Röportajlar

Bağımsız Sahne #89: Yeni teklisi “Derinde”yi dinleyicilerle buluşturan Aslıhan Gökçe ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin seksen dokuzuncu konuğu, çoğu dinleyicinin YouTube kanalında yorumladığı şarkıları ve kendi alternatif tınılı besteleriyle tanıdığı, ilk teklisi “Karpuz Kabuğundan Gemiler”in ardından yeni teklisi “Derinde”yi dinleyicilerle buluşturan Aslıhan Gökçe oldu. Aslıhan Gökçe ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Karpuz Kabuğundan Gemiler’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda YouTube sayfanızda kendi yorumladığınız şarkıları paylaşmaya nasıl karar verdiniz ve bu yorumlarınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müzik benim hep hayatımdı. İlkokulda bağlama çalardım. Okul gösterilerinde şarkı söylerdim. Ortaokulda piyanoya başladım. Ardından ukulele ve biraz da keman geldi. Her enstrümanı öğrenmeyi, duyarak çalabilme özelliğimden dolayı pratik yaparak dil öğrenmeye benzetiyorum. Yani duyarak ve konuşarak öğrenmek. Ben de bu birikimimi YouTube’da kendi bestelediğim kısa parçalarla ortaya sermeye karar verdim. Yakın çevremin güzel yorumları çokça teşvik etti. Tanımadığım insanların ise bana özel olarak mesaj yazarak hakkımdaki güzel düşüncelerini belirtmeleri gerçekten çok hoş.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda kendi düzenlemeniz olan “Karpuz Kabuğundan Gemiler”in oluşum süreci nasıl gelişti? Karpuz Kabuğundan Gemiler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Karpuz Kabuğundan Gemiler’i, Ahmet Uluçay’ın “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmini izledikten kısa bir süre sonra besteledim. O dönemde üniversite sınavına çalışan bir öğrenciydim. Benim de hayallerim ve beklentilerim vardı. Tabii ki hala var. O dönemde boş vakitlerimde bu şarkı ortaya çıktı ve bana bir gemim olmasa da karpuz kabuğundan da gemim olabileceği, yine de bir şekilde yola koyulabileceğimi anlatıyordu. Bu şarkı benim için hayaller ve ümitsizliğe kapılmamak demek. Şarkıyı dinleyenlerden de bu hislerin dönüşünü aldım.

En son “Derinde”yi dinleyicilerle buluşturdunuz. “Derinde”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi birlikte yaptığınız Bedri Karaman ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bedri benim liseden arkadaşımdır. Yaklaşık 3 yıldır her beste yaptığımda paylaşmadan önce dinletip yorumunu alırım. Şarkının her sürecinde yakından ilgilendi. “Derinde” şarkısı romanlaştırılmış aşklarla, “En büyük aşkı biz yaşıyoruz!” diye övünenlerin aşkının sadece masallarda ömür sürdüklerini, illa böyle olması gerekmediği, en büyük aşkın herkesin aşkının olduğu, ufak şeylerden de aşkın oluşabileceğini anlatıyor. Aşktan beklentimizin çok olduğu şu dönemlerde, aşkın saflığının önemini anlatıyor. O zamanlarda duygularım beni bunları anlatmaya itti.

Derinde ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Derinde ile gerçekten içten yazılmış çokça özel mesaj aldım. “Bu yılın kazanımı benim için sizsiniz!” yazıldığını okumuştum bir kere. 19 yaşımda birinden bunu duymak, “Devam etmelisin, birilerinin kalbine dokunabiliyorsun, daha büyük ne amacın var ki?” diye düşündürdü. Şarkımda kendinden bir şeyler bulan herkese gerçekten içtenlikle teşekkür ediyorum.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmak size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Şu an bağımsız olarak ilerlemek kesinlikle daha mantıklı geliyor. Sosyal medya özgür alan. Ben de bu alanın özelliklerini sonuna kadar kullanıyorum. Kimseye bağlı kalmadan özgürce içimden ne geçiyorsa, istediğim anda paylaşabiliyorum. Burası da böyle bir platform zaten. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Bence her şarkı, kişinin hayata bakışını özetler. Yani dünyada oluşturulmuş milyonlarca şarkı ve milyonlarca pencere var. Bence sözler bu yüzden enstrümana eşlik edilmek için yaratılmamalı, enstrüman ona eşlik etmeli. Şarkılarımı dinlemek isteyenlerle penceremden beraber bakıyoruz.

Derinde’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Var tabii. Ama isteğim, hep bir öncekini aratmayan şarkılar yapmak olduğu için ne zaman gelir tam bilemiyorum. 

Aslıhan Gökçe’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Derinde”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.