Röportajlar

Yeni teklisi “Havuz”u dinleyicilerle buluşturan grup Kök Kadro ile bir röportaj…

Kök Kadro… Zaman içinde birbirleriyle sahnede denk gelen beş arkadaşın birlikte bir grup kurma isteğiyle çalışmalarına başlayan ve Blues ile Rock tınıların izinden giden grup, İbrahim Selim ile Bu Gece programındaki “Özel Konuşalım” performansları ile de dikkat çekmişti. Şimdi ise Vana Papa Records etiketli yeni teklileri “Havuz”u geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluşturan  Kök Kadro ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Kök Kadro grubunun oluşum süreci nasıl gelişti? 

Yağmur Kerestecioğlu (vokal-gitar): Merhaba ben Yağmur. Bilgi Üniversitesi Müzik bölümü mezunuyum. Kök Kadro’da gitar/vokal rolünü üstleniyorum. Beraber çalışan müzisyenlerdik. Beraber müzik yapmaktan o kadar keyif alıyorduk ki böyle bir oluşuma gitmeye karar verdik. 

Mehmet Dilşad Peker (gitar-vokal): Merhaba ben Dilşad. Bilgi Üniversitesi Müzik bölümü öğrencisiyim. Kök Kadro’da gitar/vokal rolünü üstleniyorum. Biz farklı isimlere beraber çalıyorduk dedik ki “Neden kendi aramızda da çalmıyoruz?” Bu keyfi sizlerle paylaşmak istedik. 

Onur Keskin (klavye-keman): Selamlar ben Onur. Marmara Üniversitesi Müzik bölümü mezunuyum. Klavye/Keman çalıyorum. Bahçede masa tenisi oynarken aslında bu fikir aklımıza geldi. Baktık “Her işe beraber gidiyoruz, neden kendi işimize gitmeyelim?” dedik. 

Ege Cömert (saksafon-vokal): Ben Ege. Saksafon/Vokal olarak grupta yer alıyorum. Marmara Üniversitesi Müzik bölümü mezunuyum. Bir işte Yağmur ile beraber çaldıktan sonra ekiple birlikte birçok işe gittik ve grubun oluşum süreci başladı. 

Aytaç Er (bas): Ben Aytaç. Basçıyım. MSGSÜ Tiyatro mezunuyum. Sıraselviler’de bir işte Yağmur ve Dilşad ile tanıştım ve sonra ekiple birlikte başka işlere gitmeye başladık. 

Batuhan Yıldırım (davul): Ben Batuhan. Davulcuyum. Beykent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bir işte Dilşad ile tanıştım ve beraber farklı projeler içerisinde bulunduk. O günden beri ekiple beraberiz. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Bodrum Yolu’nun oluşum süreci nasıl gelişti?

Mehmet Dilşad Peker: 2019 senesi yazında çalışmaya gittiğimiz Bodrum’da yaşadığımız anıları bir şarkıda birleştirdik. Bodrum’dan döndüğümüzde anılarımızı bir şarkı içerisinde yaşatmak istedik, aslında şarkının sözleri bunu tamamen anlatıyor. 

İkinci tekliniz Özel Konuşalım oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? 

Yağmur Kerestecioğlu: Bu şarkı benim lise yıllarıma dayanıyor. O zaman yazdığım bu parçayı Kök Kadro ile tekrar aranje ettikten sonra yayınlamaya karar verdik. Bu şarkıyı hücum kaydedip İbrahim Selim’in programına yolladık, aslında bu şarkının ilk çıkışı o program oldu. 

En son “Havuz”u dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Vana Papa Records ile yollarınız nasıl kesişti? 

Ege Cömert: Bir arada olduğumuz bir akşam Yağmur’un gitarla takılırken üstüne çıkarttığım melodiden geldi. Sonra Yağmur sözleri yazdıktan sonra grup olarak elden geçirip kayıt aşamasına başladık. Vana Papa Records’un sahibi Ateş Erkoç, Yağmur ile Dilşad’ın üniversiteden hocaları. Dolayısı ile onların okulu vasıtası ile tanıştık. 

Havuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

Aytaç Er: Çok güzel dönüşler aldık. Tarzımızın dışında bir parça olduğu, bağımlılık yaptığı vs. gibi yorumlar aldık. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız? 

Onur Keskin: Blues ile rock tarzını baz alarak yola çıktık. Farklı tarzlardan da öğeleri parçalarımızda yansıtmaya çalışıyoruz. 

Havuz’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

Batuhan Yıldırım: Hala aranje aşamasında olan parçalarımız var. O şarkıların yakın zaman içerisinde kayıt aşamalarına başlanacak. 

Kök Kadro’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Havuz”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.