Röportajlar

Yeni teklisi “Sıfırın Altında”yı dinleyicilerle buluşturan grup Bi Dans Etsek ile bir röportaj…

2023 ile birlikte ilk çıkışını yapan ve dikkat çeken gruplardan birisi de Targan Berk Türe ile Büşra Apaydın’ın oluşturduğu ikili-grup Bi Dans Etsek oldu. İlk teklisi “Deliricem”den sonra geçtiğimiz günlerde yeni teklisi “Sıfırın Altında”yı Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Bi Dans Etsek grubuyla Bi’Kuble için; müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ikinizin yolları nasıl kesişti ve Bi Dans Etsek grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Targan Berk Türe: Büşra ve ben 2019 yılında tanıştık. Büşra iyi şarkı söylüyor ve şarkı sözleri yazıyordu. Ben de yıllardır müzik prodüksiyonları yapıyordum. Çok benzer müzikleri dinlemek ve icra etmekten hoşlandığımızı görünce bir süredir kafamda olan bu projeyi beraber hayata geçirmeyi teklif ettim.

Bir tekli yayımlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Bağış Demirel bestesi olan ve sözleri Demirel, Ozan Anlaş katılımıyla yazdığınız “Deliricem”in oluşum süreci nasıl gelişti?

Büşra Apaydın: Aslında grubun daha ilk kurulma aşamasında bir prodüksiyon grubu olmasına karar vermiştik. Yani sürekli üreten ve yayınlayan bir proje olmalıydı. Tabii ki canlı performans da sürekli olmalıydı. Tek problem sahnelerimizin yoğun olmasından dolayı üretimde biraz yavaş gidiyor olmamız! (gülüyor)

Targan Berk Türe: “Deliricem” şarkısının bestesi arkadaşımız Bağış Demirel’den geldi. Sözlerinde değişiklik yaparsak bizi anlatabileceğini düşündük ve sonra kendi tarzımız olan elektronik dans müziği formunda aranje ettik.

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Targan Berk Türe: 2018-2019 yıllarında kendi ismimle üç şarkım Garaj Müzik’ten yayınlanmıştı ve bu ortaklıktan memnun kalmıştım. Yani zaten tanışıyorduk. Bu sefer ekip ismiyle devam etmek istediğimizi söylediğimde kabul ettiler.

“Deliricem” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Targan Berk Türe: “Deliricem” şarkısı protest ve çıktığı dönemin ruhuna oldukça uygun bir şarkıydı. Aslında geri dönüşlerin daha yoğun olacağını hayal etmiştik. Şarkının ulaşabildiği herkesten oldukça olumlu tepkiler aldık. Tabii ki ilk şarkılar hep bir başlangıçtır, üretimi kararlılıkla sürdürmek gerekir. Bu yolla ileride, ulaşamadığı kişilere de ulaşabilirler.

Yeni tekliniz “Sıfırın Altında”nın oluşum süreci nasıl gelişti?

Büşra Apaydın: İlk teklimiz çok coşkuluydu, bu sefer daha sakin bir şarkı yapmayı düşünüp Targan’la kafa kafaya verdiğimizde Kopenhag’taydık. Hava sıfırın altındaydı ve bana şarkının nakaratını çağrıştırdı. Targan da “İşte bu!” dedi. Unutmayalım diye telefona kaydettik. Döndüğümüzde geliştirerek son haline getirdik.

“Sıfırın Altında” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Büşra Apaydın: Geri dönüşler oldukça iyiydi. Dinleyenler tam yol şarkısı olduğu konusunda hem fikirdiler. Özellikle Instagram’dan çok sayıda hikâye paylaşımı oldu. Bu şarkı sayesinde alternatif listelere de girmiş olduk.

 Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Targan Berk Türe: Yaptığımız müzik genel bir tanımla elektronik dans müziği. Tabii ki aranjenin temposuna ve kullandığımız sound’lara göre deephouse, electrofunk, electropop house veya bunlar gibi birçok türe dâhil edilebilir. Biz genelde, dinamik sound’lu enerjik ve dönemin çok gerisinde kalmamış tarzda müzik yapmayı tercih ediyoruz. Zaten sahnelerimizde de öyle. Çok eski bir besteyi de çalmaya karar verdiğimizde, onu sevdiğimiz forma dönüştürüp öyle çalıyoruz.

“Sıfırın Altında”dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Büşra Apaydın: Evet kesinlikle üretmeye devam. Üretimlerimizi veya aranjelerimizi festival konserlerine de taşımak istiyoruz.

Bi Dans Etsek grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sıfırın Altında”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.