Röportajlar

Yeni teklisi “Geceye”yi dinleyicilerle buluşturan Oğuz Saraç ile bir röportaj…

Oğuz Saraç… Hip-Hop alanında hem sahnede hem de işin mutfağında deneyimler kazanan Saraç, 2Dokuz teklisiyle birlikte yolculuğuna yeniden başlamıştı. Şimdi ise yeni teklisi “Geceye”yi dinleyicilerle buluşturan Saraç ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle 2Dokuz’a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda çeşitli ortak (feat) çalışmalarınız da oldu. Bunları nasıl özetlersiniz?

-2Dokuz benim için sonun başlangıcı oldu diyebilirim. 2Dokuz’dan önce yaklaşık 10 senelik bir mola sürecim oldu. Küçük yaşlarımdan bu yana müzik ve müziğin içerisinde hip-hop kültürü ile ilgiliyim. Bugüne kadar geçen sürede yani 2Dokuz’a kadar olan süreçte çok çeşitli çalışmalarımız oldu. Bursa’da pek çok dev Hip-Hop organizasyonu ve konserler düzenledim, aynı şekilde pek çok underground isimle ortak feat projelerimiz de oldu hatta çoğu hala yoluna güzel şekilde devam ediyor ancak ben 2Dokuz’dan önce olan tekli ve feat olmak üzere projelerimin hepsini tüm platformlardan kaldırdım, üzerine bir çizgi çektim ve 2Dokuz ile yeniden başladım bu yolculuğa. Yolumuz bu defa öncekinden daha uzun! 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda sözlerini yazdığınız “2Dokuz”un müziğini yapan Ercan Erhal ve iki teklinizde de düzenlemenizi üstlenen Kadir Süzgün ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Bir şarkı yazmaya karar vermedim aklımda bir şarkı yazmak yoktu yani müziğe geri dönmek gibi bir iştahım falan da yoktu, değerli dostum Motkan (Berkan) sağ olsun bir gece yarısı beni buna teşvik etti ve ben de anladım ki aslında bir yere gittiğimiz falan yokmuş, ya da biz gitsek de müzik ve tabi hip-hop zaten hep benimleymiş. Sonra yazdım işte başta korktum “Paslandım mı acaba!” diye. Ama baktım ki hayır, kalem beni özlemiş ben satırları… Ercan Erhal ile 2Dokuz sayesinde tanıştık ama aslında birbirimizi tanımıyorken tesadüfen birlikte oturup sohbet etmişiz sonradan öğrendik! (gülüyor) Kadir Süzgün nam-ı değer Dore -ki benim için hep öyle- benim lise arkadaşım. Biz lisede birbirimizi tanıyoruz arkadaşız ama o beat yapıyor ben söylüyorum bunlardan birbirimizin haberi yok bahsi geçmiyor aramızda hiç! (gülüyor) Derken bir gün stüdyo konusu geçti aramızda ve sırlar çözüldü. Biz o gündür bu gündür benim bütün projelerimde birlikte çalıştık ve öyle de devam ediyor beni en iyi anlayan dostum, arkadaşım, kardeşim Dore ile hikayemiz böyle…

3 Adım Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-3 Adım Müzik ile 2Dokuz’u yaptık sonra Sami abi var yıllardır tanıdığım ve sevdiğim bir abimdir. Bu camiada emek vermiş bir insan, biz abi kardeş gibiyiz dostluğumuz var her şeyden öte. Onun vesilesi ile ben 3 Adım Yılmaz Uyar abiyle görüştüm. Şarkıyı ve klibi beğendiler verdim ben de. Sağ olsunlar yayınladılar.

2Dokuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-2Dokuz benim ve beni yakınen tanıyan herkesin ilk göz ağrısı diyebilirim. Tepkiler geri dönüşler harikaydı çünkü şarkıya yüklediğim anlam gereği zaten tüm çevremde muhteşem bir his duygu uyandırdı ki bende bile öyle! Yani kendi şarkım olmasa da ancak bu kadar hislendirirdi beni. Şarkıyı dinleyenler klibi izleyenler o duyguyu hissedenler yani aslında pek diyecek bir şey de yok! Ben hissettim; bizi tanıyanlar, çevrem, dostlarım hissettiler o duyguyu. 2Dokuz rahmetli babam içindi ve verdik o duyguyu insanlara. Mekanı cennet olsun Reisin!

