Röportajlar

Yeni teklisi “Hayat”ı dinleyicilerle buluşturan Sevgim Yılmaz ile bir röportaj…

Sevgim Yılmaz… Sahne performansları ve sosyal medyada #SevgimceMuhabbet etiketiyle paylaştığı yorumlarıyla dinleyicilerin beğenisini kazanan ve zaman içinde profesyonel çalışmalarıyla da dikkat çeken Yılmaz, en son Five Music etiketiyle yeni teklisi “Hayat”ı dinleyicilerle buluşturdu. Yılmaz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

İhtiyacım Var’a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda YouTube kanalınızda yorumlarınızı paylaşmaya, özellikle EP’nize ismini veren İhtiyacım Var’ı yorumlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda nasıl geri dönüşler aldınız?

-İhtiyacım Var’a kadar olan müzik yolculuğum şöyle, aslında ben liseden beri normal şartlarda konservatuvar okuyup müzikle alakalı bir şeyler yapma derdindeydim ama aileler genelde bunu hemen kabullenemezler ya hani… Hep şöyle bir şey vardır “Kolunda bir altın bileziğin olsun sen yine müzikle dışardan hobi olarak ilgilen!” Böyle olduğu bir dönemde de ben İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bitirmek durumunda kaldım. Müzik yılardır içimde hep ukdeydi, ticaret yaptıktan sonra hep birlikte otururken arkadaşlarla “Ev ortamında bir video çekelim!” dedik. O akşam ilk önce “Yanımda Sen Olmayınca”yı ve “İhtiyacım Var”ı söyledik. Yine birkaç şarkı daha söylemiştik. Ancak ben bunları uzun dönem hiçbir yerde paylaşmadım sonrasında Instagram‘da paylaştım o zaman 45 saniye paylaşabiliyorduk videoları. Bu şarkı çok fazla patladı özellikle “Yanımda Sen Olmayınca”yı herkes paylaşmaya başladı onun arkasından tanınmaya başladım. 

Ayrıca YouTube kanalınızda Noyan Aksoy ile yorumladığınız “Bile Bile Yandı Yüreğim” de dinleyicilerin ilgisini çekti. Şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Biz normalde başka bir şarkıyı okumak için bir arkadaşın ev stüdyosunda toplanmıştık sonrasında sevgili Noyan gitarla oynarken bir anda “Bile Bile Yandı Yüreğim”i mırıldanmaya başladı. Ben de dedim ki “Sen bu şarkıyı nereden biliyorsun, yaşın tutuyor mu?” sonra gülümsedik ve bir anda şarkıyı söylemeye başladık zaten ortada mikrofon vardı ve kayıt devam etti. Yani “Haydi oturalım da şu şarkıyı söyleyelim!” şekilde yapılmış bir kayıt değildi fakat sonrasında kaydı dinlediğimizde bize çok güzel geldi. Hatta orada burnumu filan çekiyorum o bile kaydın içinde mevcut! Biz onu o şekilde paylaştık, o kadar çok sevilecek aklımın ucundan geçmemişti. Ancak o gün biz o şarkıların videolarını çekerken şöyle bir şey konuştuk; “Bugün burada söylediğimiz şarkılardan biri gerçekten çok büyük patlayacak!” dedik… Sonrasında yorumum o kadar sevildi ki ve artık sadece Türkiye’de Türkiye dışında da birçok ülkede çok paylaşıldı çok söylendi birçok kez yorumlandı, güzel de oldu. Ben zaten sevgili Gökhan Türkmen’in ben bütün şarkılarını çok severim, bu da o şarkılardan biriydi…

İkinci çalışmanız, İlyas Keçeci eseri Yanımda Sen Olmayınca oldu. Eseri yorumlamaya nasıl karar verdiniz ve yorumunuzla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında ilk Üzülme’yi paylaştık, o çok sevildi onun arkasına “Yanımda Sen Olmayınca”yı paylaştık, o da çok sevildi. Özellikle Facebook’un çok yoğun kullanıldığı dönemlerde Facebook’ta en trend videolarda birinci sıraya çıkmıştı. Biz inanılmaz şaşırdık bu kadar sevilmesine! Hala da çok sevilerek paylaşılan bir şarkı. Sevgili İlyas Keçeci’yle de ve bu şarkısı vesilesiyle tanışmış olduk onu ve şarkılarını da zaten çok ayrı severim sağ olsun. Bu vesileyle sevilen bir yoruma imza attık. 

En son “Hayat”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Eser sahibi Gülşah Kargılı, düzenlemenizi üstlenen Ercan Bal ve Five Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Hayat şarkısına gelince, sevgili Güneş Turhan’ı anmak isterim. Güneş’i çok severim. Instagram üzerinden tanışmıştım kendisiyle. Güneş ile bir gün konuşurken güneş bana bu şarkıyı söyleyip hikaye atıp paylaşmış, dedim ki “Güneş bu ne kadar güzel bir şarkı!” Çok da güzel söylemiş, o da Gülşah’ın şarkısı olduğunu söyledi, normalde Gülşah bunu ilk kendisi yaptığında biraz da hareketli bir şarkıymış ancak Güneş biraz farklı ve o kadar güzel bir tarzda okumuş ki şarkı gerçekten hoşuma gitti.  Aslında en başta şarkıyı Güneş ile birlikte söylemeyi kararlaştırmıştık. Sonrasında Güneş “Seni birileriyle tanıştıracağım, çok seveceğine inanıyorum!” dedi ve tabii ki sevgili Firuz abi ile yollarımız orada kesişti. Firuz abi vasıtasıyla da Ercan’ı tanıdım. Bunun üzerine ne yapacağımızı konuştuk ve şarkıyı tek olarak okumama karar verdik. Ercan çok da güzel bir düzenleme yaptı ve dinleyicilerle buluştu.

Hayat’a Ferit Çetinkaya yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ferit bey ile karşılaşmamız tabii ki sevgili Firuz abinin vasıtasıyla oldu, elektriğimiz da tuttu, güzel anlaştık, çok da keyifli bir klip çektik hala da kendisiyle görüşüyorum çok da seviyorum kendisini. İnşallah daha nice kliplerde çok daha güzel sahneleri birlikte çekeriz diye düşünüyorum. Hepimiz için hayırlısı! 

Hayat’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Hayat’tan sonra, Temmuz’un ortası gibi DMC etiketiyle “İflah Olmazsın” teklim çıkacak. Normalde Pandemiden önce hazırlamıştık fakat araya Pandemi girince bu şarkıyı bekletmek durumunda kaldık. Çok güzel bir şarkı, sevgili Bade Derin Öz’ün bir eseri, yine sevgili Bilal Sonses de aranjesini yaptı. Yakında hayırlısıyla dinleyicilerle buluşacak.

Sevgim Yılmaz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hayat”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.