Röportajlar

Yeni teklisi “Kime Sorsam”ı dinleyicilerle buluşturan grup Kirli ile bir röportaj…

Son dönemde dikkat çeken başarılı alternatif rock gruplarından birisi de, vokalde Baran Temel, elektro ve davulda Buğra Karaçay, basta Berkan Yıldız’ın yer aldığı Kirli grubuydu. Art arda yayınladığı teklilerin ardından en son Avrupa Müzik etiketiyle “Kime Sorsam”ı dinleyicilerle buluşturan Kirli grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Kirli grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

-Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde ufak konserlerle başlayan, farklı isimlerle etkinlikler yapan bir gruptuk. Sonrasında kendi şarkılarımızı kaydetme kendi işlerimizi yapma aşamasına gelince “Kirli” ismiyle yola devam etme düşüncesine girdik. Bizim için her adım yeni bir yol demek.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Ah Aman Aman”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Unison Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Ah Aman Aman ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk tekliler her zaman “kafa karışıklığı ve kararsızlıklar” demekti bizim için. Yazmaya gayret ederken bir anda melodi çıktı gitardan sonra müzik kendini söze dönüştürdü ve düzenlemeye gidip kayıt ettik. Bu kadar reaksiyon alacağımızı beklemiyorduk. Sonuç olarak ilk şarkı, ilk adım… Ama dinleyenler şarkıyı bizden çok sahiplendi ve bizlere inanılmaz mesajlar geldi, sağ olsunlar var olsunlar. Unison Müzik Akif Alkan ve Resul Doğan da çok destek oldular. Menajerimiz Gözde İlyas da diğer her şeyde olduğu gibi ortaklığı sağladı. 

İkinci tekliniz “Benim Kafamda”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Eray Polat ve Selim Aydın ile yollarınız nasıl kesişti?

-Benim Kafamda yine evde ufak mırıldanmalar ile fena olmaz diye düşündüğümüz bir şarkıydı. Selim Ağabey ve Eray Ağabey severek dinlediğimiz Pinhani grubunun Bas ve elektrik gitarlarını çalıyorlar. Çanakkale Pinhani konseri sonrasında tanıştık; sağ olsunlar stüdyolarını açtılar, her konuda bizlere yardımcı oluyorlar… Tanıştıktan sonra stüdyoya girip “Benim Kafamda” şarkısını kaydettik, düzenlemeleri ve gitarları çaldılar, sonrasında yayınlandı. 

 Üçüncü tekliniz akustik bir tekli “Yeniden Bana” oldu. Teklinin oluşumu nasıl gelişti ve tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Nordic stüdyoda bir tane de akustik parçamız olmasını istedik ve girip kaydettik. Dönüşler güzel oldu dinleyenlerimiz az ve öz ama netler.

Dördüncü tekliniz ise demo bir kayıt “Benden Öte” oldu. Teklinin oluşumu nasıl gelişti ve tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir yolculuk yapıyorduk. Yolda gelişen bir şarkı oldu. Müzik Buğra Karaçay’a sözler Baran Temel’e ait. Yolda düşündük ve kaydettik. Melankolisi olan bir eser olduğu için genelde “Kim bu kız?” gibi sorular yöneltildi… Ama dönüşler gayet olumluydu.

En son “Kime Sorsam”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Pandemi süreci, ağır derinlikler ile biraz rahat modla buluşan bir sürecin ürünü “Kime Sorsam” Müzik Buğra’ya ait sağ olsun emek verdi. Sözler Baran’a ait.. Avrupa Müzik temsilcileri, Gözde’ye çalışmak istediklerini iletmişler. Biz de daha kurumsal ve iddialı bir sürece girdik, tekliflerini kabul ettik.

Kime Sorsam ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gayet güzel dönüşler alıyoruz. Yapay kitlelere değil gerçek kitlelerden alıyoruz sanırım en önemlisi de bu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Net, derinden, yapay olmayan.

Kime Sorsam’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, kayıtlarımız devam etmekte. Beklemede kalın!

Kirli grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kime Sorsam”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.