Röportajlar

Yeni teklisi “Kendimden Kaçarken”i dinleyicilerle buluşturan grup Evden Uzak ile bir röportaj…

Evden Uzak… İki okul arkadaşı ve solo kariyerleriyle de bilinen iki müzisyen; (Bu Yol teklisiyle bilinen) Oğuzhan Sever ve (Deep House türünde çalışmalarıyla bilinen) Yunus Öz’ün oluşturduğu Alternatif R&B tınılarını takip eden ikili-grup, ilk üç teklinin ardından en son “Kendimden Kaçarken”i Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Evden Uzak grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Evden Uzak grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Oğuzhan Sever (söz-vokal): Ben 22 yaşındayım, küçüklüğümden beri müzikle iç içeyim. 10 yaşında gitar ile tanışmamla müzik serüvenim başlamış oldu. Yazdığım sözleri gitar eşliğinde bestelemeye başladım. İlk şarkımı akustik olarak 2019 yılının ocak ayında çıkarttım. 2020 yılında Yunus ile tanışıp Evden Uzak kurulunca tamamen gruba odaklandım.

Yunus Öz (düzenleme) : Ben de 22 yaşındayım. Şu anda Ankara’da tıp fakültesinde okuyorum ve bir yandan da prodüktörlük yapıyorum. Profesyonel olarak ilk şarkımı 2019 yılında çıkarttım. Oğuzhan ile aynı okuldayız. Müzik topluluğunda tanıştık. Kendisi bir grup kurmak istediğini bana iletti, ben de seve seve kabul ettim. 2020 yılının Ağustos ayında Evden Uzak kurulmuş oldu.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Gör Duy Hisset”in oluşum süreci nasıl gelişti? Gör Duy Hisset ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Oğuzhan Sever : Grup oluştuktan sonra bir şeyler yapmak için sabırsız ve heyecanlıydık. Pandemiden dolayı parçayı uzaktan yapmaya başladık. Yunus bana altyapıyı yolladı ve ben hissettiğim her şeyi kağıda dökerek sözleri tamamladım. 7 Ekim 2020 tarihinde ise parça yayınlandı. Gör Duy Hisset parçası bizim ilk parçamız ve yeri bizim için ayrı. 

İkinci tekliniz “Cam Kenarı” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve Cam Kenarı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Yunus Öz : Gör Duy Hisset şarkısından sonra güzel bir ivme yakaladık. Çok yapıcı geri dönüşler aldık. Yeni şarkıyı oluşturmak için Oğuzhan Eskişehir’den Ankara’ya yanıma geldi. Cam Kenarı şarkısında farklı bir atmosfer oluşturmak istedik. Bir mekan, farklı bir ortam hayal edip onun üzerine kurduk dünyamızı. Bu mekan da bir tren oldu ve şarkıyı yayınladık. Cam Kenarı’ndan sonra hatrı sayılır bir dinleyiciye ulaşmıştık. “Gör Duy Hisset” şarkısında olduğu gibi Cam Kenarı’yla da güzel dönüşler aldık.

Üçüncü tekliniz “İzin Verin” ile Avrupa Müzik’e geçtiniz. Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve İzin Verin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Oğuzhan Sever : Cam Kenarı parçamızdan sonra ciddi anlamda dönüşler aldık. Bunlardan biri de Avrupa Müzik’ti. Bize ulaştılar ve beraber çalışmak istediklerini söylediler. Piyasada çok yeniydik ve çok heyecanlanmıştık. Görüşmeler olumlu geçti ve anlaşma sağladık. Ben Eskişehir’e geri dönmüştüm ve tekrar uzaktan şarkıyı oluşturmaya başladık. İzin Verin, ilk iki şarkımıza göre birazcık daha farklı bir parça oldu açıkçası. İlk editör listelerine girişimiz de bu şarkıyla oldu.

En son “Kendimden Kaçarken”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti?

Yunus Öz: Oğuzhan ile uzun zamandır “Daha farklı ve daha orijinal bir iş yapmalıyız!” diye konuşuyorduk. Daha sert bir altyapı ve daha sert sözlerle farklı bir çalışma oraya koymak istedik. Altyapıyı hazırlayıp Oğuzhan’a attığım zaman bunun olacağını anlamıştık aslında. Sonrasında ben Eskişehir’e gittim ve şarkının ilk kısmını beraber oluşturduk. Sonrasında uzaktan devam ettik ve parçayı bitirdik. Bizim için çok farklı bir çalışma oldu. Çok orijinal bir iş yaptığımızı düşünüyorum.

Kendimden Kaçarken ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Oğuzhan Sever: Kendimden Kaçarken, diğer şarkılarımıza oranla daha farklı ve sert olduğu için aslında birazcık beklenmedik bir iş oldu. Kendimizi bir kalıp altına sokup, tek bir karakterden şarkı üretmek istemedik. Dinleyici de bu şarkıyı sevdi ve güzel geri dönüşler aldık.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Yunus Öz: Belirli kalıpların dışına çıkmaya çalışan ve bunu başaracağına inanan bir müzik türümüz var. Alternatif R&B tarzında tanımlıyoruz türümüzü. Türkiye’de R&B kültürü çok fazla yok. Bizim için zorlayıcı olsa da, şarkıları oluştururken çok keyif alıyoruz.

Kendimden Kaçarken’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Oğuzhan Sever: Kesinlikle var. Üretmeye, çalışmaya ve dinleyiciyle buluşmaya devam edeceğiz. Elimizden geldiğince üretip, hayallerimize ilerleyeceğiz. 

Evden Uzak grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kendimden Kaçarken”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.