Röportajlar

Yeni teklisi “DRXLL”i dinleyicilerle buluşturan Eva ile bir röportaj…

Eva… Uzun zamandır Hip-Hop kültürüyle yetişen ve son dönemin başarılı Kadın MC’lerinden biri olarak Da Poet destekli ilk teklisi “Leş” ile dikkat çeken Eva, yeni teklisi “DRXXL”i kendi prodüksiyonu olarak dinleyicilerle buluşturdu. Eva (Ezgi Aytaç) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve yeni çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Leş’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-İlk tekli çalışmamın öncesindeki müzik hayatım iyi bir dinleyici olarak geçti ve çocukluğumda hiçbir Türkçe Rap konserini kaçırmazdım. Konserlerden çok etkilenir eve gelince söz yazardım ama yakın arkadaşlarım hariç kimseyle paylaşmıyordum. Uzun yıllar sonra yazmaya devam ettiğim sözlerimi kısa videolar halinde Instagram hesabımdan paylaşmaya başladım. Üretici olarak söz yazmak ve enstrümanları kurcalamak dışında bir geçmişim yok diyebilirim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Leş’in oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Da Poet ile yollarınız nasıl kesişti? Leş ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir gün İstanbul’a gittim. Barlar Sokağı’na girdiğimde birkaç kişi Instagram’da paylaştığım acapellalardan birini söylemeye başladı beni görünce. O an, hissederek yazdığım sözlerin başka ruhlarda vuku buluşuna büyük bir sevinç ve hayranlıkla tanıklık ettim. O hissiyat hayatımda hiç bitmesin, hep benimle olsun istedim ve şarkı yapmaya karar verdim. Da Poet ile yaklaşık 7-8 yıldır tanışıyoruz. Benim için Türkçe Rap’in değerli yapı taşlarından biri. İlk parçam onun altyapısına olsun istedim. Stüdyosuna gittim yaptığı altyapılara beraber baktık. Leş’in altyapısına baya yükseldim ve yapmaya karar verdim. Çok güzel geri dönüşler aldım. 

En son, “DRXLL”i yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Müziği-düzenlemeyi üstlenen Down ile yollarınız nasıl kesişti? DRXLL ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-DRXLL daha eğlence amaçlı yaptığım bir parça. Drill soundu çok hoşuma gidiyordu ve Drill altyapı yapan birilerini arıyordum. Baneva bana Down’un birkaç altyapısını dinletti ben de beğendim ve kendisiyle iletişime geçtim o da olumlu dönüş yaptı, beraber yola koyulduk. Drill soundu biraz Ankara ruhuyla harmanladım, ortaya böyle bir parça çıktı. Dinleyici için biraz şaşırtıcı oldu kimisi çok beğendi kimisi Boom Bap beklediği için alışamadı. Bazı dinleyiciler “Boom Bap başladıysan aynı şekilde devam et!” diyorlar-istiyorlar ama ben tekdüze gitmek taraftarı değilim. Hip-Hop müziğinin içinde bir sürü tür var ve ben çoğunu kendi kalemimden deneyimlemek istiyorum. Çünkü insan olmak demek bir sürü duyguyu içinde barındırmak demek, amacım içimdeki bu hislerin tüm renklerini kendi yaşam felsefem olan Hip-Hop penceresinden insanlara aktarmak.

DRXLL’e Orhun Alaca & Sinan Dalkılıç yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendileriyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Orhun benim çocukluk arkadaşım, Sinan ile proje sürecinde tanıştım. Bağımsız olduğumdan dolayı klip için bir bütçem yoktu, ufak bir senaryo yazmıştım. Orhun’dan yardım istedim o da sağ olsun beni kırmadı Sinan ile birlikte gönüllü olarak çektiler. O’six ekibide yine Ankara’dan arkadaşlarım onlar da sağ olsunlar sanat konusunda destek oldular. Aga B de varlığıyla klibi taçlandırdı, onun gibi başarılı bir MC’nin desteği ve dostluğu benim için gerçekten çok değerli. Klip için geri dönüşler güzel oldu.

Ayrıca prodüksiyonunuzu kendiniz üstleniyorsunuz. Kendi prodüksiyonunuzu yapıyor olmak size yapmak istedikleriniz anlamında daha özgür bir alan sağlıyor mu?

-Bağımsız olmak beni birçok anlamda özgür hissettirse de gerçekleştirmek istediğim çoğu şey için de aynı şekilde beni kısıtlıyor. Çünkü imkansızlıklardan imkan yaratmaya çalışmak ve olayın her adımına tek başına koşuşturmak insanı bir süre sonra çok yoruyor, asıl yapmam gereken şeye adapte olmakta zorlanıyorum. Kısaca hem iyi hem kötü yanları var.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Dürüst olmak gerekirse ben bir yolcuyum ve müziğimi tanımlayabilmek için bu yolu bir süre daha yürümem gerekiyor, ben de deneyimledikçe kendimi ve müziğimi tanıyorum. Bazen nefsim kalemi eline alıyor bazen ruhum. İkisini de tanıyorum, ikisi de bana ait.

DRXLL’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sırada Reggae bir çalışma var, gerçekten çok sevdiğim bir düet oldu. Yakın zamanda düetin kiminle olduğunu Instagram hesabımdan dinleyiciye duyuracağım! (gülüyor) Ondan kısa bir süre sonra ise R&B türündeki parçam gelecek. Herkesin keyifle dinleyeceğini ve seveceğini düşünüyorum. Bu güzel sohbet için çok teşekkürler… Herkese bol sevgi!

Eva’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “DRXLL”i tüm dijitalplatformlarda bulabilirsiniz.