Röportajlar

İlk teklisi “Moda”yı dinleyicilerle buluşturan Mine Rosa ile bir röportaj…

Haziran ayıyla birlikte ilk çıkışını yapan isimlerden biri, hem müziğin hem de tiyatronun eğitiminden gelen, zaman içinde kendisini geliştiren Mine Rosa ve FadeOut etiketli kendi eseri alternatif tınılı ilk teklisi “Moda” oldu. Mine Rosa ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Moda”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Aslında kendi çabam ve yer yer inadım doğrultusunda çeşitli şan eğitimleri alarak vardım bu noktaya. Konservatuvar hayatım çok uzun sürmedi aslında, yarım dönem İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Türk Müziği eğitimi aldım sonrasında devam edemedim. Biliyorum ki daha öğreneceğim çok şey var.

Öte yandan tiyatro eğitimleri de aldınız. Bu adamdaki çalışmalarınızı nasıl özetlersiniz ve bu eğitimler size neler kattı?

-Dört yıl farklı kurumlardan tiyatro-oyunculuk eğitimleri aldım. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ile başladı o maceram da. Cenk Sözeri, Yasemin Conka gibi değerli isimlerden de eğitim aldım. Tiyatro hala daha benim için bambaşka bir dünya, çok şey öğrendim tiyatrodan, fakat oyunculuk yerine müziği tercih ettim. Belki ilerde yine bir tiyatro oyunu da olur, belli mi olur?

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Moda’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi ve yapımınızı FadeOut olarak üstlenen Kerem Çakıroğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müzik camiasına girmeyi, şarkılarımı yayınlamayı hep istemiştim. Çok sevdiğim gitarist arkadaşım Emre Yılmaz tanıştırdı beni Kerem Çakıroğlu ve Gökhan Doğum ile. Onlar bana inandırlar ben de onlara. Sırada bekleyen birçok şarkım var. Ortak bir kararla Moda’yı seçtik çıkış şarkısı olarak. FadeOut ailesi ile tanıştığım ve ortak arzularda buluştuğum için çok mutluyum açıkçası.

Moda ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Moda ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldım. İlk şarkıya göre iyi bir noktada olduğumuzu düşünüyorum. Birçok insanın kendinden bir şeyler bulabildiği bir şarkı oldu sanıyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi nasıl tanımlayabileceğimi pek bilemiyorum sanırım. Ben de yoldayım ve yolda öğreniyor olacağım birçok şeyi. Kendim olmak yolunda müzik benim elim kolum, ruhum, her şeyim gibi. Tabii ki müziğimi yetenekli müzik insanlarının ya da hisseden yüreklerin yorumlaması belki de çok daha doğrudur.

Moda’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var. Bu konuda çok heyecanlıyız. İkinci şarkının çalışmalarına başladık bile. Diliyorum her şarkıda biraz daha çoğalır, konserlerde beraber haykırıp şifa buluruz. 

Mine Rosa’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Moda”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.