Röportajlar

İlk teklisi “Kendime Söz Geçiremedim”i dinleyicilerle buluşturan ve teklisinde Zeynep Bakşi Karatağ ile düet yapan BenReha ile bir röportaj…

BenReha… Lise döneminden beri radyoculukla ilgili bir yol izleyerek pek çok radyo programıyla tanınan, bu bağlamda günümüzde bağımsız bir şekilde Pişman İnsanlar Cemiyeti’ni yayınlamaya devam eden BenReha, ayrıca prodüksiyon yönetmenliği, seslendirme üzerine de çalıştı. Yazdığı şiirleri de olan BenReha’nın bir şiiri “Kendime Söz Geçiremedim” Caner Yılmaz’ın bestesiyle BenReha’nın Zeynep Bakşi Karatağ ile düet yaptığı ve Houze İstanbul etiketiyle yayınladığı ilk teklisi haline geldi. BenReha (Reha Özcan) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kendime Söz Geçiremedim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Pişman İnsanlar Cemiyeti yayınlarına başlama süreci nasıl gelişti ve şu ana kadar nasıl geri dönüşler aldınız?

-Uzun yıllardır yayın hayatıma eşlik eden birçok radyo programı gerçekleştirdim yerel ya da ulusal radyolarda. Ancak tüm bunların harici Pişman İnsanlar Cemiyeti bambaşka bir yer kaplıyor bende. Hem bağımsız kendimize ait bir müzik platformu üzerinden yayın hayatını sürdürüyor hem de samimiyeti yüksek dinleyenlerimle birlikte belki de hayatımın en güzel programını yapıyor buluyorum kendimi. Müzik kısmına gelecek olursak ben yıllardır hem radyolarda hem de çeşitli eğlence mekanları ya da festivallerde insanların şarkılarını diğer insanlarla buluşturuyordum. Yazmış olduğum birçok deneme ya da şiirlerimi bu yönde de paylaşmam konusunda hem dinleyicilerim hem de yakın çevrem çok cesaret verdi ve ilk teklim Kendime Söz Geçiremedim de ortaya çıkmış oldu. 

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Kendime Söz Geçiremedim’in oluşum süreci nasıl gelişti? Besteyi üstlenen Caner Yılmaz ve düzenlemeyi üstlenen Deniz Pektaş ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Yazmış olduğum şiirleri besteleme konusunda bir düşüncem vardı ancak doğru kişiler ya da beni çok iyi anlayan insanlar olmalıydı bu kişiler. Caner ve Deniz ile de samimi bir arkadaş ortamında tanıştık, onların yaptığı işleri dinlediğim an beraber üretim sürecinde çalışabileceğimizi hissettim. Hayatımda en büyük önem verdiğim durum samimiyettir, Deniz ve Caner ile de samimiyet içerisinde çalıştık ve ortaya da güzel bir iş çıktığını düşünüyoruz hepimiz.

Birlikte düet yaptığınız Zeynep Bakşi Karatağ ile yollarınız nasıl kesişti?

-Zeynep abla, müzisyen kimliğine hayran olduğum birisi olmanın yanı sıra bireysel olarak da enerjimizin çok tuttuğu harika bir karakter. Şarkıyı ilk yazdığımda “Kim okumalı?” diye düşündüğüm an aklımdan sadece Zeynep Bakşi Karatağ geçti! Bireysel samimiyetimizin de olmasından dolayı sorduğumda henüz eseri dahi dinlemeden kabul edişi de beni ayrıca çok mutlu etmişti. 

Houze İstanbul ile yollarınız nasıl kesişti?

-Türkçe Rap’in sevilen isimlerinden biri olan Arkadaşım Tepki’nin yönlendirmesi ile özgür bir şekilde yayınlayacağım bir firma aradığımda Burak ile tanıştım Houze’dan ve sonrasında da sağ olsunlar onlar da birçok konuda yardımcı oldular bana. 

Kendime Söz Geçiremedim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk başta “Uzun yıllar radyo programları ile oluşmuş bir kariyerin ardından bir şarkı yayınlamak ne gibi bir tepki alacak?” diye aklımda çok soru işaretleri vardı. Kendime ait minimal bir kitlem var zaten yaptığım işleri de takip edip beğenen, sağ olsun en önemlisi onların beğenmesiydi ki onlardan da tam not almak sevindirici oldu. 

Kendime Söz Geçiremedim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, şu anda bir arkadaşımla beraber hazırlığını sürdürdüğümüz yeni bir çalışma mevcut ancak tarihi Nisan öncesi olmaz sanırım o konuda net bir zaman veremiyorum. Bu alanda bir şeyler üretmeyi sevdim. Üretmek belki de hayatımın en önemli motivasyon kaynaklarından bir tanesi. Yönetmenlik ve radyo programcılığı harici fırsat bulduğum sürece bu alanda da yeni çalışmalar paylaşmayı hedefliyorum.

BenReha’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kendime Söz Geçiremedim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.