Röportajlar

Yeni teklisi “Sen Beni Sevmedin”i dinleyicilerle buluşturan grup Aktör ile bir röportaj…

Aktör… Birbirini tanıyan ve birlikte müzik de yapmış dört arkadaştan oluşan Alternatif Rock grubu Aktör, teklileriyle zaman içinde dinleyicilerin beğenisini kazanmaya başladı. En son Avrupa Müzik etiketiyle “Sen Beni Sevmedin”i dinleyicilerle buluşturan, Synthpop-Bağımsız Rock tınılarını takip eden Aktör grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Aktör grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

İsmet Tümer (vokal): 20 yıl önce amatör rock grubum Antidote ile müziğe adım attım… 2015 yılında kendi adımla tekliler yayınlamaya başladım. Aktör grubuna 2018 yılında dostlarım Okan ve Ferit’in çağrısı üzerine dahil oldum ve güzel bir şekilde emin adımlarla ilerlemeye devam ediyorum.

Ferit Keser (bas) : Ben de İsmet gibi Antidote grubunda bas gitar çalarak müziğe adım attım… 2013 Yılında Modern Müzik Akademisi’nden mezun olduktan sonra birçok grupta yer aldım ve eğitmenlik yaptım. 2016 yılında dostum Okan ile beraber Aktör grubunu kurduk ve o zamandan beri beraber çalıyoruz.

Okan Akkuzu (davul): Çok küçük yaşlarda başladı davul ve müzik ile olan yolculuğum.. 19 yasından beridir profesyonel anlamda aktif davul çalıyorum ve davul eğitmenliği, grup koçluğu gibi ilgili olduğum alanlarım da var. Aktör’ün kurucularındanım. Herkesin “en”leri vardır… benim için de en değerli olanı “Hayal ettiğim insanlar ile üretip bir yola çıkmak” oldu… 

Anıl Yazar (elektro gitar-back vokal-synthesizer) : Lise yılları müziğe başladım. İlk sahnemi şu anki grup arkadaşım Ferit ile birlikte aldım. İlk yıllarda punk rock daha sonra blues müzikten etkilendim. 2015 yılından beri profesyonel müzisyen olarak sahne alıyorum. 2018 yılında Aktör’e dahil oldum. Çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Aynı Rüyalarda”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Aynı Rüyalarda ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Ferit Keser : Grup olarak herkes bir şeyler karalayıp kenara atıyordu ama iş yoğunluğumuzdan bir türlü besteye odaklanamıyorduk… Pandemi sürecine girdiğimiz zaman evlere kapanınca bunu fırsata dönüştürüp elimizdeki notları bir araya getirdik ve bunlardan ilki “Aynı Rüyalarda” oldu. Şarkının sözleri sevgili dostumuz Koner Memili’ye ait. “Aynı Rüyalarda”yı kaydettikten sonra şirket aramaya başladık ve Avrupa Müzik’ten Deniz Erdem’in bir röportajını izledikten sonra Deniz Erdem ve Cengiz Erdem’e ulaştık, bu şekilde Avrupa Müzik ile yollarımız kesişmiş oldu. “Aynı Rüyalarda” genel olarak popüler rock şarkılarının dışında, soundu ve sözleri daha mood bir parça olduğu için geri dönüşleri de bizim için güzel oldu.

İkinci tekliniz “Dans Et” oldu. Teklinin ve klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Dans Et ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

İsmet Tümer : Pandemi devam ederken durmadık ve şarkı yapmaya devam ettik. Pandeminin ikinci meyvesi de “Dans Et” oldu… Şarkının yapım aşamasında her zaman olduğu gibi bir araya gelip ince eleyip sık dokuduk, yaza uygun güzel bir parça yapmak istedik ve başardık. Klip aşamasında “Sıfır Bir” dizisinin yönetmeni olan ve bizim de çocukluk arkadaşımız olan Ali Yılmaz ile çalıştık. Ali Yılmaz da o sıra pandemi sürecinde olduğu için müsaitti ve gereken izinleri alarak çok eğlenceli bir klip çektik. Klibin özelliği oynayan herkesin en az 20 senelik dostumuz olması… Bu klipte özellikle 20 sene önceki Adana’da yaşadığımız skateboard, paten ve hardcore ortamının özlemini giderdik… “Dans Et”in dinamik yapısı ve melankolik sözleri insanların gönüllerine dokundu ve güzel etkiler gelmesini sağladı.

Üçüncü tekliniz akustik bir çalışma “Kendi Halinde” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve Kendi Halinde ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Okan Akkuzu :  “Kendi Halinde”nin sözleri çocukluk arkadaşımız Turgut Şenbol’a ait… Bundan 20 sene önce klasik gitarla bize çalmıştı ve çok beğenmiştik… O zamandan sonra hep aklımızda olan güzel bir şarkıydı. Bize gençlik anılarımızı, dostluklarımızı, o zamanki duygularımızı hatırlatıyordu. Turgut ile görüşüp şarkıyı müziğimizle harmanlayıp bu güzel eseri ortaya çıkardık. “Kendi Halinde” diğer iki teklimize göre daha insanların içinde kendini bulduğu bir parçaydı, ondan diğer parçalara göre tepki daha yüksekti.

En son “Sen Beni Sevmedin”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti?

Okan Akkuzu : Normalde dediğim gibi hepimiz bir şeyler karalayıp daha sonra hep beraber bakmak üzere kenara atıyoruz ama “Sen Beni Sevmedin” öyle olmadı… Bir sabah uyandığımda ağzıma takılan bir melodi vardı… Bunu Anıl ile paylaştım, daha sonra yavaş yavaş şarkının iskeleti oluştu ve üstüne söz yazmaya başladık; bir araya geldik, son halini almasını sağladık. Daha sonra mix ve mastering için Londra’ya Andy Bradfield’e yolladık o da son noktayı koyup şarkının dinleyicilerimizle buluşmasını sağlayacağı son haline getirdi.

Sen Beni Sevmedin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Anıl Yazar : “’Sen Beni Sevmedin” ile sosyal medya da iyi bir çıkış yakaladık, dinleyenlerimizden güzel yorumlar almaya devam ediyoruz… Bu şarkı ile daha çok insana ulaştığımızı düşünüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Anıl Yazar : Klasik Türk rock kültürünün synthesizer ile harmanlanmış hali “Synthpop / Bağımsız Rock” diyebiliriz. 

Sen Beni Sevmedin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

İsmet Tümer : Evet, yaz için çok güzel bir parça hazırlığı içindeyiz, onun haricinde kış için bir albüm planımız da mevcut. 

Aktör grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sen Beni Sevmedin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.