Röportajlar

Yeni teklisi “Sevmek Güzel”i dinleyicilerle buluşturan grup Kaset ile bir röportaj…

2016’da İzmir’de kurulan ve 2018’de son şeklini alan, kendi deyimleriyle “üç farklı müzikal karakterin birleşerek” oluşturduğu bir Alternatif Rock grubu olan Kaset, art arda yayınlanan iki teklinin ardından, yeni teklisi “Sevmek Güzel”i geçtiğimiz haftalarda Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Kaset grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Kaset grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Tarık Canca (solist) : Merhaba, ben Tarık Canca. Kaset grubunun solistliğini yapıyorum. Çocukluğumdan beri müziğin içindeyim. 17 yaşımdan beridir sahnelerdeyim. 2016 yılında Kaset’i kurduk ve bugün karşınızdayız.

Çağlar Okumuş (elektrik gitar-geri vokal) : Merhaba, ben Çağlar Okumuş. Kaset grubunda elektrik gitarları çalıp, geri vokal yapıyorum. Rize doğumluyum, fakat uzun senelerdir İzmir’de yaşıyorum. 2005 yazından bu yana birçok farklı grup ve solist ile sahne deneyimlerim oldu. Birçok şarkıya gitarımla eşlik ettim. 2018 yılından itibaren Kaset bünyesine dahil oldum.

Erdem Avcı (bas gitar-geri vokal): Merhaba, ben Erdem Avcı. Kaset’te bas gitar ve geri vokaldeyim. İzmir’liyim, 1997’den beri de sahnelerdeyim. Bu süreçte çeşitli grup ve sanatçıların kayıtlarında ve performanslarında bulundum. Eylül 2016’dan beri de Kaset için ter döküyorum! Aslında hepimiz birbirini tanıyor ve daha önce başka gruplarda çalıyorduk. İzmir’deki çoğu grup birbirini tanır. Yeni bir grup oluşturma fikri doğdu. İlk kuruluş aşamasında Tarık Canca ve ben vardık. Sonra da aramıza gitaristimiz Çağlar Okumuş katıldı ve şimdiki kemik kadromuzu oluşturmuş olduk.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Bu Kız Deli”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu Kız Deli ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Erdem Avcı : Böyle bir istek başından beri aslında üçümüzün de içinde vardı. Şartların biraz daha olgunlaşıp, soundumuzun biraz daha belirgin olmasını bekledik diyebilirim. Pandemi bizim için daha çok şarkılarımıza yönelmemize fırsat tanıdı.  Kayıt aşamasında Mehmet Uğur Memiş, Selim Sayari ve Özgür Bakkaloğlu gibi önemli isimlerle çalıştık. Çıkış tarihi pandeminin başlarına denk gelmesine rağmen gayet olumlu dönüşler aldık ve birçok önemli listede kendimize yer bulduk. Bu da bizi daha çok motive edip, bu yolda devam etmemize ön ayak oldu.

İkinci tekliniz “Hatıra” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve Hatıra ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Erdem Avcı : Hatıra’nın oluşum sürecinde kısıtlamaların ortasındaydık ve imkanlarımızı buna göre yeniden dizayn ettik. Kayıtlarımızı neredeyse hiç yan yana gelemeden, online toplantılarla bitirdik ve teknik kısmı da Tarık halletti. Hatta Hatıra için çektiğimiz klibin kurgu aşamasında da büyük İzmir depremini yaşadık, yine de kararlılığı elden bırakmayıp şarkıyı ve klibini sizlerle buluşturmayı başardık. Aldığımız geri dönüşler, insanların içinde gerekten gitar, davul ve bas olan, solosu olan şarkıları özlediği yönündeydi. Bu anlamda Hatıra’nın da olumlu ve solid bir kitlesi var diyebiliriz.

