Röportajlar

Yeni teklisi “Ghetto Mama”yı dinleyicilerle buluşturan Leila Aze ile bir röportaj…

Leila Aze… 2019’dan beri art arda yayınladığı ve sözlerini yazdığı tekliler ile başarılı Kadın MC’ler arasına yerleşen Leila Aze, en son Click Music etiketiyle yeni teklisi “Ghetto Mama”yı dinleyicilerle buluşturdu. Leila Aze (Leyla Dilay Çetinkaya) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Darlamayın Beni’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Darlamayın Beni’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Altyapıyı üstlenen Neşet Kılıç ve Click Music ile yollarınız nasıl kesişti? Darlamayın Beni ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu yolculukta arkadaşlarımın büyük payı olduğunu söyleyebilirim. Bundan önce trap altyapılar dinliyordum. Fakat üstüne söz yazmak yaşadıklarımı anlatmak gibi bir gayem yoktu. Bir gün freestyle ortamında kendim de katılarak arkadaşlara eşlik ederken buldum, ve onlara “Yarın buraya söz yazıp geleceğim!” dedim. Eve gittim, söz yazdım. Öbür gün “Rap yapacağım ben!” diye bağırdım ve şarkım olan Darlamayın Beni’yi arkadaşlarıma okudum ve “Sen bunu yapmalısın!” sözü ile karşılaşarak Darlamayın Beni’yi çıkarttım. Dediğim gibi arkadaşlarımın verdiği reaksiyonla ve kendimde aşırı yükselme ile bu işi ilk imzamı atmış oldum. Hayatta tesadüfe yer olmadığını müzik kariyerimde anladım. Cover art’ı üstlenen eşim Burak Çetinkaya’yla da bu yolda tanıştım. Neşet Kılıç ile de ortak tanıdık bağlamında iletişim kurduk ve ilk kaydımda bana dedi ki: “Sende bir şey var onu çıkartmalıyız!”  İkimiz de iyi bir enerji yakaladık ve beatini üstlenerek böyle hissiyatlı bir eser çıkardık ve hala buna devam ediyoruz. Geri dönüşler ise gayet iyi oldu new-school kadın çok azdı ve bi anda dinlendi. HYPE hep iyi bizde…

İkinci tekliniz “Bad Trip” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Flex bir şeyler yapmak istediğimde gelişti. Kadir Sezgin’e ait bir beat ve Monoman mix & masteringi üstlendi ve Cover Art Burak Çetinkaya’ya ait. Özellikle kapağından çok memnun olduğum bir tekli. Ayrıca bu müziğin nasıl yapılacağını bazılarına ayıktırdığım bir eser!

Üçüncü tekliniz “Dalavere” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Sıkıntılı dönemlerden geçtiğim ve bunu bir parçayla taçlandırmamı sağlayan eser. 

Dördüncü tekliniz “Bang Bang” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Cevher Beat ile çalıştığım, yine beni yükselten bir eser. Kendimi biraz tanıtmam gerektiğini hissettiğim klibini kendim üstlendiğim eser.

Beşinci tekliniz “Meraklan” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Drill trend olmadan önce yapılan ve ondan önce de yapılmış ama paylaşmadıklarım arasında yer alan, kendi tarzıma uyarlayıp biraz damardan girdiğim eser.

Altıncı tekliniz “Ghetto Paradiz” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Şarkıyı birlikte yazdığınız Diaz Dizzy ile yollarınız nasıl kesişti? Ghetto Paradiz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İçimdeki old-school kadını serbest bıraktığım, söylerken de zevk aldığım bir eser. Diaz Dizzy ile eşim yakın arkadaştır. Kendisiyle bir araya geldik ve o da nakaratı destekledi. Kıyak bir rapçidir!

Yedinci tekliniz “Kafa Leila” (DISSTRACK) oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Beati üstlenen CVD07BTZ ile yollarınız nasıl kesişti? Kafa Leila ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-CVD07BTZ de arkadaşımız olur. Tarzımı ayıkanlardandır kendisi. Yolladı beati ve 1 saat içinde Kafa Leila çıktı ortaya. Yine hype’ı yüksek olan piyasadaki diğer kadın MC -bana göre popçu-ları disslediğim a-kalite Flow içeren bir eser.

Bununla birlikte ilk tekli dönemizinde sadece YouTube’da yayınladığınız “Beter Her Dert”in oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ghettoluk bir yaşantı ve onu flowla desteklersen ortaya değişik işler çıkıyor. Bu da onlardan biri. Free beate okuduğum için sadece YouTube’da var diğer platformlarda yok. Ama dinlemek isteyene fark etmiyor parça sağlam ise.

En son, yine CVD07BTZ beatiyle “Ghetto Mama”yı yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Almanca ve Türkçe sözlerde farklılıklara açık olduğumu ve sonu gelmez bir yolda kendimi sınırlandırmadan her yerde gezindiğimin göstergesidir. Ghetto Mama ve bunun gibi daha farklı eserler de gelecek. CVD07 ile kafamızın uyuştuğu kesin, yine yine çalışmalar olacaktır.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız? Bu bağlamda teklileriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben sadece bu ülkede değil global bir kafada düşündüğüm için yaptığım işi de etkiliyor. Sınırım yok mikrofonla aramda ince bir ses var, bu da benim tiz vokalim. Benim stilimde yapanın da olduğunu düşünmüyorum bunda tekim! Bu ego değil tamamen farkındalık! 5 yıl sonrasının müziğini yapıyorum ve insanlar henüz ayıkmıyor ama emin olun az kaldı birikim ve güzel projelerle uzun bir dönem bu piyasada olmam gereken yerde olacağım. Şu an arabadayım ve oraya gidiyorum kalıcı bir şekilde. Nasıl dönüşler aldığımı soruyorsunuz; tek bir cevapla söylemek gerekirse şu an bir geri dönüş beklentisinde değilim, çalışıyorum. İnsanlara istediklerimi sunduktan sonra cevaplayabilirim bu sorunuzu ama iyi yani, olması gereken oluyor.

Ghetto Mama’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Tabii ki, 23.07.2021’de Lots ile “10 Dakkam Yok” adlı feat projemiz yayınlanıyor ve Brezilya-Türk işi drill parçası da peşi sıra gelecek. Ayrıca Atak ile parçalarımız var. Kliplerle dolu bir yıl olacak ve EP var. Bu da işlerin sürecine bağlı gelecektir…

Leila Aze’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ghetto Mama”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.