Röportajlar

İlk teklisi “Aşk Şarkısı Değil”i dinleyicilerle buluşturan Yağmur Courtney ile bir röportaj…

Temmuz bitmeden dinleyicilerle buluşan ve dikkat çeken ilk teklilerden biri de, uzun zaman Almanya’da yaşayan ve farklı müziksel kültürleri bu vesileyle edinen Yağmur Courtney’in Avrupa Müzik etiketli kendi eseri ilk teklisi “Aşk Şarkısı Değil” oldu. Öte yandan öğretmenlik mesleğini de sürdüren Yağmur Courtney (Yağmur Kortunay) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle “Aşk Şarkısı Değil”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Biraz klişe olacak belki ama küçüklüğümden beri müzik yapmak benim için vazgeçilmez olan, kendimi ifade etme biçimimdir. Müzik kanımda var sanırım bunu da çeşitli enstrümanlar çalan, kendi eserleri olan babama borçluyum. 2 dilli büyümüş ve farklı ülkelerde yaşamış olmamın yanı sıra farklı sanatçılar, farklı dilde söylenen şarkılar ve farklı müzik türlerinin kendi müzik yolculuğumda büyük etki yarattığını söyleyebilirim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz, bu bağlamda “Aşk Şarkısı Değil”in oluşum süreci nasıl gelişti?

-Bu bence her müzisyenin hayalidir. Bir örnek vermek isterim: Yalnız yemek yemeği hiç sevmem mesela, sevdiklerimle birlikte aynı sofrada yemek yemeği daha lezzetli yapar benim için. Yaptığım müziği de böyle düşünüyorum. Paylaştıkça daha lezzetli, daha anlamlı bir hale geliyor. “Aşk Şarkısı Değil” adlı eserimi uçakta yazdım, o zamanki hislerimden yola çıkarak. Gerçek, yaşanmış hisler ve hikayelerden yola çıkarak şarkılarımı yazıyorum zaten. “Aşk Şarkısı Değil” daha uzun sözleri olan “Trap” tarzı bir şarkı olarak düşünülmüştü ilk etapta. Ancak “Deep House”, Club” şarkısı olarak evrildi. Bu karardan dolayı çok mutluyum, çünkü bu şekilde aşk acısını ve eğlenceyi harmanlamış olduk. Aşk acısı hep ağlatacak değil ya sonuçta club’ta eğlenirken bağıra çağıra üzüntümüzü de atabiliriz bu şekilde. Kızlar beni anlayacaktır!

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik’i takip ediyordum zaten. Çok başarılı işlere imza attıklarından ötürü Avrupa Müzik ile çalışmaktan gurur duyuyorum. Bu şarkı ve proje ile dileğim gerçekleşti bundan ötürü çok mutluyum.

Aşk Şarkısı Değil ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldım, özellikle oteller ve mekanlarda şarkımın hemen çıktıktan sonra çalması beni çok mutlu etti.

Aşk Şarkısı Değil’in klibini yöneten Ünal Avcı ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ünal Avcı ile, fotoğraflarımı çeken Mert Yenice‘nin vesilesyle tanıştım. Kendisi Aşk Şarkısı Değil’i dinledikten sonra klip çekimi hakkında konuştuk ve klibin kurgusunu kendisi ve Osman Kaya ile birlikte planladık. Klip İstanbul’da Club Kastel’de çekildi. Ben o süreçte İstanbul’da yaşamıyordum henüz. Klip çekimi için her şeyi önceden planlamıştım, uçağa atladım ve klibi çektik. Klip ile ilgili güzel dönüşler aldım, özellikle ilk parçamın klibi olduğu için güzel bir başlangıç oldu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Global soundlar ile çeşitli tarzlarda bazen deep house, bazen soul, bazen de R&B türünde Türkçe ağırlıklı çok dilli olan eserlerden oluşmaktadır. Her tekli bir puzzle parçası gibi hikayemin bir kısmını anlatmaktadır. Hikayenin tümünü anlamak için tüm teklilerimi dinlemek gerekmektedir! (gülüyor)

Aşk Şarkısı Değil’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İkinci tekli çalışmalarım bitti yakında klip çalışmalarına başlayacağız. Hiç beklenmedik, sürpriz bir tekli geliyor.

Yağmur Courtney’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşk Şarkısı Değil”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.