Röportajlar

Yeni teklisi “Yanacaksın”ı dinleyicilerle buluşturan Evren Adam ile bir röportaj…

Evren Adam, ilk teklisi “Öp De Geçsin”i yayınlayalı 2 yıl oldu. 2020’ye Ebru Polat ile düet “Tren” ile giriş yaptı ve geçtiğimiz haftalarda kendi eseri olan yeni teklisi “Yanacaksın”ı DMC ile Y/Z Production ortak prodüksiyonu olarak dinleyicilerle buluşturdu. Evren Adam ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Öp De Geçsin teklinize kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Öp De Geçsin’in oluşum süreci nasıl gelişti?

-7 yaşında aldığım piyano eğitimiyle başladı her şey. Küçük yaşlardan itibaren şarkılar yazıyordum. Fakat elektronik mühendisliği okudum ve bir süre farklı işler yaptım. Ancak müzik aşkı baskın gelince 2017 yılında profesyonel müzik hayatıma başlamak için Adana’dan İstanbul’a taşındım. Elimde birçok şarkıyla aranje için Çağrı Telkıvıran’ın kapısını çaldım. İlk götürdüğüm şarkılardan çok emin olmadığını söyleyip yeni şarkılar yazmam için teşvik etti. Çok canım sıkıldı, eve geldim. Annem o halimi görünce “Üzülmekte çok haklısın ama başka bir şarkı çıkarırsın ne olacak, gel öpeyim geçsin!” dedi. Ben de o gün “Öp de Geçsin” şarkısını yazdım. Çağrı da “Bu tamamdır!” deyince, ilk teklim ortaya çıkmış oldu. 

Düzenlemenizi üstlenen Alperen Uğurlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Alperen benim Adana’dan çocukluk arkadaşım. Onun da çocukluktan beri müzikle ilgili hayalleri vardı. İstanbul’a geldi, hem fizyoterapi okudu hem de stüdyolarda sabahlayarak kendini geliştirmeye devam etti. Sonrasında ben de aranjelerimi ona emanet ettim.

Öp De Geçsin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Güzel geri dönüşler aldım ama çok sesimi duyurabildiğim bir proje olmadı açıkçası. Yolun başında yanlış insanlarla karşılaşabiliyorsunuz maalesef. Neyse ki şimdi çok profesyonel bir ekiple daha hızlı ilerleyebiliyorum.

İkinci tekliniz Tren’de Ebru Polat ile düet yaptınız. Teklinin oluşum sürecin nasıl gelişti? Polat ile yollarınız nasıl kesişti ve DMC ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

-Ebru ile aynı binada oturuyorduk, yani komşumdu zaten. Muhabbet ederken, “Birlikte bir şey mi yapsak?” fikri doğdu. Elimizdeki şarkıları masaya döktük, Ebru da en çok Tren’i beğenince, o şarkıda düet yapmaya karar verdik. Ülkenin en büyük müzik şirketi DMC, dolayısıyla onların markasıyla yayınlamak istedim. Sağ olsunlar şarkıyı dinler dinlemez el sıkıştık ve şarkıyı yayımladık. 

Tren ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Herkes çok eğlenceli bulduğunu söyledi. Bu şarkıyla Ebru Polat ile onlarca konserde seyirciyle buluştuk. Sahneden herkesin bu şarkıyla çok eğlendiğini görmek harika bir deneyimdi. Yaz boyunca da tatil beldelerindeydim, birçok plajda ve kulüpte şarkıma denk geldim ve çok mutlu oldum.

Yeni tekliniz “Yanacaksın”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Y/Z Production’un yapıma ortak olması nasıl gelişti?

-Bir arkadaşımın yaşadığı gel-gitli bir ilişkinin ardından epey zorlu geçen ayrılık sürecine şahit oldum. Onun ağzından, konuyu fazla dramatize etmeden eğlenceli bir dille yazdım şarkıyı. Y/Z Prod. ekibi sektörde çok deneyimli ve zaten bana her zaman her konuda yardımcı olan arkadaşlarımdı ancak o zaman bir yapım şirketi yoktu ortada. Sonrasında böyle bir şirket kurulunca gönül rahatlığıyla işlerimi teslim edebileceğim için onların da işin içinde olmasını istedim ve bu şekilde ortak bir yapım olarak çıktı.

Yanacaksın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Güzel geri dönüşler aldım özellikle radyolarda beklediğimin de üstünde bir geri dönüş söz konusu oldu, bu açıdan çok mutluyum. İnşallah ilerleyen projelerde daha da güzel gelişmelere şahit olacağız. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Hayattaki tüm duyguları kabul eden ve yansıtan, yeri geldiğinde çok eğlenceli, yeri geldiğinde hüzünlü ama asla aşırı dram içermeyen, insanların modunu değiştirmeyi hedefleyen bir müziğim var. 

Yanacaksın’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabi, var; hatta çoğu hazır. İlk olarak 25 Aralık’ta Cem Adrian’ın önderliğinde Umuttan Çocuklar Derneği’ne yapılan kayıt bağışı projesi kapsamında yeni şarkım “Ne Yazar” yayımlanacak. Bu şarkının tüm telif gelirleri ihtiyaç sahibi çocuklara gidecek, bu yüzden çok mutluyum. Sonrasında biri Ocak sonunda, biri de Mart’ta yayınlanacak çok güzel iki slow şarkıyla karşınızda olacağım. Mayıs ayında ise hareketli bir şarkıyla yaza giriş yapacağız. Kısacası artık uzun aralar vermek yok! (gülüyor)

Evren Adam’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yanacaksın”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.