En son “Geceye”yi yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Geceye nasıldı, oldu güzel oldu! (gülüyor) Bir gün stüdyoda Kadir Süzgün’leyim. Başka bir kayıt çıkaracağız hareketli gang kafalarda olacak. O niyetle bir araya geldik Kadir dedi ki bir anda “Kanka hiç o modda değilim, başka bir şey yapalım daha drill slow falan!” dedim “Yani olur sen öyle diyorsan öyle olsun!” E nasıl yapacağız şimdi sıfırdan ortada bir şey yok! Baş

şladı bu beati yazmaya o beate yazarken ben sözleri yazmaya derken 2 saate Geceye ortaya çıktı ve iyi ki çıktı oldu yani güzel oldu. Geceye benden bir söz söyleyebilirsiniz!

PDND ile yollarınız nasıl kesişti? 

-PDND ile yolumuz Geceye ile kesişti. Klibi çektik bir tanıdık Osman Çetin’e izletiyor dinletiyor o da sağ olsun tabii beğenip hemen PDND ile beni tanıştırıyor. Sonrasında proje ile yapımcım Soner Sarıkabadayı’nın yardımcısı Koray Güntekin ilgilendi baştan sona sağ olsun o da beni hiç yalnız bırakmadı elinden geleni yaptı. PDND tarafı olsun, biz olalım güzel bir iş ortaklığı oldu. 2 taraf adına daha güzel projelerde birlikteliğimiz devam eder umarım…

Geceye ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Geceye” sevildi diye düşünüyorum yani bana ulaşan ve sohbet etme fırsatı bulduğumuz kim varsa playlistlerinde, ayrıca dillerinde, insanlar ezberleyip söylüyor. Paylaştıkları storylere baktığımda ise gerçekten bir Geceye havası vermişiz insanlara. Ruhen yakalamışız o kafayı. İstediğimiz de buydu yani gecenin bir saati düşünürken yalnız başına efkarlı efkarlı “Aç da ‘Geceye’ dinleyelim, efkarımızı paylaşalım!”

Bununla birlikte Geceye’ye Mesut Kurtuluş yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mesut Kurtuluş (itsbeathoven) sağ olsun hep destekçim oldu kardeşim benim kliplerimin tümünün yönetmenliğini yaptı. Yollarımız kesişikmiş zaten bizim babalarımız can dostu tabi Mesut küçüktü biz mahallemizdeydik o da kardeşimiz! Büyüdü abisine klip çekti çok yetenekli ve müzik hayatına prodüktör olarak Eskişehir’de devam ediyor yönetmenliği falan bize özel asıl gelişimi aranje ve beat üzerine! İnşallah yolu açık olsun, bu yolda yalnız bırakmadı beni hiç ve cesaretlendirdi. Var olsun, selam olsun ona yürek dolusu! 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yayınladığımız 2 parçaya baktığımızda zaten bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ben geçmişten bu yana yazdığım ve söylediğim şarkılarımda sözlerimde daha anlamlı gerçeksi ve yaşanmışlıkların verdiği hisleri anlatmayı tercih ediyorum yani melankolik bir yapım var aslında son 2 parçam da bu şekilde zaten. Böyle de ilerlemek istiyorum ama özellikle Mesut benim kabuğumu kırmam konusunda ısrarcı yani daha çok ghetto ve hard trap parçalar yapmam gerektiğini soft ve melankolik yapıdan çıkmam gerektiğini düşünüyor. İstişarede hayır vardır ben de sevdiklerimin bana söylediklerini dikkate alıyorum ve bunun üzerine çalışmaya başladım. Bakalım neler olacak? Hep birlikte göreceğiz!

Geceye’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet çalışmalara başladım. Nasıl bir tarz olacağı konusunda ben netleşemedim kendimde ama yukarıda belirttiğim gibi farklı tarzlar üzerine çalışıyorum kabuğumu kırmaya çalışıyorum. Güzel bir şeyler ortaya çıkana kadar şarkı yapmış olmak için bir proje yayınlamayacağım her şeyden önemlisi önce kendi içime sinmesi gerekli benim beğenmediğim hiçbir projeyi dinleyicilerimin önüne çıkarmayacağım. Şarkı yapmak kolay, ben şarkı yapmaya çalışmıyorum! İstediğim şey yaptıklarımda insanların da kendilerine ait bir şeyler hissediyor olmaları, önceliğim bu. Takipte kalın!

Oğuz Saraç’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Geceye”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.