. 

Bir tekli yayınlamaya karar verdiniz ve bu bağlamda “İhanet”in oluşum süreci nasıl gelişti? İhanet ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Odamda beat dinlerken İhanet’in beatine rastladım ve beni alıp bambaşka yerlere götürdü. Aniden yazmaya başladım. 1 saat sürmedi bile. Şarkı bittiğinde telefonumdan kayıt alıp birkaç arkadaşıma gönderdim. Onlardan da olumlu geri dönüşler aldım. Sonra kayıtlar alındı falan derken şarkıyı bitirdik ve paylaştım. Benim için her zaman özel bir şarkı olarak kalacak. Dinleyenlerden çok güzel yorumlar aldım. Dinleyenlerin etkilendiğini düşünüyorum. 

En son “Cevabım Hayır”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Beat remake’i üstlenen Furkan Karakılıç ve Sipan Babur Production ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Cevabım Hayır” çok problemli bir parça oldu. Geçtiğimiz yaz sözlerini yazmıştım. Ama sürekli aksiliklerle karşılaştım çok çok uzun sürdü. Ama parçaya çok güvendiğim için asla vazgeçmek istemedim. Şarkıya dokunan herkes çok profesyonel insanlardı, çok bekledik ama içimize sonuna kadar sinen bir parça oldu. Sipan Babur Production ile yollarımız Hakan Akkuş sayesinde kesişti. İhanet’i çıkardığımda parçadan çok etkilendiğini söyledi ve beni Sipan Babur ile tanıştırdı. Tanıştığımız ilk andan itibaren aramızda çok güzel bir enerji oluştu ve birlikte çalışmaya karar verdik. Furkan Karakılıç ile ise Etki sayesinde çalıştık. Dinlediğim bir altyapıdan çok etkilendim ve bu beatin remakeini en iyi Furkan’ın yapacağını düşündüm ve öyle de oldu. Hep beraber ortaya çok sağlam bir iş çıkardık. 

Cevabım Hayır ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Cevabım Hayır benim için biraz riskli bir parçaydı çünkü herkesin dinleyeceği bir tarzda değildi. Ama aksine herkesten çok olumlu geri dönüşler aldım. Parça da klip de çok beğenildi. Bu da beni çok mutlu ve motive etti. 

Ayrıca şarkınıza Buğra Karaçam yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisi ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Buğra Karaçam ile Sipan Babur aracılığıyla tanıştık. Tanıştığım andan itibaren kendisini çok sevdim. Çok iyi bir yönetmen. Muhteşem bir ekibi ve hiç tükenmeyen bir enerjisi var. Klip çekimlerinde hem çok eğlendim hem de ilk klibim olmasına rağmen çok rahattım. Biraz yorulduk ama buna değdi. Klip çok kaliteli oldu, kliple ilgili hiç olumsuz bir yorum almadım. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi yaptığım müzik hakkında bir tanım yapamıyorum. Çünkü yolun başındayım ve çok değişken bir yapım var. Müzik tarzımı bir kalıba sığdıramıyorum. “Şu tarz şarkıları yapacağım!” veya “Şu tarzda şarkı hiç yapmayacağım!” diyemiyorum. Çünkü her şey ruh halime göre şekilleniyor. Mesela bazen kendimi oldschool parçalar yazarken buluyorum bazen afro bazen drill… Her tarzda şarkı yazabilmek bir sanatçı için çok büyük bir artı. Sanatçıların da genel olarak bir tarza bağlı kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Ama müziğimi tek kelimeyle tanımlamam gerekirse bu kesinlikle “özgünlük” olur. Üretim sürecinde dinlediğim şarkılardan etkilenmemeye özellikle özen gösteriyorum, ve bu benim için ne kadar zor olsa da şarkı yazacağım zamanlarda etkilenmemek için şarkı dinlememeyi tercih ediyorum. 

Cevabım Hayır’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Dediğim gibi yolun daha en başındayım. Bu yolda yürümeye kararlıyım. Müziğim ne kadar çok dinlense de dinlenmese de bu işi yapmayı ve bu işi yaparken yorulmayı seviyorum. Önümüzdeki zamanlarda da bol bol şarkı üretmeye ve yayınlamaya devam edeceğim. Hepimiz, Drina’yı daha çok duyacağız…

Drina’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Cevabım Hayır”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.