Röportajlar

Yeni teklisi “Ne Var Ne Yok?”u dinleyicilerle buluşturan Sarp Kaya ile bir röportaj…

Sarp Kaya’yı çoğu dinleyici YouTube’da “Soğutma Kahveni” ile tanırken “Metafor” EP’sinden “Kır Dök” ile de dikkat çeken Sarp Kaya, yıl içinde yayınlanan “Dünya Gözüyle” ve “Tek Yüreğiz” ile de dinleyicilerin beğenisini kazanmaya devam etti. Şimdi ise Avrupa Müzik etiketiyle “Ne Var Ne Yok?”u dinleyicilerle buluşturan Kaya ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, yeni teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle, Soğutma Kahveni teklisine kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Soğutma Kahveni teklimi dijital mecrada yayınlamadık sadece akustik olarak YouTube’da yayınladık öncelikle bunu söylemek isterim. Tabii Soğutma Kahveni şarkısını yayınlayana kadar elimde pişmesini beklediğim çok şarkım vardı. Aynı zamanda üretmeye devam ettim.. Konservatuvar eğitimim müzikal anlamda bana farklı pencerelerden bakabilmeyi öğretti. Melodi ve motif ağım inanılmaz zenginleşti. Buradan tüm konservatuvar eğitmenlerime teşekkürlerimi gönderiyorum!

Bir EP çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Metafor EP’sinin oluşum süreci nasıl gelişti, nasıl geri dönüşler aldınız?

-Metafor EP’sini sunmaya çok önceden hazırlanıyordum. Bugünü baz alırsak yaklaşık 8 yıldır şarkı yazıyorum. Oluşum süreci uzundu diyebilirim. Etrafımdan şarkılarıma aldığım tepkiler, albüm yapma tutkum, arzum bu süreci tetikledi ve bir anda karar verdim diyebilirim. “Kır Dök” ile ilgili çok güzel dönüşler aldım, almaya da devam ediyorum. Profesyonel mecralara girişim “Metafor” ile oldu. İlk göz ağrım, çok mutluyum. İyi ki yapmışım! (gülüyor)

Dünya Gözüyle ve Tek Yüreğiz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bununla birlikte Tek Yüreğiz’in oluşumu nasıl gelişti?

-“Dünya Gözüyle” çok duygusal bir şarkıydı. Pandemi sürecinde yazmıştım. Çok güzel tepkiler aldım lakin pandemi sürecinden dolayı hala pek fazla insan bilmiyor, tam duyuramadık. “Tek Yüreğiz” ise benim sonradan marşa çevirdiğim bir şarkımdı! Milli Takımımız için yazdım ama malum şartlardan Avrupa kupası ertelendi. Bende insanlarımız böyle bir zamanda birlik olsun, neşe bulsun diye 19 Mayıs’ta yayınladım, yeri bizde başkadır. Ülkenin dört bir yanından (pandemi sürecinde) kısa videolar ile klip oluşturduk. Yanlış hatırlamıyorsam 100’ü aşkın video geldi ve hep birlikte “Tek Yüreğiz” dedik.

Tek Yüreğiz’de de birlikte çalıştığınız Alperen Uğurlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Alperen ile sektörümüzden ortak bir tanıdığımız var. Onun vasıtasıyla tanıştık.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik ile prodüktör bir arkadaşımın vesilesi ile yollarımız kesişti. Projemizi dinlediler, destek olmak istediler. Görüştük ve anlaştık. Avrupa Müzik ile çalışmaktan büyük keyif aldım.

Ne Var Ne Yok’un oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Ne Var Ne Yok” hep aklımızda olan , aranjesi epey zaman alan bir şarkı. Üstelik araya yasaklar girdi ve bu süreç daha da uzadı. 2019 Kasım gibi başlamıştık Alperen ile çalışmaya… Çaldırmak istediğimiz enstrümanlar konusunda kararsızlıklar yaşadık. ve o kadar sabrın sonunda karşılığını aldık. Çok şükür, gerçekten beğenildi… Kısa zamanda büyük ivme kaydetti. Gerek dijital listeler, gerek YouTube.. Her anlamda çok mutluyum! (gülüyor)

Ne Var Ne Yok’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Hali hazırda devam eden projelerim var. Yine kendi şarkım yada şarkılarımdan oluşan çalışmalarım gelecek. Sevgili dinleyenlerim beklemede kalsınlar… Onlara sonsuz teşekkür ediyorum!

Sarp Kaya’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ne Var Ne Yok?”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.

Emre Siyahoğlu

Her şey müzikle başladıysa da bir yandan sinema meraklısıydı, bir ara edebiyata yöneldi, sonra yine müziğe döndü ve şimdi her üç alanda da yazılarını Bi'Kuble'de paylaşıyor.

Yorum Ekle

Yorum Yap