Röportajlar

Yeni teklisi “Kalpsiz”i dinleyicilerle buluşturan Gülşen Ata ile bir röportaj…

Gülşen Ata… Müzikle dolu bir aileden yetişen ve işin eğitiminden gelen bir isim olan Ata, zaman içinde kendi şarkılarını yapmaya başladı ve Fatih Konka eseri ilk teklisi “Dur Kalbim” ile dinleyicilerin beğenisini kazandı. Şimdi ise kendi eseri yeni teklisi “Kalpsiz”i dinleyicilerle buluşturan Ata ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Dur Kalbim”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Türk Halk Müziği sanatçısı bir babanın kızı olarak müzik hayatıma çocuk yaşta babamın bana bağlama öğretmesi ile başladım. Ama ben daha çok batı müziklerine ilgi duyuyordum ve açıkçası tek derdim şarkı söylemekti. Kendi kendime gitar çalmayı öğrendim ve ilk şarkılarımı lise yıllarında yazmaya başladım. Sonra Müjdat Gezen’in konservatuvarı olan MSM’de Popüler Müzik bölümüne girdim ve 4 yıl orada eğitim aldım. Toygar Işıklı, Önder Focan gibi değerli hocalarla çalışma imkanım oldu. Hala derdim şarkı söylemekti ve böylece çeşitli mekanlarda, kurduğumuz gruplarla Pop, rock, jazz türlerinde İngilizce, Türkçe şarkılar söylemeye başladım. Ardından bu sahne çalışmalarını Marmaris’e, oradan da Antalya’ya taşıdım. Ben popüler müzik mezunuyum ve aslında piyasada müzik yapmak için okul okumak gerekmiyor. Eğitime gerek olmadığını kastetmiyorum, eğitimsiz müzik yapılmasına karşıyım. Bu eğitimin dışarıdan usta çırak ilişkisi ile birebir de alınabileceğini kastettim. Ama okulda müzik öğrendiğiniz zaman, aynı anda şan, enstrüman, solfej, armoni gibi birçok konuyu aynı anda öğrenebiliyor ve farklı hocalarla çalıştığınız için müziğe bakış açınızı genişletebiliyorsunuz. Bu zaman ve ekonomik açıdan büyük bir avantaj. Yani kısacası konservatuvar okumak büyük bir ayrıcalık ve lüks.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz, bu bağlamda “Dur Kalbim”in sahibi-düzenlemeyi üstlenen Fatih Konka ve Odem Records ile yollarınız nasıl kesişti? Dur Kalbim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Uzun yıllar sahne yaptıktan sonra müzik hayatımı bir ileri noktaya taşımaya karar verdim ve MSM’den çok eski bir dostum olan Fatih Konka’yı aradım. söz-müziği Fatih’e ait olan “Dur Kalbim” şarkısını hazırladık, 5 Mayıs’ta yayınlandı. Bu süreçte Fatih sayesinde Olcay Demirci ile tanıştık ve hem mix-mastering için Olcay ile çalıştık, hem de yapım firmamız oldu. Dinleyicilerin beğenisini kazandı. 1990’ların güzel akustik Pop-Rock şarkılarına yakın buldular ve tatlı bir nostalji hissettiklerini söylediler.

En son bu sefer kendi eseriniz ve Konak düzenlemesi “Kalpsiz”i dinleyicilerle buluşturdunuz. “Kalpsiz”in oluşum süreci nasıl gelişti? Kalpsiz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kalpsiz’i yaklaşık 6 yıl önce Marmaris’te yaşarken yazmıştım. İkinci tekli çalışmam olan “Kalpsiz”i de aynı ekip ile hazırlamaya karar verdik. Kalpsiz ‘in söz-müziği bana ait ve benim için özel bir şarkı. Fatih’e kafamdaki düzenlemeyi anlattığımda tam da zihnimde duymak istediğim soundu yapıp gönderdi ve Olcay’da mix’te bunu bir ileri noktaya taşıdı. Güzel bir ekip haline geldiğimizi düşünüyorum. Kalpsiz 4 Ağustos’ta yayınlandı, daha çok yeni ama daha şimdiden çok güzel geri dönüşler alıyorum. Sanırım insanların kalplerine dokunabildim. Doğru bir iş yaptığımıza emin oldum.

Klibi yöneten Serdar Aksoy ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyı yazdığım zamandan beri klibin nasıl olması gerektiğini biliyordum. Fatih ve Olcay ile şarkının aranjesi ve mix’ini bitirdikten sonra Antalya’da daha önce çalışmış olduğumuz dostum Serdar Aksoy’a konuyu açtım. Yine Serdar da tam zihnimdeki klibi hatta daha da iyisini yarattı. Klibi izleyenler insanı içine çekip, sürekli izleme isteği doğurduğunu söylüyorlar.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi özgür, sade, iradeli ve yeniliklere açık olarak tanımlayabilirim. Biraz benim gibi aslında: Herhangi bir kalıba bağlı olmayan ama gösterişe de ihtiyaç duymayan! (gülüyor)

Kalpsiz’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kalpsiz’den sonra aklımda çok keyifli işler var ama onlar şimdilik sürpriz olsun!

Gülşen Ata’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kalpsiz”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.