Röportajlar

Yeni teklisi “Gölge”yi dinleyicilerle buluşturan Ezgi Alaş ile bir röportaj…

Ezgi Alaş… Müziğin eğitiminden gelen bir isim olarak özellikle Caz alanındaki sahne çalışmaları ile dikkat çeken ve ilk teklisi “Pacha Mama” ile müzik kariyerini farklı bir noktaya taşıyan Alaş, alternatif tınıların izindeki yeni teklisi “Gölge”yi geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluştu. Alaş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Pacha Mama”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Pacha Mama’ya kadar olan müzik yaşamımda okul dışında hep aktif sahne hayatı ön plandaydı. Üniversite tabii ki bana çok şey kattı,  özellikle “vokoloji” dersi sayesinde anatomiyi ve enstrümanımı teknik anlamda nasıl kullanacağımı çok iyi öğrendim. Bunun yanı sıra da bireysel olarak çok çalışmaya ve çok müzik dinlemeye devam ettim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Pacha Mama’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Eseri ve düzenlemeyi üstlenen Bora Uzer ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Bora ile yolum 2013 yılında kesişti ve ondan çok şey öğrendim. Bir aile gibi olduk. En son 2020 yılında Bora Tulum’a (Meksika) yerleştiğinde ve onu ziyarete gittiğimde bana bir şarkı yapmaya karar verdik. Oranın güzel atmosferiyle de birden “Pacha Mama” ortaya çıktı. Tabii bu kış aylarında oluyor. Geri kalan süreç pandeminin de içindeyken yazın Türkiye’de devam etti. 

GTR Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yine Bora vasıtasıyla kesişti. O süreçte beni ve şarkıyı çok sahiplendiler. Olan her şey kendiliğinden ve güzelce oldu. 

Pacha Mama ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Genel olarak her şey çok iyi gitti ve hala da gidiyor. “Pacha Mama” Spotify’da 200.000 dinlenmeyi geçti. Zaten şarkının temsil ettiği mod ve tema insanları mutlu ediyor bunu görüyorum. 

Pacha Mama’ya Kadir Arıcı yönetmenliğinde çektiğiniz klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Arıcı ile yollarınız nasıl kesişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kadir ile İzmir’den ortak arkadaşlarımız vasıtasıyla önceden tanışıyorduk zaten ve güçlerimizi birleştirmiş olduk. Benim bulunduğum yerin güzelliği ve şarkıyla uyumu, onların kafamda olan şeyi anlayıp gerçekleştirmeleri yine oldukça kendiliğinden oldu. Akyaka’da 2 günde çekimleri bitirdik. Klibim ile alakalı geri dönüşler de oldukça olumlu oldu, oldukça beğenildi. 

Ayrıca, Burhan Çatılı ile düetiniz “Basit Bi’ Şekilde”yi dinleyicilerle buluşturdunuz. Burhan Çatılı ile yollarınız nasıl kesişti? Düetinizle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Burhan’la birbirimizi yıllar önce yine sosyal medya üzerinde bulduk. Burhan’la Bora’yı tanıştırmam akabinde “Basit Bi’ Şekilde” doğdu. Aslında şarkıyı yaptığımız ve çıkarma tarihimiz arasında 3 yıl gibi bir süre var. Şarkıyı eskiden duyan insanlar çok beğeniyordu, çok naif bir şarkı zaten. Çıktıktan sonraki geri dönüşler de yine çok olumlu oldu. Şarkı Spotify’da 17.000 dinlenmeyi geçti. 

En son kendi eseriniz “Gölge”yi yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Bu arada size başarılı bir müzisyen kadrosu eşlik etti, Cengiz Taşkın, Anıl Tuncer, Doruk Gönentür, Cemal Ali Bağlan, Kuzey Yılmaz aynı zamanda bu kadro ile birlikte düzenlemeyi üstlendiniz. Bu kadronun bir araya girişi nasıl gelişti?

-Şarkının oluşum süreci tamamen evde ve karantina sürecinde oldu. Bana eşlik eden müzisyenlerin hepsi yakın dostlarım. Ben sözü ve bestelemeyi bitirdikten sonra evden eve tasarladık, çaldık, kaydettik. Pandemi süreci içinde kayıt ortamı oluşturabilmeyi başarmış azınlık müzisyenlerdeniz. Bunu üretime kullanabilmek istiyorduk ve başardık da. Herkes sahip olduğu ne varsa ortaya koydu, ve dolayısıyla -bana göre!- bu kadar güzel bir iş ortaya çıkmış oldu. 

Gölge ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Gölge” yayınlanmış ilk 2 şarkıdan sonra insanları biraz şaşırttı sanırım. Bunun sebebini çok bilmiyorum ama öyle hissediyorum. Çıkalı daha çok az bir zaman oldu ama geri dönüşler yine çok olumlu. “Gölge” benim o kadar kaygısızca oluşturduğum bir şarkı ki, iyi veya kötü tepkiler tabii ki çok önemli, fakat bu kadar benden çıkan bir hikaye ve içime sinen bir müzik olunca, insanlar ne derlerse desinler kafam zaten rahat oluyor! (gülüyor)

Bununla birlikte “Gölge”ye Arıcı ile çektiğiniz klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klip fikri kafamda belirdiği an Kadir’i aradım ve beni yarı yolda bırakmadı. Tek plan fikri onundu. Klipte gördüğümüz doğaçlama çağdaş dans performansı 13 yıldır arkadaşım olan Ezgi ile hayat buldu. Tam kapanmadan hemen önce İzmir’de klibi çektik. Ve bu süreçte de her şey sorunsuz, sıkıntısız ilerledi ve tamamlandı. 

Ayrıca “Gölge”de kendi prodüksiyonunuzu üstlendiniz. Kendi prodüksiyonunuzu üstlenmek, size yapmak istedikleriniz bakımından özgür bir alan sağlıyor mu?

-Aslında bunun cevabı “Gölge ile kendi prodüksiyonumuzu üstlendik!” olmalı. Çünkü o kadar herkesin emeği oldu ki bu. Geçirdiğimiz maddi manevi sıkıntılı süreçte daha da değer kazandırıyor insana ve ortaya çıkan işe. Kafada olan kaygıları en aza indirgiyor ve dolayısıyla daha özgür hissediyor insan. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Özgür ve içimden geldiği gibi! 

Gölge’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Öncelikle 21 Mayıs’ta “Gölge”nin enstrümantal hali yayınlanıyor. Sonra 4 Haziran’da Karakter ile yaptığımız İngilizce teklimiz geliyor. Daha sonra Hollanda’da yaşayan Jay Colin ile yine İngilizce bir düet çalışmamız gelecek. Jay’i Bora’nın ilk albümünden biliyoruz. Daha sonra yine yaz dönemi içinde sürpriz bir rap düeti duyacağız…

Ezgi Alaş’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gölge”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.