Röportajlar

Yeni teklisi “Dehliz”i dinleyicilerle buluşturan Femrez ile bir röportaj…

Femrez… Gitarla tanışması doğrultusunda kendi alternatif tınılı şarkılarını tekliler halinde dinleyicilerle buluşturan Femrez, geçtiğimiz haftalarda kendi eseri yeni teklisi “Dehliz”i Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Femrez (Fatih Emre Zengin) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle İz’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik icrasıyla tam olarak yolumun kesişmesi lisenin başında gitar öğrenmemle başladı aslında. Lise sona kadar gitarist olarak klasik okulun lise grubunda gitar çalıyordum. Çeşitli yarışmalarda gitarist olarak yer aldım. Sonrasında yavaş yavaş söz yazabilme yetimin gelişmiş olduğunu farkettim ve bunun üzerine gittim. Genelde rast geldiğim çoğu şarkıda sadece aşk içerikli sözler buluyordum, farklı bir şey yapmalıydım. Yavaş yavaş zihinsel olarak çocukluktan çıkıp büyürken bazı şeylerin ne kadar zorlaştığı,  sorumlulukların ağırlaştığına; kişilerin zihinsel yorgunluğuna dair lirikler yazmak bana daha fazla keyif verdiği için bu konuları hedef aldım. Harçlıklarımı biriktirip alabileceğim en ucuz ses kartını en ucuz mikrofonu alıp bir şeyler kaydetmeye başladım. Böylece ilk teklime doğru adımlarımı attım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda İz’in oluşum süreci nasıl gelişti? Rainbow Station Music ile yollarınız nasıl kesişti? İz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk başlarda tekli üretme hedefiyle bir çalışmada bulunmamıştım. Taa ki İz’in sözlerini ve ses kaydını bilgisayarımda bir dosyada dağınık bi halde yanlışlıkla bulana kadar. Geçen birkaç ay bu şarkı hakkında aynı şeyleri hissettiriyordu. Bu yüzden besteleme aşamasına çabucak koyuldum ve mikrofonumu aldıktan sonra hızlı bir şekilde kayıt aşamasına geçtim ve şarkımı kaydettim. Şarkıyı YouTube kanalıma yükledim ve geri dönmeyeceklerini düşünerek Rainbow Music’le mailden iletişime geçtim. Sonraki gün dönüş yapmışlardı ama ben dönüş yapacaklarını düşünmediğimden bakmamıştım bile maile. Bir ay sonra fark ettim ve iletişim kurduktan sonra kapak tasarlandı ve yüklendi. Asla beklemiyordum bu kadar rağbet göreceğini şahsen bu şarkımın, müzikte sound ve mix-mastering kalitesi kadar hissiyatın da önemli olduğunu düşünmeme sebep olan bir şarkı oldu. 

İkinci tekliniz “Geride Kalsın” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Geride Kalsın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geride Kalsın, aslında yeni indirdiğim bir piyano plug-inini denerken güzel bir melodi yazdığımı fark etmemle beraber ortaya çıktı, sonra üzerine söz yazma isteğimle bir şarkı haline geldi. Her altyapımda olduğu gibi yine “Keşke yayınlanmadan önce daha fazla altyapısı üzerinde uğraşsaydım!” dediğim şarkılardan ama yine anlatmak istediği konuyu ve vermek istediği hissiyatı tüm bu olumsuzluklara rağmen başarıyla verdiğini düşünüyorum. İz kadar beğenilmese de farklı tarzları seven dinleyici kitlelerinde istediğim sonuçları verdiğini düşünüyorum.

Üçüncü tekliniz “Zincirler” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Zincirler  ile ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Zincirler, farklı tarzlarda şarkılar üretmeyi sevmemin; tekdüzeliğe düşmek istemememin bir sonucu aslında, ve gerçekten kaliteli ekipmanlarla kaydettiğim ilk şarkı. Benim için alternatif ne kadar değerliyse R&B’de o kadar değerli ve bu tarzı yapabildiğimi, icra edebildiğimi yansıtabilmek istedim. Gitarlarımı çalarak ve melodi yazarak üretim sürecine geçtim. Mix-Mastering ve kapak fotoğrafının biraz aceleye geldiğini düşünüyorum. Genelde tarzı seven insanlar çok sevdi ve tuttu ama insanların bana karşı olan “İz gibi şarkı” yapma isteklerine bir yanıt olmadı.

