Röportajlar

İlk teklisi “Çok Mu Zor?”u dinleyicilerle buluşturan Gülşah Kömür ile bir röportaj…

Gülşah Kömür… Hem yurtiçi hem de yurtdışı pek çok yarışmaya katılarak birinciliklere hak kazanan ve en son Vodafone Freezone Online Müzik Yarışması’nı kazanan Kömür, birinciliğin sonucu olarak ilk teklisi olarak yeni bir Onurr eseri olan “Çok Mu Zor?”u GNL / Freezone Stüdyo etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Aynı zamanda müziğin eğitiminden gelen Kömür ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Çok Mu Zor?’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Hayatımı her zaman müziğe odaklamak istediğimi çok küçük yaşlarda biliyordum. Liseyi Antalya’da, ATSO Güzel Sanatlar Lisesi’nde Müzik bölümünde okudum. Mezun olduğum yıl Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera bölümünü kazandım. Lisans 3. sınıfta İtalya’da Conservatorio Bruno Maderna’da eğitimimi sürdürdüm. Buradaki okulumun sahnelediği opera temsillerinde davet edilerek rol aldım. Doğru şan tekniğini öğrenmenin, sesinizi istediğiniz gibi kullanabilmenize ve uzun süre sağlığını koruyabilmenize yaradığına inanıyorum. Opera bölümünde okumak bana hem tekniğim konusunda destek oldu hem de her zaman müziğin içerisinde olarak kendimi geliştirmeme yardımcı oldu. Bölümüme dair daha çok araştırma yapmak ve öğrenmek istediğim için yüksek lisansa başladım. 2018’de Ben Şarkı Söylersem yarışmasına katılarak haftanın birincisi seçildim. 2019’da Malta’da düzenlenen uluslararası Golden Voice isimli yarışmada kendi yaş kategorimin birincilik ödülünü almaya layık görüldüm. 2020’de ise Vodafone Freezone Müzik Yarışması’nı kazanarak “Çok Mu Zor?” yolculuğum başladı. 

Vodafone Freezone Online Müzik Yarışması’na katılmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda yarışma sizin için nasıl bir deneyim oldu?

-Vodafone Freezone Müzik Yarışması hakkında bilgi veren ve şansımı denememi söyleyen bir mail aldım. Bunun üzerine katılmaya karar verdim. Yarışma süreci tamamen online gerçekleşti. Çok zor geçen bir süreçte bana ışık tutan, yolumu ve ufkumu açan bir deneyim oldu. Şarkı söylemek ve yaratıcı olmak için motivasyonumu arttırdı. Bütün ekip çok iyiydi ve bize her zaman yardımcı oldular. Online bir aile ortamı yarattılar. Mustafa Sandal ve Tarık Sezer ile çalışma şansı yakaladım. Chaby Han’ı tanıma ve ondan sosyal medya hakkında öneriler alma şansım oldu. Baştan sona çok güzel bir deneyimdi. 

Çok Mu Zor?’un oluşum süreci nasıl gelişti? Eserin sahibi ve düzenlemecisi Onurr ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yarışma sonrası tekli ödülü kısmında GNL ile görüşmelere başladık ve ilk teklimin yolculuğu başladı. Uzun bir zaman şarkı arama sürecindeydik. Çok Mu Zor? bir seçenek olarak geldiğinde dinlemek bana çok keyif verdi ve piyanonun başında biraz söylemeyi denedim. O anda ilk şarkım olmasını istediğimi biliyordum. Onurr’un müzisyenliğini, yaptığı işleri, müziğine kattığı duyguları çok beğeniyorum. Bu şarkı da Onurr’un imzası olacak bir şarkı ve benim ilk teklim olması şansım olduğu için sevinçliyim. Onurr ile Çok Mu Zor?oluşum sürecinde stüdyo zamanımız ve bana olan desteği için her zaman minnet duyacağım. 

Prodüksiyonunuzu üstlenen GNL ile yollarınız nasıl kesişti?

-GNL, Vodafone Freezone Müzik Yarışması’nın dijital tekli ve klip çekimi ödülü kısmını üstleniyor. Bu sayede yollarımız kesişti, iyi ki de kesişmiş. Onlarla çalışabildiğim için çok mutluyum. 

Çok Mu Zor? ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok Mu Zor? ile ilgili hayallerimin ötesinde bir güzellikte dönüşler alıyorum diyebilirim. Sizin çok güvendiğiniz ve içselleştirdiğiniz bir projeye böyle güzel tepkiler almak paha biçilemez. 

Bununla birlikte bahsettiğiniz gibi sizi Ben Şarkı Söylersem’de de izledik. Buraya katılmaya nasıl karar verdiniz ve bu adamda sizin için nasıl bir deneyim oldu?

-Ben Şarkı Söylersem’e ailem çok katılmamı istedi. Bu şekilde başvurdum. Duygu Atakan ile tanışmak harikaydı, kendisi müthiş bir insan. Sinan Akçıl ile stüdyoda çalışma ve “Seni Böyle Sevmediler” şarkısında onunla düet yapma şansı elde ettim. Antalya’da bir konserine gittiğimde ise beni seyirciler arasından tanıdı ve sahneye davet etti. “Biri Bana Gelsin” şarkısını birlikte söyledik. Bunlar bir şarkıcı için çok değerli zamanlar ve çok güzel bir destekti benim için. Kendimi hayallerime yaklaşmış hissettim. 

Bununla birlikte YouTube sayfanızda da yorumlarınızı dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Sizce YouTube yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-YouTube çok güzel bir platform. Hep motive olmaktan söz ettim, benim bir motivasyon kaynağım da YouTube. Genellikle piyano başında bir şarkı söylediğimde hemen çekip paylaşmak istiyorum, bu yüzden şimdiki içeriğimi daha spontane videolar oluşturuyor. İleride daha profesyonel içerikler yüklemek istiyorum. 

Çok Mu Zor?’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çok Mu Zor? benim için çok güzel bir başlangıç. Kendimi güzel bir yolculuğun başlangıcında hissediyorum, daha yapmak istediğim çok fazla şey var. Umuyorum zamanla hepsini gerçekleştiririm.

Gülşah Kömür’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Çok Mu Zor?”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.