Röportajlar

Yeni teklisi “Umudum Hala Var”ı dinleyicilerle buluşturan Emin Bulut ile bir röportaj…

Emin Bulut… Uzun zamandır müzikle ilgili olan ve kendi şarkılarını yaptığı süreci güzel bir dönemece bağlamak için ilk albümü “Evrende Beni Yakala”yı kaydetmeye başlayan Bulut, albümden şarkılarını tekliler halinde dinleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. En son albümün üçüncü teklisi “Umudum Hala Var”ı Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Bulut ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle “Üstüme Üstüme Geliyor”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik yolculuğumda genellikle sahnelerdeydim. Birçok sanatçının arkasında çaldım; birçok grupta vokallik yaptım, birçok şarkıda aranjeler yaptım ve sözler yazdım. Kendimi geliştiriyordum, kendime katacağım her şeyi planlıyordum. Bu serüvende en çok hayal ettiğim şeylerle ilgilendim ki hayalimin tam da içindeyim. Türkiye’ye ses getirmesini umduğum şarkılar yapmaya devam edeceğim.

Bir tekli yayımlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Üstüme Üstüme Geliyor”un oluşum süreci nasıl gelişti?

-Aslında bir tekli yayınlamak değil, bir ilk albüm yayınlamak üzere yola çıktım. Bu ilk albümün her şarkısını sıralama ile paylaşıp daha sonra ilk albümüm olarak birleştireceğim. Bu şarkının oluşum sürecine gelirsek; pandemi dönemi bestelediğim şarkıların içinde yer alıyor.

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Yollarımız çok nazik ve değerli biri sayesinde kesişti. Şirkete benden bahsetti ve iletişime geçip anlaştık.

“Üstüme Üstüme Geliyor” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Üstüme Üstüme Geliyor” ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldım. İnsanların hikâyelerine ortak olduğumu hissettim ki zaten albümün en duygusal şarkısıdır.

“Terkedilmiş Odalarım”ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-“Terkedilmiş Odalarım” da pandemi sürecinde bestelediğim eserler içinde yer alıyor.

“Terkedilmiş Odalarım” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Terkedilmiş Odalarım” albümde olan en groove şarkıdır. Bu sebeple insanları hem üzüyor hem de dans ettiriyorum gibi hissediyorum. Tepkiler çoğu zaman bu yönde.

“Umudum Hala Var”ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Oluşum süreci tıpkı diğer şarkılar gibi albüm içinde olduğu için aynı süreçte gelişti ancak bu şarkı içimde biriktirdiğim yoğun umudun sebebi olarak bir sembol halinde olmalıydı ki öyle de oldu.

“Umudum Hala Var” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler epey iyiydi. İnsanlar bu şarkı diğerlerinden daha huzur verici geliyor şeklinde yorumlar aldım. Söylemem gerekirse ben de bu şarkıyı favorim olarak seçtim.

Bununla birlikte düzenlemelerinizi kendiniz üstleniyorsunuz. Bu durum, size müziğiniz anlamında yapmak istedikleriniz bakımından size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Özgür alan sağlıyor evet. Genellikle içimden geçenleri yansıtıyorum bir kuralara ya da bir örneğe ihtiyaç duymuyorum. Güncel sound’lara dikkat edip bilinmeyen daha doğrusu benzemeyen sound’lar üretiyorum ki şarkılarımda bu çok belli.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Elektronik melodilerin acılar ve mutluluklarla harmanlanmış hali diyebilirim. Ben kaliteli müzik üretmeye çaba gösteriyorum bunu tam anlamıyla başardığımı düşünmüyorum. Hep daha iyisi için çabalayacağım.

“Umudum Hala Var”dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-“Umudum Hala Var”dan sonra albümün kalan şarkıları belirli sıra ile çıkacak. 

Emin Bulut’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Umudum Hala Var”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.