Röportajlar

Yeni teklisi “MAMACITA”yı dinleyicilerle buluşturan Gülden Budak ile bir röportaj…

2023’ün ilk zamanlarında dikkat çeken bir tekli de, uzun zamandır kendi şarkılarını yapan ve müzikle olan bağını sağlam tutan Gülden Budak’ın kendi firması GB olarak yayınladığı kendi eseri “Sadece” olmuştu. Şimdi ise yine kendi eseri “MAMACITA”yı GB etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Budak ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Sadece”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı bir annenin ilk evladı olarak doğduğum evde müzik ile iç içe büyüdüm. İstanbul Üniversitesi’nde İşletme okudum ve çalışma hayatına başladım. Yıllar sonra YTÜ Sahne Sanatları Akademisi’ni kazandım, okula kayıt yatırmaya gittiğim gün devam zorunluluğu olduğunu öğrendim fakat çalıştığım için kayıt yaptırmadan geri döndüm yani konservatuvar eğitimi almadım. Ama annem gibi kıymetli bir hocadan ses eğitimi aldım. Çocukluğumdan beri yazdığım şiirler üniversite yıllarımda sese bürünmeye başladılar ve benim de şarkılarla olan yolculuğum başlamış oldu. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Sadece”nin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Yaşam amacımın peşine düşmezsem hayattaki hiçbir olgunun beni mutlu etmeyeceğini anladığımda çalıştığım kurumdan istifa ederek profesyonel müzik hayatına adım attım. Aslında 10 şarkılık bir albüm projesinin içerisindeki bir şarkıydı Sadece. Fakat bazı aksilikler nedeni ile albümden son dakika vazgeçtim ve Sadece’yi tekli olarak yayınlama kararı aldım. 

Sadece ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle şan ve sound olarak müzikalite de çok iyi bir seviyede olduğunu duyuyorum dinleyen herkesten. Bu beni çok mutlu ediyor ve genellikle neden bir dizi ya da film senaryosuna dahil edilmediği sorusunu alıyorum. Sadece’nin yayını deprem felaketine, milletçe yasa büründüğümüz bir döneme denk geldiği için tanıtım olmadı. İnanıyorum ki zamanla hak ettiği ilgiyi görecektir.

Yeni tekliniz “MAMACITA” oldu. MAMACITA’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Nurettin Çolak ile yollarınız nasıl kesişti?

-MAMACITA’yı geçen sene yaz zamanı yazmıştım. Kış aylarında da tarzı için çalışmaya başladık ve Nurettin Çolak ile yolculuğumuz başladı. Ortak arkadaşlarımız vasıtasıyla tanıştık Nurettin ile. İş ahlakına hayran kaldığımı belirtmek isterim. Şarkının ruhunu ifade etmede son derecede başarılı olduğunu düşünüyorum. Günün sonunda içimize sinen, güçlü, keyifli, kıpır kıpır bir şarkıya imza atmış olduk. 

MAMACITA ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-MAMACITA’yı insanlar ilk duyduğu anda hareketleniyor, dans etmek istiyorlar ve birkaç kez dinledikten sonra daha da keyifli hale geldiğini ifade ediyorlar. Genellikle iyi şarkıları dinledikçe seversiniz ve hayatınızdaki ömrü daha uzun olur. MAMACITA’nın da bu yolda olmasından ve şu anki gidişattan çok mutluyum. 

MAMACITA’nın klibini yöneten Fatih Kocatürk ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Fatih ile albüm projem için bir araya gelmiştik ancak albümü iptal etmeme rağmen iletişimimizi devam ettirdik. Zamanla arkadaş olduk. Albüm kapağımın dizaynı da ona ait ve muhteşem bir animasyon klibe imza attı. Onunla çalışmış olmaktan dolayı çok mutluyum. Çizgilerle bu kadar tutkulu bir animasyon üretebilmesi muhteşem bir durum. Kendisinin de deyimiyle “Tutkulu bir aşk hikayesini anlatan gotik bir çizgi roman” izliyoruz. İzleyenlere göre çizgilerin bu denli canlı olması onları hikayenin içine çekiyor ayrıca alışılmışın dışında özgün bir anlatım şekli var. Benim için de bunları duymak çok güzel. 

Sadece ve MAMACITA, kendi firmanız GB Medyapım olarak yayınlandı. Kendi firmanızı kurmaya nasıl karar verdiniz ve kendi firmanızı kurmak, size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Hep hayalini kurduğum bir durumdu ve geçtiğimiz yıl itibariyle yasal olarak tüm yeterlilikleri sağlar duruma gelince nihayet çalışmalara başladım. Kendi başınıza olmak hem çok güzel hem de beraberinde birçok sorumluluk getiriyor. Maddi destekçilerim olmadığı için aklınıza gelebilecek her şeyi kendim finanse ve organize ediyorum. En büyük mutluluk ise yaptıklarımın karşılığını alabilmek. Şarkılarımın dinlenmesi ve beğenilmesi benim için en büyük motivasyon kaynağı. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğin kalıplara sığdırılmaya çalışılması bana doğru gelmiyor. Bugün bir şarkıyı yorumlama şeklinize göre şarkı sayısız tarza ve forma bürünebilir. Ama bir genelleme yapmam gerekli ise Pop müzik çatısını genişliği nedeni ile tercih ederim.

MAMACITA’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, bundan sonra her 2-3 ay bandında yeni bir şarkımı müzikseverlerle buluşturacağım.

Gülden Budak’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “MAMACITA”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.