Röportajlar

Yeni teklisi “Yerle Yeksan”ı dinleyicilerle buluşturan Tuğrul Sevgi ile bir röportaj…

Son dönemin Alternatif tınılar bağlamında dikkat çeken isimlerinden birisi de Tuğrul Sevgi… Zaman içinde hem kendi müzik grubuyla sahnelerde beğenilen hem de kendi şarkılarını yapmaya yönelen Sevgi, 2020 sonundan beri yayınlamaya başladığı art arda iki teklinin ardından en son Avrupa Müzik / GROW etiketiyle “Yerle Yeksan”ı dinleyicilerle buluşturdu. Sevgi ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kalbim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-İlkokul yıllarımda gitar çalmaya başladım. Üniversite yıllarında kadar hayatımın bir parçasıydı fakat şu an olduğu gibi hayatıma yön vermiyordu. Üniversite yıllarında “Eskaza” diye adlandırdığımız Alternatif Türkçe Rock müzik yaptığımız grubu kurduk ve 7 Haziran 2012’den itibaren aktif olarak İzmir ve çeşitli şehirlerde müzik yapma imkanı bulduk. Pandemi sürecinin vesilesiyle kendi çalışmalarım daha da hız kazandı ve süreci fırsata çevirip daha fazla üretmeye odaklandım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Kalbim’in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemeyi üstlenen Murat Güçlü ile yollarınız nasıl kesişti? 

-İnsanların hayata iki elle sarılmasını sağlayan şey hayalleridir bence. Şarkı söylemeye başladığım günden beri kendi şarkımı yapmayı hayal ettim. Murat Güçlü ile İzmir’de aynı yerlerde ve farklı gruplarda sahne aldığımız dönemlerde tanıştık. Onun müzisyenliğine ve vizyonuna inandığım için onunla çalışmayı teklif ettim. Pandemi sürecinde elimde hali hazırda olan “Kalbim, Belki De ve Yerle Yeksan”ı kaydedip ona gönderdim. Ben ve Murat “Belki De” düzenlenmesi konusunda hemfikirken, Murat “Belki De”yi yarım bırakıp “Kalbim”i düzenlemeye karar verdi. Düzenlendikten sonra ortaya çıkan ürün bizi fazlasıyla mutlu etti.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Murat son zamanlarda şarkılarını Avrupa Müzik’ten çıkartmaya başlamıştı. Onun Avrupa Müzik’ten Cenker Çatalbaş ile olan dostluğu bizim de tanışmamıza vesile oldu. Murat “Kalbim”i Avrupa Müzik’e gönderdi ve şirketle iletişimi sağlamış olduk. Cenker Çatalbaş’ın yaklaşımı ve bize inanması bu süreçleri daha iyi noktaya taşıdı. Bu sayede Avrupa Müzik ile yollarımız kesişti.

Kalbim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Kalbim” hayallerimin ötesinde bir ivmeyle yükseliş gösterdi. Çok güzel geri dönüşler aldım. Dinleyenlerin kısa sürede şarkıyı ezberlemsi ve hatta beni görünce “Ahh kalbime!” şeklinde seslenmeleri beni gülümsetirken doğru bir iş yaptığımızı kanıtlamış oldu… İlk şarkımda duyduğum bu güzel cümleler beni üretme yolunda daha da motive etti.

İkinci tekliniz “Belki De” oldu. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve Belki De ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Kalbim”in oluşum sürecini konuşurken bahsettiğim gibi aslında çıkış şarkımız “Belki De” olacaktı. Murat zaten “Belki De”nin düzenlemesini yarım bırakmıştı ve hızlı bir şekilde tamamlayıp, yayınlamaya karar verdik. “Belki De” aldığımız geri dönüşlerin vermek istediğimiz hissiyatla paralel olması bizi çok mutlu etti.

En son, Avrupa Müzik / GROW etiketiyle “Yerle Yeksan”ı yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti, sözleri yazan Sinan Efe Aksoy ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Sinan Efe Aksoy’yla İzmir’de aynı Murat Güçlü ile tanışmamız gibi aynı yerlerde farklı gruplarda canlı müzik yaptığımız dönemlerde tanıştık. Tanıştığımız günden sonra her geçen gün dostluğumuz bir adım öteye taşındı. Beste yapmak, söz yazmak konusunda beni cesaretlendirip, bu konuda desteğini esirgememiştir. Yine güzel ve biraz melankolik bir sohbet gecesinde bir anda müzik yapmaya karar verip, gitarı, piyanosu, kalemi, kağıdı derken sabahı bulduğumuz bir günde “Yerle Yeksan” doğmuştur.

Yerle Yeksan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Yerle Yeksan” ile ilgili bir şey söylemek için çok erken ve daha zamana ihtiyacı var. Şöyle diyebilirim, şu ana kadar aldığımız geri dönüşler bile bizi çokça mutlu ediyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız? 

-Tam olarak kendimi bir tarza ait hissetmiyorum daha çok bu işlerin hissiyatla bir noktaya geldiğine inanıyorum. Şöyle anlatabilirim aslında: Bir akustik gitardan çıkmış; biraz buruk, bazen çok melankolik, bazense umut veren söz ve notaların hissiyatının Murat Güçlü’nün yaratıcılığıyla o hissiyatlı sesleri buluşturması sonucu ortaya çıkan tarz, aslında bizim tarzımız. Eğer bir tarz söylemek gerekiyorsa Alternatif / Chill / Indie Pop diyebiliriz.

Yerle Yeksan’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elimde bir sürü beste var ve sürekli üretmeye devam ediyorum. İlerleyen zamanlarda  tekli ve EP şeklinde çıkarmayı düşündüğüm şarkılarım var.

Tuğrul Sevgi’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yerle Yeksan”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.