En son “Sevmek Güzel”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Çağlar Okumuş : Şarkının hikayesi Tarık’la başlıyor aslında. Bir yolculuk sırasında aklına geliyor ve hemen telefona mırıldanıp bize gönderiyor. Sonrasında biz de kendi partlarımızı oluşturup düzenlemesini beraber yapıyoruz ve “Sevmek Güzel” son halini alıyor. Klip için yine tasarım aşamasında beraber çalıştık. Kendi hikaye ve senaryomuzu yazıyoruz. Anlatmak istediğimiz şeyi birinci elden görsünler de istiyoruz. Kesinlikle içimize sinen de bir sonuç aldığımızı düşünüyorum. Avrupa Müzik çok köklü ve Türkiye’deki en önemli müzik şirketlerinden biri. Şu an için beraber yol arkadaşlığı yapıyoruz. Anlaşma süreci boyunca olan görüşmelerimizde samimi ve bizi anlayan söylemleri, bizim onlarla çalışmamızı çok kolaylaştırdı. Karşılıklı iyi bir iletişimiz var. Umuyoruz ki uzun yıllar bu birliktelik devam eder.

Sevmek Güzel ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Çağlar Okumuş : Öncelikle bizi dinleyen bütün herkese teşekkür ederiz. Dinleyici yorumları ve geri dönüşler bizim için elbette çok önemli ve aldığımız geri dönüşler çok sevindirici.  Aslında her yeni şarkıda Kaset ailesine yeni insanlar katılıyor gibi hissediyoruz. Dinleyici ve takipçilerimiz çoğalıyor. Bu da müziğimizi geniş kitlelere ulaştırmamıza kolaylık sağlıyor. Genel olarak sıcak, tanıdık ve kendilerinden bir parça anlatılıyor gibi hissettiklerini söylüyorlar. Tabii bu durum da bizim isteğimizle örtüştüğü için mutluluğumuz daha da artıyor.

Tarık bey, ayrıca “Sevmek Güzel”e bir klip çektiniz. Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Tarık Canca : Şarkının çok samimi ve herkesin kendinden bir parça bulabileceği bir hikayesi var. İçinden çıkamadığımız, kendi kendimize yaşadığımız bir savaşı anlatıyor. Hüznün içindeki mutluluk ya da mutluluğun içindeki hüzün gibi. Klibin görüntü yönetmeni, aynı zamanda kardeşim olan Tarkan Canca ile tanıtım ve reklam filmleri çekiyoruz. ‘Sevmek Güzel’ klibi benim ilk yönetmenlik deneyimim. Bu deneyimi grubumun kendi şarkısı ile elde etmek ayrı bir mutluluk. “Sevmek Güzel” tam da bu hikayeyi kendim çekmek istiyorum diyebileceğim bir şarkı oldu. Daha şarkının sözlerini yazarken hikayesi hazırdı aslında. Hemen bu hikayeye çok yakışacağını düşündüğümüz arkadaşımız Seda Çavdar’ın kapısını çaldık. Hikayemizi en doğru şekilde anlatmamızda çok büyük emeği var. Klibin sanat yönetmenliğini de bas gitaristimiz Erdem Avcı üstlendi. Ortaya çok keyifli bir iş çıktığına inanıyorum. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Kimisi şarkının içindeki hüzne kapılırken, kimisi ise içtenliğine kapılıyor. Bu bizi çok mutlu ediyor, demek ki birçok insana dokunabiliyoruz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Kaset : Üç farklı müzikal karakterin birleşerek, üçümüzden de farklı bir “Kaset” soundu yarattığını söyleyebiliriz. Genel olarak Alternatif Rock olarak tanımlansak da birkaç farklı Genre içinde bulunabilecek bir müziğimiz var. Yeni şarkılarımızla birlikte, dinleyicilerimiz bu geniş müzik yelpazemizi gözlemleyeceklerdir.

Sevmek Güzel’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Tarık Canca : Üzerinde çalıştığımız bir çok şarkımız var. Bazılarının kayıtları bitmek üzere. Çok yakın zamanda 4. şarkımız ile dinleyicilerimiz ile buluşacağız. Paylaşacağımız daha çok şarkımız, hikayemiz var. Dinleyicilerimize #kasettendinle’meye devam edeceklerinin sözünü verebiliriz. Takipte kalmaya devam etsinler.

Kaset grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sevmek Güzel”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.