Röportajlar

Yeni teklisi “Dur”u dinleyicilerle buluşturan Cemre Kabaş ile bir röportaj…

Cemre Kabaş… Müziğin eğitiminden gelen; ilerleyen zamanlarda ünlü bir bas gitarist olarak da bilinmesiyle birlikte müziğin mutfağında devam ederek koordinasyon, orkestra şefliği ve vokalist olarak da müziğin içinde var olan Kabaş, solo kariyeri için önemli bir adım adıp kendi bestelerini değerlendirerek alternatif tınılı ilk teklisi “İp”i dinleyicilerle buluşturmuştu. Şimdi ise yine kendi eseri olan ikinci teklisi “Dur”u Bugu Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Kabaş ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle İp’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Müjdat Gezen Sanat Merkezi ve Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü eğitimleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzisyen bir aileye doğdum. Müjdat Gezen Sanat Merkezi konservatuvarı profesyonel müzikal hayatımın başlangıcının ilk adımıydı. Bağlarımızın asla kopmağı çok iyi müzisyen dostlar edindim. Bilgi Üniversitesi ise müzik prodüksiyonu ve bestecilik anlamında beni çok geliştirmiştir. 

Ayrıca pek çok sanatçıya bas gitarınızla ve back vokalist olarak eşlik etmeye devam ediyorsunuz. Bu alandaki tecrübelerinizi kendi açınızdan nasıl özetlersiniz?

-Bas gitar çalıp aynı zamanda back vokal yapmak çok eğlenceli. İlk zamanlar bunu birlikte yapmakta zorlanmıştım fakat şu an tam olması gerektiği gibi.

Bununla birlikte Doğa İçin Çal’daki süpervizörlük süreciniz nasıl gelişti? Fırat Çavaş ile yollarınız nasıl kesişti? Bu projelerdeki tecrübelerinizi kendi açınızdan nasıl özetlersiniz?

-Fırat Çavaş çok eski arkadaşımdır. Doğa İçin Çal projesinin başından beri kendisine destek veriyorum. 13 sene önce başlattığımız projenin öneminin günümüzde iklim krizi nedeniyle daha çok anlaşıldığını düşünüyorum ve parçası olmaktan gurur duyuyorum. Emeği geçen herkesin aynı hisleri paylaştığından eminim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “İp”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi ve yapımı Babajim İstanbul olarak üstlenen Ozan Tügen ile yollarınız nasıl kesişti? İp ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yazdığım şarkıları dinleyicilerle paylaşmak hayatta en çok istediğim şeydi. İp isimli şarkımı çok değerli müzik insanlarına teslim etmeyi tercih ettim. İp’in düzenlemesini ve yapımını Babajim İstanbul ailesi olarak üstlenen Ozan Tügen, Tarkan Gözübüyük, Harun Tekin, Güven Ersoysal, Burak Serter ve Duygu Çetin’e ayrıca buradan çok teşekkür ederim. Sevgili Fırat Çavaş’ın çektiği güzel bir lirik video ile şarkımızı yayınladık. Pandemi dönemine denk geldiğinden dolayı tam olarak istediklerimizi yapamadık.

En son kendi düzenlediğiniz “Dur”u yayınladınız. Dur’un oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Koray Candemir’in de elektro ve bas gitarıyla yer alması nasıl gelişti?

“Dur” bir gitar bir vokal olarak akustik olarak çıkarmayı planlamıştım. Pandemi zamanı olduğu için “Acaba farklı bir açıdan mı yaklaşsam?” diye düşündüm. Ne de olsa bolca boş vaktimiz vardı ve yeniden düzenlemeye karar verdim. Şarkının altyapısını hazırlardıktan sonra Koray bas gitarı eline aldı -bas gitar çalmayı çok seviyor! (gülüyor)- ve bir anda bir bas partisyonu yazdı. O kadar beğendik ki! Çocuk gibi sevindiğimizi hatırlıyorum… Üzerini synth baslarla destekledim,!sonrasında gitar solosunu da çalmasını rica ettim! Cem Şahin gitarlarını çaldı gönderdi. Sonrasında dikiş nakış yapar gibi diğer taraflarını çaldım; kestim, biçtim, ekledim, çıkardım, aranjeyi tamamladım. Sonrasında mix ve mastering için Erim Arkman’a gittim. Böylece şarkının süreci tamamlandı.

Bugu Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Hadi Elazzi, Bugu Yapım ile yollarımızın kesişmesini sağladı. Ona buradan kocaman sevgilerimi gönderiyorum.

Dur ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dur ile ilgili dönüşler beklediğimden güzel. Alternatif tarafta tutuluyorum. Pop desen değil, rock desen değil… “Peki tarzın ne diye?” sorduklarında “İşte, dinlediğin şey!” diyebiliyorum. Sound’unu çok beğendiler sözlerinden etkilenip çok farklı çıkarımlarda bulunanlar var. “Neye dur diyemedin?” Bunu dinleyene bırakıyorum, söz yazarı olarak ne yaşadığım ya da neyi ima ettiğim bana kalmış… Genelde tepkiler şöyle; “Daha anlaşılır şarkılar yapmalısın!” (gülüyor)

Dur’un klibini yöneten İmre Haydaroğlu ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yapımcım Burçin Gülbahar ile nasıl bir klip istediğim konusunda birkaç toplantı yaptık. İmre Haydaroğlu ile çalışma kararı aldık. Benim kafamda daha minimalist bir klip vardı ama onlar aralarında konuşmuşlar ve şu anki klibin kurgusuna karar vermişler. Bazı şeyler bana sürpriz oldu. Kıyafet konusunda arkadaşlarım Gizem Karakaya, Hazal Yenice, Kaya Abdurrahman yardımcı oldular. Onlara buradan çok teşekkürlerimi iletiyorum.

Öte yandan Jukebox orkestrasının şefliğini yapmaya başlamanız nasıl gelişti? Buradaki yönetiminiz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Jukebox orkestrası; uluslararası etkinliklerin içinde yer alan, repertuvarı çok zengin bir orkestra. Hintçe, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce ve birçok dilde şarkı icra ediyoruz. Başta bas gitarist ve back vokalist olarak başlamıştım, daha sonra orkestra şefliğini teklif ettiler. Bu kadar zengin repertuvarı olan bir orkestranın şefliğini üstlenmek benim için gurur verici.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Şu ana kadar yayınlanmış şarkılarımın dışında birçok tarzda şarkı yazıyorum. Kendimi bir tarza sıkıştıramıyorum. Bu kadar beklememin ve çekimser olmamın nedeni de aslında biraz budur. “Benim tarzım ne?” Bu durumu pandemide kırdım. Dedim ki; “Neyse ne! Artık başla bir yerden!” İp ile başladım, şimdi ise Dur… Ne hissedersem o çıkıyor. Senelerdir farklı tarzda müzik yapan şarkıcılara ve gruplara bas gitarist olarak eşlik ediyorum. Her tarzdan bir damla ruhuma işledi ve karışık kasete döndü ilham çalarım.

Dur’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-O kadar çok var ki… Her hafta bir şarkı çıkarmak istiyorum ama bu büyük bir emek ve zaman istiyor. Şu an çıkmaya hazır bekleyen bir şarkım var, en yakın zamanda paylaşmayı umuyorum.

Cemre Kabaş’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Dur”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.