Röportajlar

Yeni teklisi “Tanımadan Sevdim Seni”yi dinleyicilerle buluşturan Sevanka ile bir röportaj…

Uzun yıllardır müziğin içinde olan bir isim Sevanka… 2022 yazıyla birlikte kendi şarkılarını dinleyicilerle buluşturmaya başlayan Sevanka, zaman içinde iki teklisiyle dinleyicilerin beğenisini kazandı. Şimdi ise yine kendi eseri “Tanımadan Sevdim Seni”yi Burusvilis Company etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Sevanka (Sevinç Seda Gençdoğan) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Mesela Dünya’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çok aktif gibi gözükmesem de, 6-7 sene kadar çeşitli mekanlarda sahne çalışmalarım oldu, bir dönem bilindik bir şarkıcının (küçük Emrah) vokalistliğini yaptım, 2 yıl kadar yine müzisyen bir arkadaşımla stüdyo işlettim ve o dönem bazı albüm çalışmalarında bulundum, yine aynı dönem sözleri bana ait olan, vokalini de yaptığım TV’de yayınlanan dizi film jenerik şarkıları yaptım, bir O Ses Türkiye maceram var, Hadise’nin takımında idim. En son Masis Aram Gözbek’in Magma Performans korosuna dahil oldum, genelde kendi çapımda ve arka planda amatör ruhu ile hayatımda müziği sürdürdüm.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Mesela Dünya”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Besteyi birlikte yaptığınız ve düzenlemeyi üstlenen Cevdet Alanbay ile yollarınız nasıl kesişti? Mesela Dünya ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir tekli yapmaya koroya dahil olduğum dönem karar verdim. Her yaştan ve kültürden, derdi müzik yapmak olan insanlarla bir aradaydım. Birbirimize destek ve güç veriyorduk, ortak dilimiz müzikti. Yıllardır söz ve beste yapıyordum ama şarkı yaptığıma kendimi bile ikna edemiyordum, sonrasında korona döneminde sahne hayatımı bırakmıştım, bu arada hayatımı devam ettirmek için para kazandığım hep başka işlerimde oluyordu, müzik hep arka planda ve hobi gibi duruyordu, korona dönemi önceliklerim değişti, hayat çok kısa ve değerliydi, bir şey üretmek ve arkamda bir iz bırakma isteğim çok daha ön plana geçti. “Mesela Dünya” şarkısının sözlerini 3-4 sene önce yazmıştım, hayal ettiğim dünya idi sözleri… Cevdet’in o dönem bir müzik okulu vardı ve oğlum orada piyano derslerine gidiyordu, tanışmamız bu şekilde oldu, zamanla birlikte çaldık söyledik, bir gün yine birlikte iken gitar çalıyordu ve ben birden “Mesela Dünya’yı okumaya başladım ve birden şarkı çıkıverdi… Sonrasında şarkıyı yapmaya karar verdik ve tatlı bir video çekip yayınladık. Benim yayınlanmış ilk şarkımdı. İlk oluşu yüzünden benim için büyük değer taşıdı çünkü cesaret vericiydi. Geri dönüşler iyiydi ama yakın çevremde duyuldu, çünkü pr yada herhangi bir yapım şirketim yoktu, bence henüz yerini bulmuş değil; ancak genel anlamda kadın arkadaşlarım tarafından çok destek aldım. Cesaretimi, kendi başıma yapmaya çalıştığım şeyi çok fazla takdir ettiler.

İkinci tekliniz Alanbay ile ortak yaptığınız ve yine Alanbay düzenlemesi olan  “Kanadı Kırık Kuş”un oluşum süreci nasıl gelişti? Kanadı Kırık Kuş ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben genel olarak evimin balkonunda iken şarkılarımı bir anda yapıveririm, ya da yolculuklarda… Kanadı Kırık Kuş, biraz üzgün olduğum bir dönem yine balkonda oturmuş düşünürken bir anda çıkıverdi, aslında sözlerini kendim için yazdım, melodisi ile aynı anda oluştu… Telefonuma kaydettim ve yine Cevdet’ten yardım istedim. Kanadı Kırık kuş ikinci şarkım oldu, ilk şarkıma göre daha fazla dinlendi ve beğenildi… Tüm kanadı kırık kuşlar için yapılmış bir şarkı!

Yeni tekliniz “Tanımadan Sevdim Seni”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Genco Arı ve firmanız Burusvilis Company ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müthiş bir hayal dünyam vardır ve çoğu zaman hayal dünyamda yaşarım, gerçek dünya bana bazen fazla geliyor ve içinde kendime yer bulamıyorum… Tanımadan sevdim seni biraz hayali bir sevgiliye yazılmış bir söz… Yine melodisi ile birlikte yapıp telefonuma kaydettiğim bir şarkı. Genco beyi bilir ve sanatına saygı duyardım, bu şarkının tam onun yapacağı tarzda bir şarkı olduğunu düşündüm. Ona Instagram’dan mesaj gönderdim ve tanışmak istediğimi ilettim, sağ olsun beni geri çevirmedi ve ilk buluştuğumuzda telefonumdan dinlettim. Hemen bir demo yaptık ve şarkım tam da içimde duyduğum gibi oluşmuştu, kimyamız tuttu. Beni destekledi ve sanırım sözlerimdeki samimiyeti ve gerçekliği sezdi… Burusvilis Company ile olan bağımı sevgili Genco sağladı… Ona bana destek olduğu için minnettarım…

Tanımadan Sevdim Seni ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Tanımadan Sevdim Seni diğer şarkılarıma göre çok daha profesyonel oldu (kayıt, mix, master) Genco’nun stüdyosunda kaydedildi, canlı enstrümanlar çok daha fazla. Her şeyden önce bir soundu var, bu nedenle duyumu çok daha evrensel standartlarda… Geri dönüşler de bu doğrultuda çok daha iyi ve dinlenme sayısı daha fazla, şimdilik memnunum ve içime çok sinen bir şarkı oldu…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi henüz tam olarak tanımlayamıyorum, ancak doğa sevgisi ve aşk müziğimin duygusu diyebilirim… Sözlerim bu yönde, daha yapılmamış çok şarkım var ve sanırım yolda şekil alacağım…

Tanımadan Sevdim Seni’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Eylül ayında, Genco Arı ile sözlerinin bana bestesinin ikimize ait olduğu bir şarkı yayınlayacağız. Bu şarkı biraz sanat için oldu, popüler kültüre hizmet edecek bir tarafı yok; şiir, piyano ve ses. İsmi de “Bu Şarkı”

Farklı aranjörlerle farklı tarzlarda yapacağım şarkılar var, mesela bilinen adıyla  Osmancello (Osman Güngördü) kendisi iyi bir çello üstadı aynı zamanda beatmaker… Onunla yeni bir şarkı yapıyoruz şu an, biraz kadın şarkıları yapmak istiyorum ve belki bunu en iyi rap müzikle ifade edebilirim ama ben bir rapçi değilim… İlk hedefim şarkılarımı çoğaltmak ve mekanlarda insanları eğlendirmek yerine sahne de kendi şarkılarımı söyleyebilmek… Bir de içinde şiir, dans ve şarkının aynı anda olduğu bir sahne hayalim var, bakalım kendimi henüz yolun çok başında görüyorum…

Sevanka’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Tanımadan Sevdim Seni”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.