Dördüncü tekliniz Berk Ezel ile düet “Kayboldum Yalanlarımda” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Berk Ezel ile yollarınız nasıl kesişti? Kayboldum Yalanlarımda ile ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Berk ile yolumuz Instagram yoluyla kesişti. Oradan konuştuk ve şarkının altyapısını oluşturdum. Sözlerimizi yazdık ve kaydettik. Biraz aceleye gelmesinden ve zamanlama yanlışından ötürü biraz değer görmediğini düşündüğüm bir şarkı. Özellikle bu şarkıdaki sözlerde hem iyi bir rhyme kalitesi hem de söz içeriği olarak dengeli olmaya çalıştım ve bir insanın, sevdiği ama aynı zamanda kendisine zarar veren insanlardan uzaklaşmaya çalışmasını anlattığım bir söz dizisi yazdım.

Beşinci tekliniz “Kumdan Kale” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Kumdan Kale  ile ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Kumdan Kale” yine zihinsel olarak yorgun hissettiğim bir zamanda yazıp kendi evimde kayıt aldığım ve ürettiğim bir şarkı. Yer verdiğim benzetmeler dair söz içeriklerinin çok hoş olduğunu ve alternatif soul tarzının iyi bir örneği olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki beklediğim geri dönüşü alamadım ama açıkçası buna çok da takılmış değilim.

En son “Dehliz”i yayınladınız. Dehliz’in oluşumu nasıl gelişti? Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Dehliz” aslında Kasım’da üretilmiş bir şarkıydı aslında. O zamanlarda mix aşamasına gitti ve o sıralarda konuştuğum bir rap sanatçısının labelı tarafından hazırlanacaktı.  Birkaç teknik aksaklıktan dolayı mixi kabul edemeyeceğini söyledi sonrasından ben de Okan abinin yaptığı mixleri çok beğendiğimden dolayı onla iletişime geçtim ve aynı zaman içerisinde Garaj Müzik ile mail yoluyla iletişime geçtim. Böylece prodüksiyon aşaması başladı.

“Dehliz” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dehliz’i seven insanlar farkettim ki Zincirler’i de çok sevmişlerdi. Genellikle geri dönüşler fazlasıyla olumluydu.

Klibi hazırlayan 404 Tarik’Arts ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyla ilgili bir lirik video yapmaya karar verdik ve bunun için Oğuzhan Üstün ve Olga Mileva ile iletişime geçtik. Geçen keyifli bir günün ardından lirik video için 404tarikarts’la iletişime geçtik ve ilk sefer için tatmin edici bir lirik video olduğunu düşünüyorum. Geri dönüşler de genelde bu yönde oldu.

Bununla birlikte bütün düzenlemelerinizi kendiniz üstleniyorsunuz. Bu durum size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Altyapı aşamalarını üstlenmek ne kadar yorucu olsa da söz ve melodiler konusunda ufkumu açıyor ve oldukça özgür hissettiriyor. Ama tabii ki benim açımdan altyapımı kendim üretmek bir zorunluluk değil.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Şahsen kendi müziğim hakkında kesin çizgilerim yok. Sadece kendi beğeni süzgecimden geçiriyorum, yaşımın ve tecrübesizliğim dolayısıyla farklı tarzları biraz biraz deniyorum, her şarkımda anlamlı cümleler yazmaya, yazma eylemine verdiğim değeri korumaya çalışıyorum. Müziğimi tek bir kelimeyle özetlemek isteseydim bu “hissiyat” olurdu.

Dehliz’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Dinletmeyi çok istediğim ama şu an beklemek zorunda olduğum tonla şarkı var. Eğer beni dinleyen kişiler sabırlı olurlarsa bu sene benden çok kaliteli şeyler dinleyeceğinin garantisini verebilirim. Özellikle Youtube kanalımda demosu olan ve yakın zamanda sayın Deniz Perhan ile hazırladığımız “Yenemiyorum” adlı parçanın çok tatminkar bir parça olacağını söyleyebilirim. Ayrıca “Geride Kalsın” ve “Zincirler” adlı şarkılarımın akustik versiyonlarını dinleyicilerle çok yakın zamanda buluşturacağım.

Femrez’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Dehliz”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.