Röportajlar

Yeni teklisi “Ta Uzak Yollardan”ı dinleyicilerle buluşturan Caroline ile bir röportaj…

Müzik endüstrimizde hem müziğin eğitiminden gelen isimlerin yanı sıra hem de farklı bir mesleki kariyerde ilerlese bile içindeki müzik tutkusunu kaybetmeden kendi şarkılarını yapan, bu alanda başarılı olan pek çok ismi de dinlemeye devam ediyoruz. Bu isimlerden birisi olan ve hem müzik hem de sunuculuk alanındaki tecrübeleriyle her alandaki başarısını kanıtlayan Caroline, geçtiğimiz günlerde Arap asıllı ancak Yunan müziğinde “Ta Mavra Matia Sou” ismiyle yer edinen anonim eserin 1982 yılında Nilüfer tarafından Ülkü Aker sözleriyle seslendirilen “Ta Uzak Yollardan” sözlü versiyonunu Suat Aydoğan düzenleme-katılımıyla Ossi Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Caroline (Bahar Özyılmaz) Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Göster Göster’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal iş hayatım başladı. 10 yıl, Almanya’nın en köklü holdingi Bertelsmann’da, holdingin Türkiye yatırımları ve iş geliştirme departmanını yöneterek çalıştım. Sonrasında önemli Türk şirketlerinde üst düzey yönetici olarak görev aldım. 6 yıl önce kendi işimi kurdum ve müzik kariyerime başlayabildim. Şu anda ülkemizi Amerika ve Avrupa’da temsil ettiğimiz bir sağlık ve estetik grubumuz var. Zaman buldukça beste yapıp söz yazmak ve ortaya bir şarkı çıkartmak beni çok mutlu ediyor.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Göster Göster’in oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Ozan Doğulu ve Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Göster Göster ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sözü ve müziği benim olan şarkının aranjörü sevgili Ozan Doğulu ile, hem arkadaşım hem de okuma koçum Cihan Okan vesilesi ile tanıştık. Ozan’ın müzikal başarısı zaten herkes tarafından bilinir, sıcakkanlılığı ile de stüdyoda çok güzel bir müzikal frekans yakaladık.

İkinci tekliniz yine Doğulu düzenlemesi ile Sezen Aksu klasiği “Kusura Bakma” oldu. Aynı zamanda kendi müzik şirketiniz GMG Production etiketiyle yayınlanan Kusura Bakma’yı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Kusura Bakma yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-GMG söylemiş olduğunuz gibi benim kurduğum yapım şirketim. Düzenleme yine Ozan Doğulu. Yorumum çok sevildi ve hiçbir zaman eskimeyecek bir aranje ile tekrar hayata gelmiş oldu. En büyük teşekkür tabii ki Sezen Aksu’ya.

Üçüncü tekliniz, Serdar Ortaç ile kendi eseriniz “Canı Sağolsun” düeti oldu. Serdar Ortaç ve düzenlemeyi üstlenen Erhan Bayrak ile yollarınız nasıl kesişti? Canı Sağolsun’un oluşumu nasıl gelişti? Canı Sağolsun ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Canı Sağolsun en çok sevilen şarkım oldu. Gece geç bir saatte ve yoğun duygular ile yazıp bestelediğim bir eser. Serdar ile uzun yıllara dayanan bir dostluğumuz var. Şarkıyı dinlettiğimde, düet yapmaya karar verdik. Serdar zarif bir sürpriz de yapıp klibimizde de oynadı. Çekim günü sağlık sorunu yaşamasına rağmen saatlerce kamera karşısında kaldı. O günkü özverisini unutmam mümkün değil. Aranjörümüz Erhan Bayrak da benim için özeldir. Vazgeçilmez aranjörlerimdendir.

Dördüncü tekliniz yine Bayrak düzenlemesi ile “Yapay Zeka” oldu. Şarkının müziğini yapan Murat Erşen ve yapımı üstlenen Şahin Özer Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Yapay Zeka ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yapay Zeka Almanca bir şarkıydı. Üzerine Türkçe söz yazdım ve Erhan Bayrak aranjesi ile yeniden gündeme getirdik. Şahin Özer aile dostumuzdur, bu teklide kendisi ile çalışmayı uygun gördük. Şarkı pandemi dönemine denk geldiği için promosyon yapmadık.

En son Suat Aydoğan düzenlemesi ile bir 1980’ler klasiği “Ta Uzak Yollardan”ı yorumladınız. Ta Uzak Yollardan’ı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Suat Aydoğan ve Ossi Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Ta Uzak Yollardan yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Göcek’te tatildeyken annemin tavsiyesi ile yorumlamaya karar verdim. Suat Aydoğan ve Ossi Müzik’in kurucusu Hakan Eren yakın dostlarımdır. Şarkı 1 ayda 1.300.000 izlenmeye ulaştı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Şarkının klibini çeken Derya Çapacı Yıldız ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Derya harika bir yönetmendir. Eşi Eren de her klibimin görüntü yönetmenidir. Klibin senaryosu anneme ait. Geri dönüşlerden inanılmaz mutluyuz. Bu kadar sevileceğini biz bile tahmin etmemiştik.

Ayrıca Caroline Show’u yapmaya nasıl karar verdiniz ve bu projeniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Caroline Show hem Radyo D’de radyo programı olarak, hem de Dreamtürk TV’de televizyon programı olarak ortak canlı yayınla sizlerle buluşuyor. Değerli dostum Murat Duran’ın teklifi ile hayata geçirdik. Yüksek dinlenme ve izlenme oranları ile devam ediyoruz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Biraz yeşilçam, biraz retro, her zaman samimi, sıcak ve gerçek.

Ta Uzak Yollardan’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sözü ve müziği yine bana ait olan duygusal bir şarkım ile devam edeceğiz. Tabii müziği hobi olarak yapıyorum biliyorsunuz. Umarım iş hayatımdan bir an evvel fırsat bulup stüdyoya girerim.

Caroline’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ta Uzak Yollardan”ın Caroline yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.