Röportajlar

İlk albümü “Kalbimizdeki Türküler”i dinleyicilerle buluşturan Ersin Ertürk ile bir röportaj…

2020 yılı içerisinde önce “Karadır Kaşların”ı tekli olarak yayınlayan ve halen İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda Ses Eğitimi bölümüne devam eden Ersin Ertürk, geçtiğimiz ay ilk albümü “Kalbimizdeki Türküler”i FA Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Ertürk ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Karadır Kaşların’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Benim müzik yolculuğum 9 yaşında başladı. Annemin içinde bir ukde kalmış… Çocukken bağlama çalmak istemiş, heves etmiş ve babası, rahmetli dedeme (Bayazit Çınar) “Ben bağlama çalmak istiyorum” demiş. Dedem ise, “Piyano olsa neyse ama, bir bayanın eline bağlama yakışmaz.” demiş. Annemin içinde ukde kalmış ve beni 9 yaşındayken kolumdan tuttuğu gibi bağlama öğrenmeye Arif Sağ Müzik Merkezi’ne götürdü. 4 yıl boyunca bağlama eğitimi aldım. İlk, orta ve lise öğrenimimi tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda sınava girdim. Kazandım ve şu anda Ses Eğitimi bölümünde okuyorum. Ayrıca TRT İstanbul Radyosu’nda 4 yıl boyunca gençlik korolarında görev yaptım. Konservatuar eğitimi bana çok şey kazandırdı elbette. Her şeyden önce çok böylesine kıymetli (Serap Baltutan, Can Etili, Erol Parlak, Engin Şafak Gürler) hocalardan ders almak benim için onur ve gurur… 

Bununla birlikte Ayhan Aşan’ın da vokalistliğini üstlendiniz. Kendisi ile yollarınız nasıl kesişti?

-Evet, Ayhan Aşan ile 7 yıl çalıştım. Ayhan Aşan gibi çok sanatçıyla çalıştım. Ben ilk olarak Show TV’de yayınlanan Alişan ve Çağla Şıkel ile “Her Şey Dahil” programında keşfedildim. O programdan sonra Ayhan bey televizyon programına konuk aldı ve tanıştık. Daha sonra vokalliğini yapmaya başladım. 7 yıl birlikte çalıştık, daha sonra teklim çıktığı için ayrıldık.

Sizi “On Kadın On Erkek Türküler” albümünde de dinledik. Albüme dahil olma süreciniz nasıl gelişti ve sizin için nasıl bir deneyim oldu?

-On Kadın On Erkek Türküler albümü katıldığım en güzel ve en kaliteli projelerden bir tanesiydi. Çok kıymetli hocalarım TRT Sanatçıları Yaşar Taner ve İhsan Mendeş’in hazırladığı çok güzel bir projeydi. Proje fikrini kıymetli hocamız Yaşar Taner bizlere sundu ve bizde dahil olmak istedik. Benim için çok güzel bir deneyimdi tabii ki; ilkler hiçbir zaman unutulmaz derler. Bende böylesine kıymetli müzisyenlerle ve ustalarla çalışmaktan onur ve gurur duyuyorum. 

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Karadır Kaşların’ı yorumlama süreci nasıl gelişti?

-Profesyonel bir tekli çalışması yapmak her zaman aklımda vardı. Ben home studio çalışıyorum, aklıma böyle bir fikir geldi. Karadır Kaşların türküsü üzerine çalışmaya başladım ve kıymetli dostum Mert Tekay ile de istişare yaptık. Çok güzel bir iş çıktı, klip yönetmenliğini de kıymetli abim Alex Tataryan üstlendi. Kurgu ve montajını da Alex Tataryan ile birlikte yaptık. 

