Röportajlar

Yeni teklisi “PEKİ NEDEN”i dinleyicilerle buluşturan NİL ile bir röportaj…

Son zamanların başarılı kadın MC’lerinden birisi de, müzisyen bir ailede yetişerek kendi de müzikle ilgilenmeye başlayan, art arda dört tekliden sonra yeni teklisi “PEKİ NEDEN”i Vendzei Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturan NİL oldu. NİL (Nil Karataş) ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Arama Beni”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Öncelikle müzisyen bir aileden geliyorum. Annem ve babam müzik öğretmeni, abim müzisyen. İlk müzik çalışmalarım enstrüman ve müziksel işitme eğitimiyle başladı. Lise dönemimde okul orkestrasında piyanist ve solist olarak ön plandaydım. Birçok festival ve yarışmalarda da yer aldım. İlerleyen zamanlarda söz yazmaya başladım. Abim ve babam altyapı ve aranje işleri ile home stüdyoda yoğun çalışırlarken bana da bir beat yapmalarını istedim. “Arama Beni” şarkısı bu şekilde ortaya çıktı. Yapmış olduğum projeyi Doçend’e sundum. Fikirleri benim için önemliydi. Çünkü beğenerek dinlediğim bir sanatçı. Olumlu yorumlarının ardından bu şarkıyı paylaşma kararı aldık!

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Arama Beni”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Doçend ile yollarınız nasıl kesişti? “Arama Beni” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Arama Beni, en çok dinlenen 2.şarkım. Şarkıdan olumlu dönüşler almaya başlayınca 2. şarkımda daha pozitiftim. Bu zamanlarda Doçend hep yanımdaydı. Müzik bilgisi ve yorumlarıyla bana çok yardımcı oldu.

İkinci tekliniz “Rüyamda” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Rüyamda” çıktığı zaman depresif bir dönemdeydim. Duygularımı sözlere döktüğüm bir projeydi. Çok kolaylıkla ortaya çıkan bir parça. Bu süreçte ailem ve Doçend yine yanımdaydı. Birkaç düzeltme sonrası “Rüyamda”yı yayınladım.

Üçüncü tekliniz “Sıkıldım” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Sıkıldım” karışık duygular içinde olduğum bir dönemde ortaya çıkan bir şarkım. Daha çok aşk şarkısı, istediğim sonucu alamadığım için sıkıldığımı belirtiyorum. Prodüktörlüğünü üstlenen Venüs88’in bu şarkıda çok emeği var. Venüs88 de sevdiğim bir sanatçı, kendisiyle Doçend sayesinde tanıştım. Birvçok konuda yanımda oldu aynı zamanda yeni yayınlanacak teklimin mix-masteringini üstlendi. Velhasıl “Sıkıldım” birkaç ayda birçok kişinin emeğiyle ortaya çıktı. Prodüktörümün de şarkıyı beğenmesiyle BROKEBOYS etiketiyle şarkıyı yayınladık. Geri dönüşler istediğim gibi olmasa da iyiydi.

Dördüncü tekliniz “Dün Gibi Her Şey” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Dün Gibi Her Şey” en sevdiğim şarkılardan biri. Eskiyi unutamadığım duygularımla yazdığım bir şarkı. Bu süreçte en çok Doçend yanımdaydı. Yakınlarımın da beğenmesi sonucu şarkıyı yayınladım. Bundan da olumlu sonuçlar aldım.

En son, yeni tekliniz “PEKİ NEDEN”i yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonunuzu üstlenen Rexart ve Vendzei Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Venzdei Music ile şarkılarımı beğenmeleri sonucu çalışma teklifi aldım. Label ile çalışmak beni bir tık daha ileriye taşıyacağını düşündüğümden olumlu cevap verdim. Prodüksiyonu üstlenen Rexart ile çalışmalarımız sonucu “PEKİ NEDEN” ortaya çıktı. Bu çalışmada da Doçend çok büyük yardımda bulundu. Özellikle nakaratın oluşumunda fikir alışverişlerinde bulunduk. Aynı zamanda Venzdei Music de bu süreçte yanımdaydı.

PEKİ NEDEN ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“PEKİ NEDEN” yine en sevdiğim şarkılarımdan biri. Bu şarkı da Spotify’ın “Kadın Mc’ler” listesine girerek güzel sonuçlar aldım. Ama bu başarının sonu değil, daha yolun başındayım…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Tamamen duygularıma bağlı sözlerle şarkılar yapıyorum. Bu yüzden müziğim duygularıma göre değişiyor. Genel olarak R&B, Trap, Soul, yerine göre de Drill şarkılar ortaya çıkıyor.

PEKİ NEDEN’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Venzdei Music ile anlaştığımız iki tekliden ilki “PEKİ NEDEN”di. Pascha ve Rexart’ın prodüktörlüğünü üstlendiği yeni teklim ise Temmuz ayında çıkacak.

NİL’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “PEKİ NEDEN”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.