Röportajlar

Yeni teklisi “Karabatak”ı dinleyicilerle buluşturan Ahmet Yalçın ile bir röportaj…

Ahmet Yalçın’ı çoğu dinleyici, 2018 yapımı ilk teklisi “Anla” ile tanıdı. Zaman içinde hem müziğe olan tutkusuyla ilerleyen; kendi şarkılarını yazan, öte yandan kamera arkasında çalışarak farklı sanatsal alanlarla da ilgilenen Yalçın, 2 yıl aradan sonra 2021 içinde Avrupa Müzik etiketiyle “Bana Bi Sarılsan” ve en son “Karabatak”ı dinleyicilerle buluşturdu. Yalçın ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Anla’ya kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-Müziğe olan aşkım ilkokulda başladı. Dersleri kaynatmak adına tahtaya çıkıp şarkı söylerken daha sonrasında okulun korosunda da bulundum. 17 yaşlarımda ise Bahçelievler TSM korosunda eğitim aldım. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Anla’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Ersel Yıldırım ve DMC ile yollarınız nasıl kesişti? Anla ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kamera arkasında çalıştığım bir dönem otobüs yolculuğunda fark ettim söz/beste yapabilme yeteneğimi. Şarkıcı olmak hayalimdi ama kendi bestelerimi söylemek beni en heyecanlandıran hayalimdi. Artık karar almam gerekiyordu, kamera arkasını bırakıp tamamen kendime yatırıp yapmak ve hayatımın müzik olmasını istiyordum. 2018 yılında ilk bestelediğim şarkımı çıkartma kararı aldım. DMC şirketinin kapısını açan sevgili yönetmenim Murat Joker oldu. Klibi izledikten sonra DMC’ye önermiş ve şirketle anlaşmamı sağlamıştır. Etrafımda İlk tepkilerin çok olumlu çok güzel olmasına rağmen az izlenmesi haliyle üzmüştü, ama bu benim sektöre daha iyi tanımamı ve bu işlerin konuşulduğu ya da uzaktan göründüğü kadar kolay olmadığını öğretmiştir. 

İkinci tekliniz Acele Acele oldu. Şarkıyı birlikte yaptığınız ve düzenlemenizi üstlenen İlkan Günüç ve TFB Records ile yollarınız nasıl kesişti? Acele Acele ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlkan Günüç ile arkadaş ortamında tanıştık. İkimiz de müzikle uğraştığımız için beraber bir şeyler üretme kararı alıp yaklaşık 1,5 saatte “Acele Acele”yi ürettik. Daha sonrasında arkadaşlığımız ilerledi ve o dönem daha şeffaf ilerlemek adına TFB Records ile anlaştım. “Acele Acele” “Anla”dan 1 sene sonra çıktığı için aslında “Pes etmedim, müziği bırakmadım buradayım!” dediğim bir şarkıydı ve tepkiler oldukça güzeldi. 

Anla’nın İlkan Günüç ile House versiyonunu hazırlama fikri nasıl gelişti ve bu versiyon ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlkan’ın Deep House tarzını sevdiğim için böyle bir şey düşündük. Anla’yı bir de bu versiyondan duyurmak istedik…

Ardından Bana Bi Sarılsan’ı yayınladınız. Teklinin düzenlemesini üstlenen Enes Emenli ve Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Bana Bi Sarılsan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Bana Bi Sarılsan” tarzından dolayı aslında etrafımın riskli gördüğü bir şarkıydı ama ben böyle bir şarkının vitrinimde durmasından çok mutlu olacaktım ve çıkartma kararı aldım. Daha fazla insanın beni duymasını sağlayan şarkıdır “Bana Bi Sarılsan”. Avrupa Müzik ile bir aracının bizi kafasında eşleştirmesiyle görüştük ve anlaştık. 

En son, yine Günüç düzenlemesiyle “Karabatak”ı yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Karabatak ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Karabatak benim için yeri farklı olan bir şarkı. Nedeni oluşum süreci… İlk defa bir şarkımın oluşumunda hüzünlüydüm. Göl kenarındaydım ama aslında aklımda şarkı bestelemek yoktu, bir anda döküldü sözler. Bu yüzden midir bilmem ama bugüne kadar övgüsünü duymadığım kişilerin kalbine dokunabildiğimi gördüm. 

Karabatak’a Levon yönetiminde çektiğiniz klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Levon ile yollarınız nasıl kesişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Levon ile sektörde eski tanışıyoruz, ikimiz de asistanken beraber aynı ekipte çalışıyorduk. O yüzden tahmin edersiniz ki klip çekimi oldukça rahat ve eğlenceli geçti. Levon‘un klipte oluşturduğu tarzı benim klibimde de yansıttığı için etrafım farklı bir tarz ve güzel bir iş olarak tepkilerini gösterdiler.  

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yeni nesil pop…

Karabatak’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Yeni şarkımız hazır ve çıkması için sabırsızlandığım bir iş. İlk defa başka birisinin yazıp bestelediği şarkıyı seslendireceğim kendi tarzımda. Bunun vermiş olduğu heyecanı yaşıyorum.

Ahmet Yalçın’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Karabatak”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.