Röportajlar

Yeni teklisi “Geçti Gitti”yi dinleyicilerle buluşturan Cihat Derin ile bir röportaj…

Cihat Derin… Geçen sene art arda yayınladığı üç tekliyle Rock tınılı başarılı çalışmalara imza atan Derin, yine kendi eseri olan yeni teklisi “Geçti Gitti”yi geçtiğimiz günlerde Avrupa Müzik’in alt firması Süper Müzik Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Derin ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Lanet Şehir’e kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-Lanet Şehir’den önceki sürecimde de musiki ile devamlı haşır neşirdim, musikinin olmadığı günüm geçmiyordu. Üniversite dönemimde eski grubumla haftanın 1-2 günü provalar yapardık, gerek solo gerek grupla festival veya mekanlarda sahneler alırdık. Bunun dışında o süreçte de geleceğe dair tekli, albüm planlarım zaten mevcuttu, buna dayalı solo olarak beste çalışmalarımı yürütüyordum. Vokalde kendime ait olanı bulabilmek için sürekli bir ses kanallarımı açma-kapama süreci geçirdim, teorik açından da sürekli geliştirdim kendimi. Lise yıllarımda da ne yapabildiğimi görmek adına Yetenek Sizsiniz, O Ses Türkiye ve bir takım yarışmalara katılım gösterdim ancak istediğim dönüşü buralarda bulamadım, daha çok gelişmem gerektiğini düşündüm. Yaptığım tarz genellikle rock olduğundan ve olacağından dolayı gitarımı da sürekli geliştirme çabasındaydım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Lanet Şehir”in oluşum süreci nasıl gelişti? Şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Tekli yayınlama fikri dediğim gibi zaten hep vardı. İşleri yoluna koyma vaktinin geldiğini düşündüm ve yola koyuldum. O sıra mevcutta 28 beste vardı ve birini seçmek gerekti. Aranjörüm ve birlikte müzik/iş yapmaktan zevk aldığım değerli bas gitarist Alex Tintaru ile bunun seçimini ayıklayarak yapmış bulunduk. Hayallerimin çok uç olduğunu belirtmek gerekerekten istediğim dönüş henüz gerçekleşmedi. Acilen Türk Rock’ının tekrar çıkışa geçmesi lazım.

İkinci çalışmanız, “Eftelya” oldu. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti, düzenlemenizi üstlenen, ilk teklinizde de yer alan Alex Tintaru ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Eftelya çıkarken de yine Alex Tintaru ile istişare yaparak karar verdik. Parça anlam olarak mitolojilere de dayanan çok özel bir parça. Alex, kendini bu işe adamış ve bu işe ait olduğunu kanıtlamış çok kaliteli bir müzisyen. Onunla hem piyasanın içinden hem de çok sevdiğim aile büyüğümüz dayım Recep vesilesiyle tanıştık ve müzik konusunda kısa sürede kaynaştık. Eserlerime şekil kazandırmaktan zevk alan ve uzun süredir birlikte çalıştığımız ve çalışmaya devam edeceğimiz çok değerli bir müzisyen. Bu değerli eserimin de yineliyorum ki gerektiği değeri bulmadığı kanaatindeyim. Rock’ın popüler kültür müzik türlerinden daha manalı/sanatsal bir tür olduğunun yeniden anlaşılması dileğiyle.

Üçüncü çalışmanız, Ezgi Eda Yatkın ile bir ortak çalışma “Milyonlarca Gülüş” oldu. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti, Ezgi Eda Yatkın ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ezgicik ile yine müzik piyasasından tanıştık ve bu eserimde birlikte çalışabiliriz diye karar aldık. Oluşum sürecin de gerek evlerimiz de gerekse kafelerde veya müzik odalarında birlikte 2-3 haftalık bir süreci kimyasını oturtmak için harcadık ve Alex’inde kıymetli dokunuşları ile eser böyle güzel bir hal aldı. Parça listelere giriyor, çıkıyor, dinleniyor yani. Ulaştığı dinleyiciyi tuttuğuna inanıyorum. Sahneler başladığında daha çok yayılacağını ve tutulacağını düşünüyorum.

En son, “Geçti Gitti”yi yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Avrupa / Süper Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Milyonlarca Gülüş ile rocktan uzaklaştığımı fark ettim ve Alex ile rock olacak, yaza uygun, eğlenceli bir şeyler çıkarmak üzere mevcuttaki 3 parça arasından seçimimizi yaptık ve o da “Geçti Gitti” oldu. Avrupa Müzik zaten takipte olduğum plak şirketlerinden biriydi. Bu parçayı hangisi hak ettiği yere ulaştırabilirim derken Avrupa Müzik bu konuda ilk tercihim oldu. Eserin pilot kaydını onlara dinlettim ve işbirliği teklifime olumlu yanıt verdiler.

Geçti Gitti ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Tabii bu sefer plak şirketi ile çalışmanın verdiği artılar gözle görünür, yayınlanalı henüz 1 hafta oldu ancak hak ettiği değere ulaştığını aynı şekilde düşünmüyorum. Bu parçada klip yönetmenimiz Melis Oruç ile güzel ve yorucu bir klip süreci geçirdik.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müzik tarzımdan kısaca bahsetmek gerekirse, yazdığım konuların tamamı yaşadığım hadiseler olduğu için sanata tam olarak istediği şeyi verdiğimi düşünüyorum. Sanat baktığınızda sonsuz bir eylemdir ve kanımca gerçeklik ister. Yaptığım Rock müziği de gerçekliğin ta kendisidir, “hikaye” olmamalıdır.

Geçti Gitti’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu an üretmeye devam ediyorum ve mevcutta 32 yayınlanmayı bekleyen işlenecek bestem var. Her parçada üstüne koyarak daha iyilerini yayınlayacağız. İstediğim dinleyici kitlesini de gün geçtikte müziğimle kucaklayacağımı düşünüyorum. Saygı ve sevgilerimle… Rock ile kalın! 

Cihat Derin’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Geçti Gitti”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.