Röportajlar

Yeni teklisi “Kırılan Dökülen”i dinleyicilerle buluşturan grup Arıza ile bir röportaj…

2018’de Oğuz Kaan Kara (eserler, vokal ve elektro) ve Tan Cansın Koçlar (bas) tarafından kurulan ve Ozan Artun’un (davul) dahil olması ile birlikte son halini alan; kendi deyimleriyle “Rock müziğin klasikleşen tınılarını modern bir tavırla dinleyiciye ulaştırmayı hedefleyen Alternatif Rock grubu Arıza, ilk teklisi “Sahte” ile dinleyicilerin dikkatini çekmişken, en son yeni teklisi “Kırılan Dökülen”i geçen günlerde Fono Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Arıza grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Arıza grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Oğuz Kaan Kara (vokal, elektro gitar ve eserler) Merhaba ben Oğuz. Grubun solisti ve ritim gitaristiyim. 1997 Eylül İstanbul doğumluyum. Arıza’nın söz ve müziklerini ben yapıyorum müzikle küçük yaşlarda tanıştım söz yazmaya da lise yıllarımda başladım ve bu günlere gelene kadar hep müziğin içinde oldum.

Tan Cansın Koçlar (bas): Ben Tan Cansın Koçlar. Arıza grubunun bas gitaristiyim, 2001 İstanbul doğumluyum. Müziğe çok küçük yaşta davul ile başladım ve uzun süre davulla ilgilendim. Arıza grubuyla ilk tanışmam da davul ile oldu fakat sonrasında Bas gitar ile devam etme kararı aldım. 

Ozan Artun (davul): Merhaba, ben Ozan Artun, Arıza’nın davulcusuyum. 1992 İstanbul doğumluyum, müziğe ortaokulda akordeon çalarak başladım, kısa bir süre sonra davulla yolum kesişti ve uzun yıllardır keyif alarak çalıyorum.

Tan Cansın Koçlar: Aklımızda her zaman bir grup kurmak vardı ardından ortak bir arkadaşımız sayesinde tanıştık. Müzikal yaklaşımımız ve hedeflerimizin uyuşmasına güvenerek 2018 sonlarında grubumuzun ilk temellerini attık.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Sahte”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Fono Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Oğuz Kaan Kara: Çalışmalarımızı yürütürken artık kendi işimizi yapma isteği vardı ve sonra daha önceden yazdığım şarkılardan birkaç tanesini gündeme getirdim, üzerinde çalışmalar yaptık ve bazı fikirler çıktı. Ardından “Sahte” adlı şarkımızı çıkış parçamız olarak belirledik ve şarkıyı düzenleme ve kayıt dönemine başladık. Düzenlemeler bittikten sonra şarkı hazır bir hale geldiği zaman müzik piyasasında güvenilir bir yapımcı arayışına girdik ve bize bu yolda hem maddi hem manevi destek olacağını düşündüğümüz Fono Müzik’e karar verdik ve kendileriyle iletişim kurduk. Çok doğru bir seçim yaptığımızı her zaman bizlere gösteriyorlar, iyi ki böyle bir seçim yapmışız diyoruz.  

Sahte ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Tan Cansın Koçlar: Sahte ilk teklimiz olmasına rağmen çok iyi bir tepki aldı. Ailelerimiz başta olmak üzere çok iyi bir destek ve geri dönüş aldık ve bu tabii ki bizi bir sonraki projelerimiz için daha çok heveslendirdi. 

En son “Kırılan Dökülen”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Umut Tosun ile yollarınız nasıl kesişti?

Oğuz Kaan Kara: Kırılan Dökülen için çok fazla çalıştık. İyi bir aranje ve sonucunda iyi bir şarkı olması için elimizden geleni yaptık. İyi bir demo sonunda bir de iyi bir kayıt aldık ve şarkıyı tamamladık. Bu konuda aranjörümüz Umut Tosun’un emeği çok büyük. Umut Tosun’la yollarımızın kesişmesi Fono Müzik ile çalışmaya başladığımız zaman oldu, daha önce birçok iyi işe Fono Müzik ile beraber imzasını attığını biliyorduk ve biz de yapımcımızla çalışmaya başladığımızda Umut Tosun ile tanışmış, çalışmaya başlamış olduk. Kendisine böyle güzel bir iş çıkarttığı için tekrar çok teşekkür ediyoruz.

Kırılan Dökülen ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Oğuz Kaan Kara: Kırılan Dökülen henüz yeni yayınlanmasına rağmen kısa süre içinde bizi mutlu eden dönüşler aldık ama bunu yine de önümüzdeki günlerde daha iyi anlayacağımızı düşünüyoruz elimizden geldiğince güzel işler yapmak için çalışmaya devam ediyoruz. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Oğuz Kaan Kara: Müziğimizi etkilendiğimiz eski rock tarzının günümüze yansıyan bir gölgesi olarak tanımlayabiliriz sanırım. Hem günümüzün tarzından eksik kalmadan hem de eski rock tarzının dokususunu bırakmadan yenilikçi bir tarz da şarkılar yaptığımızı düşünüyoruz.

Kırılan Dökülen’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Oğuz Kaan Kara: Üçüncü teklimiz için çalışmalara başladık, mümkün olan en yakın zamanda yayınlayıp, albüm çalışmalarımıza devam edeceğiz. Birlikte çalışmaktan keyif alıyoruz ve iyi bir enerji yakaladık. Her adımda bir sonraki adım için heyecan taşıyoruz.

Arıza grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kırılan Dökülen”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.