Karadır Kaşların’da düzenlemeyi ortak yaptığınız Mert Tekay ile yollarınız nasıl kesişti? Yorumunuzla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mert Tekay, ülkemizin çok değerli, büyük ustalarından, ünlü şef Selçuk Tekay’ın oğlu. Gerçekten Mert, çok kaliteli ve çok başarılı bir müzisyen ki çok güzel işler yapıyor ve inanıyorum daha çok güzel işlere imza atacak ve beraberde çok güzel işlere imza atacağız. Mert, müzisyenliğinin yanı sıra bir aranjör olarak inanılmaz başarılı bence. Karadır Kaşların’ı birlikte çalıştık ve o da çok güzel çalıştı kendi imzasını attı. Biz Mert ile kıymetli usta Selçuk Tekay ile bir işteyken karşılaştık, tanıştık. İyi ki de tanımışım onu… Karadır Kaşların’a gelen yorumlar gayet olumlu ve güzeldi. İnsanlar çok beğendiler… 

Kalbimizdeki Türküler albümünün oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda FA Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kalbimizdeki Türküler albümü tamamen tesadüfler üzerine gerçekleşti. Ben zaten türkülerin içinde büyüyen bir birey olarak; böyle bir albüm yapmaktan onur ve gurur duyuyorum. Aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda Ses Eğitimi Türk Halk Müziği bölümünde okuyorum. Çok kıymetli, kadim dostum Seda Yüksel, yapımcımız Filiz Naz ile bizi pandemi sürecinde bir araya gelemeden tanıştırdı. Seda da benden çok bahsetmiş… Bir gün evde oturuyorum bir anda; ev halkı, çevremdeki arkadaşlarım bana “Türkü okusana” , “Türkü sana çok yakışıyor.” demeye başladılar. Ertesi günü sanki onların iç seslerini duymuş gibi; Filiz abla beni aradı… “Sana böyle bir türkü albümü yapmak istiyoruz.” dedi ve böylesine güzel bir projeye imzamızı attık. 

Bununla birlikte düzenlemeleri de kendiniz üstlendiniz, bu durum size yapmak istedikleriniz açısından daha özgür bir alan sağlıyor mu?

-Tabii ki. Kendi projenizi kendiniz düzenliyorsunuz bunun kadar özgür bir alan olamaz. Ben çok keyif alıyorum çünkü kendim çalışırken her detayını, kulağa yanlış gelen her kısmını kendim tek tek dinliyor ve her detayını kendim düzeltiyorum ve özenerek çalışıyorum. Ben çocukluğumdan beri home studio çalışıyorum ve bundan çok memnunum. 

Albüm ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gayet olumlu dönüşler aldım. İyi ki yapmışım dediğim, gerçekten çok güzel bir proje oldu. Aslında ben sadece türkü dinleyip yorumlamıyorum. Farklı müzik tarzlarını da çok beğenerek dinliyor ve icra ediyorum. Fakat türkülerin bendeki yeri çok başka. Türküleri diğer müzik türlerinden ayıran şey bence samimiyet. Kültürün içinden, özümüzden gelen en saf duygular türkülerde vücut bulmuş. Türkülerde tarih var, yaşanmışlıklar var. Acılar, mutluluklar, savaşlar, aşklar hepsi bizim yaşanmışlıklarımız. Dolayısıyla türkülerin anlattığı her şey bana çok samimi geliyor ve kendimi o yaşanmışlıkla özdeşleştiriyorum. Bu bağlamda FA Müzik ailesine, yapımcımız Filiz Naz’a ve Arif Aydoğdu’ya çok teşekkür ediyorum. 

Albüm sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak da yayınlanması düşünülüyor mu?

-Şu an için albümümüz sadece tüm dijital platformlarda yayında. Yapımcımız isterse CD olarak yayınlanır. Ancak böyle yayınlamayı uygun gördük. 

Albümünüz sonrasında yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Sözü ve müziği bana ait olan çok güzel şarkılar var. Şu an onların çalışması içerisindeyim. Çok güzel projeler yolda… 

Ersin Ertürk’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kalbimizdeki Türküler”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiiz.