Röportajlar

Yeni teklisi “Yeşerttin”i dinleyicilerle buluşturan Ressira ile bir röportaj…

Son dönemin başarılı kadın MC’lerinden birisi olan Ressira, zaman içinde hem kendi teklileri hem de Sehabe ile ortak çalışmaları ile Rap dinleyicisinin yanı sıra pek çok müzik türünü seven dinleyicinin beğenisini kazanmaya devam ediyor. En son PDND Müzik etiketli yeni teklisi “Yeşerttin”i dinleyicilerle buluşturan Ressira (İlayda Öztoprak) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Benim Yerim Değil”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Benim Yerim Değil’e kadar olan müzik yolcuğum aslında tamamen kendimi tanıdığım süreçti. Amatör olarak kendi sözlerimi yazıyordum. Daha çok kendimi, kendimi tanımaya ve hissetmeye çalıştığım bir yolculuktu.

Bu dönemde Sehabe ve Yeis Sensura ile On2’ye dahil oldunuz. Kendileriyle yollarınız nasıl kesişti? Bu bağlamda On2 Müzik’e dahil olmanız nasıl gelişti?

-Sehabe ve Yeis Sensura ile yolumuzun kesişmesi Benim Yerim Değil adlı parçamla başladı. Sehabe, Instagram üzerinden şarkıma eşlik ederek bir paylaşım yaptı. O anki mutluluğum ve heyecanımla iletişime geçtik. Çok güzel bir tesadüftür ki Antalya’ya taşınmışlardı. Ben de eğitimim için Antalya’yı tercihlerimin ilk sıralarına ekledim. Kısa süre sonra yüzyüze tanıştık. Beraber müzik kariyerim üzerinde konuştuk ve adımlarımızı hep beraber atmaya karar verdik. On2 oluşumu ise Sehabe ile aynı beate tesadüfen yazmamızla başladı diyebiliriz! Oluşumumuzun adını da Sehabe ile ilk düetimize verdik. Ekip olarak, şarkılar yazıyor fikirler paylaşıyor her gün her açıdan kendimizi geliştiriyoruz. En çok da benim enerjimle baş edebilmeleri beni mutlu ediyor! (gülüyor) Ekip olmak çok güzel. Ama ekibin en küçük üyesiyseniz her şey çok daha güzel! (gülüyor)

Feeling adlı teklinizin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Feeling, “Bir şeyler deneyeyim!” diyerek yaptığım bir parçaydı. Bir beat seçip yazmak istediğim bir günde İngilizce yazmak içimden geldi ve yazdım. Kaydını odamda aldım ve Yeis Sensura’ya yolladım, mix ve masteringi de ona ait. Tatlı bir deneyimdi benim için. Karantina dönemi yapılan ilk şarkı!

12 adlı tekliniz Sehabe ile ilk ortak çalışmanız. Kendisiyle ortak çalışma yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında, daha önce de dediğim gibi tesadüfen aynı beate yazmamızla başladı her şey. Sehabe ile stüdyoda olduğumuz bir gün bana aynı beate yazdığımızı
fark ettik ve “Bu, evrenin mesajı!” diyerek şarkıya beraber oturduk.
Bu süreç biraz uzun sürdü. Karantina sebebiyle fakat tamamladığımızda çok eğlendiğimiz ve mutlu olduğumuz bir şarkı. Çekimlerindeki heyecanım hala üzerimde! (gülüyor) Geri dönüşler çok güzeldi. Birçok insan dinledi ve paylaştı. Güzel geri dönüşler almak daha da motive etti tabii ki beni. O süre zarfında yeni şarkılar yazmaya devam ettim.

“Bu Günah Sayılır mı?” ile yeniden Sehabe ile bir araya geldiniz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Beati Yeis Sensura’ya ait olan şarkımızı yine Sehabe ile stüdyoda yazdık, hissettiklerimizi dinleyici ile paylaşmak amacıyla yaptığımız bu şarkının geri dönüşleri de güzeldi. Samimi bir şekilde dinleyici ile bir şeyler paylaşmak beni çok mutlu etti. Beati ilk duyduğumda nakaratı kısa sürede yazdım. Sehabe’nin de verse’leri ile şarkıyı içimize sinerek yapmış olduk.

Yedinci tekliniz, Yeis Sensura prodüksiyonu “Senin Yüzünden” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Senin Yüzünden yine karantina sürecinde yaptığım bir şarkıydı. Yeni tarzlar deniyor ve dinliyordum. Klibini ise planlamadan çektik. 12’nin klibi için Antalya’daydım. Ekipmanları kurarken “Haydi yapalım!” dedik ve çektik! Geri dönüşleri de çok tatlıydı aynı hisleri birçok insanla yaşamak çok güzel bir duygu!

Sekizinci tekliniz, yine bir diğer Sensura prodüksiyonu “Zoru Başar” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Zoru Başar benim için çok özel bir parça çünkü o parçayı kendimle konuşarak yazdım diyebilirim. Beati açar açmaz hissettim o şarkıyı ve kısa sürede bitirdim. Her insan kendiyle konuşur ama bunu bir şarkıya dönüştürmek gerçekten çok güzel.

Dokuzuncu tekliniz, Sehabe ile üçüncü çalışmanız “Yok Saydın Beni” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Düet olsun!” diyerek başladığımız bir proje değildi. Yazdığımda Sehabe’ye görüş almak üzere dinlettim. Çok hoşuna gitti. Hisli bir parça. Nakaratını da beraber yazdık. Daha sonra Sehabe de kendi verse’ünü yazdıktan sonra sabah ilk işimiz kaydını almak oldu. Altyapısı için güzel adımlar atıldı. Geri dönüşler de beni çok mutlu etti çünkü gerçekten hisli bir parça olduğunu dinleyicilerin de dile getirmesi büyük bir mutluluk. Yıllar geçse de üzerine onlarca parça çıksa da geriye dönüldüğünde farkını hissettiren bir parça olduğunu düşünüyorum.

En son, yeni tekliniz “Yeşerttin”i yayınladınız. Teklinin ve Sensura yönetimindeki klibin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Aslında Yeşerttin 1 sene önce yazdığım bir parçaydı. Şarkının farklı olduğunu hissediyorum. Klibi de farklı olsun istedim. Klip için fikrimi Yeis Sensura ile paylaştım ve çekimleri planladık. Klip günü çok heyecanlıydım çünkü “Klipte vermemiz gereken vibe’ı hissettirebilmek beni zorlayabilir!” diye düşündüm. Fakat hiç öyle olmadı. Eğlenceli bir çekimdi. Beni iyi yansıttığını düşündüğüm bir parçam diyebilirim Yeşerttin için.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müzik benim için hissedildiğim her şeydir. Kendi müziğimi de hissedilebilen her şey olarak tanımlarım çünkü tek bir duygu tek bir tür tek bir deneyim demek pek de doğru olmaz. Hislerin, duyguların belli bir ritim üzerinde dans etmesi belli bir groove’un içinde yüzmesi müziği müzik yapan şey bana göre. Kendi müziğimde de dikkat ettiğim şeyler bunlar. Hissetmek, yüzmek! (gülüyor)

Yeşerttin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Pandemi sürecinde çok parça biriktirdik. Yenilerini yazmaya da devam ediyorum. Çok güzel projelerim var. Hatta bir EP yayınlamayı bile düşünüyorum diyebilirim. Henüz belirli bir tarih yok ama adımları tamamladığımızda duyurmak için sabırsızlanıyorum.

Ressira’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yeşerttin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.