Röportajlar

Yeni teklisi “Zor Günler”i dinleyicilerle buluşturan Ayberk Aşalı ile bir röportaj…

Ayberk Aşalı… Sahne performanslarıyla hatırlanacak olan Aşalı, 2020 başında Sezen Aksu eseri “Büklüm Büklüm”ün ismini verdiği ve üç bestesinin de bulunduğu Seyhan Müzik etiketli EP’sini dinleyicilerle buluşturmuştu. Aşalı’nın bu EP’deki “Zor Günler” şarkısı, dinleyicilerden gördüğü ilgiden sonra bu sefer EP’den ayrılarak bir tekli olarak yayınlandı. Aşalı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Büklüm Büklüm’e kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-Müzik hayatım lise yıllarında başlayıp sonrasında barlar-konser mekanları, festivaller, üniversite şenlikleri vb. etkinlikler ile devam etti. 2 yıl önce de “Büklüm Büklüm” EP’mizin çalışmalarına başladık ve 31 Ocak 2020’de dostlarımızla buluşturduk.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda üç eserinizin de bulunduğu “Büklüm Büklüm’ün oluşum süreci ve bu bağlamda bir Sezen Aksu eseriyle çıkış yapma fikri nasıl gelişti? 

-Programlarımda sevdiğim sanatçıların şarkılarını söylerken artık kendi şarkılarımı da üretmem ve onları da dinleyicilerin huzuruna sunma zamanımın geldiğini hissettim. Sonrasında aranjörümle yollarımız kesişti ve çalışmalara başladık. Aslında sadece kendi şarkılarımı yayınlayacaktım fakat “Büklüm Büklüm” benim için çok özel bir eserdi. Sezen Aksu’dan rica ettik ve edisyonu da sağ olsun yardımcı oldu. Biz de EP’ye bu kült eserin adını vermek istedik.

İki çalışmanızda da düzenlemeyi üstlenen Göktuğ Şenkal ve Seyhan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Göktuğ Şenkal benim için idol olan müzisyenlerden biridir. 7 yaşında ailemle gittiğim konserde onun attığı sololarla bu müziğe gönül verdim desem yalan olmaz. Her süreçte yanımda olan kıymetli bir abimdir benim. Seyhan Müzik ile de sevgili Seyfi Yerlikaya aracılığı ile yolum kesişti. 2 projenin de yapım ve prodüksiyonunda beraber çalıştık.

Büklüm Büklüm EP’siyle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Beklediğimden iyi dönüşler aldım diyebilirim. “Büklüm Büklüm” her kesim tarafından bilinen ve sevilen bir eser bundan dolayı büyük bir risk vardı yayınladığımız zamanlarda. Fakat dostlarımız sağ olsunlar her an yanımızda olup şarkıyı sahiplendiler. Pandemi sürecinde lansman yapamamamıza rağmen güzel bir etkileşim yakaladığımızı söyleyebilirim.

En son “Büklüm Büklüm” EP’nizde yer alan “Zor Günler”i bu sefer tekli olarak yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti?

-Şarkıyı 6-7 yıl önce bestelemiştim, arşivde duran ve bu süreçte olgunlaşan şarkılarımdan biriydi. Aslında Zor Günler, “Büklüm Büklüm” EP’sinin içinde yer alan bir şarkıydı. Fakat yayınlamamızın ardından kısa süre sonra pandemi başladı ve eve kapandığımız süreçte Zor Günler’e çok güzel dönüşler aldık. Ben de kliplendirip tekli olarak yayınlamak istedim.

Zor Günler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-2. ayı dolmadan dijitallerde güzel dönüşler aldık diyebilirim. Hatta dinlenme oranları Büklüm Büklüm’ü bile geçti. Tabi kendi bestemin sahiplenmesi de gururumu okşamıyor değil. Bunun yanı sıra bizler tarzımızdan dolayı konser müzisyenleriyiz. Dinleyicilerimizle buluşup sahnelerde söyleyebilsek daha da etkili olurdu diye düşünüyorum ama umarım güzel günler yakın.

Zor Günler’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii, bu yıl içinde yayınlayacağımız çocuk istismarı ve kadına şiddet üzerine sosyal sorumluluk projemiz için stüdyo çalışmalarına başladık. Aşk şarkıları yazıp çizerken, günümüzdeki sorunları da dile getirmemiz ve farkındalık yaratmamız gerek diye düşünüyorum ve elimden geleni de yapmaya çalışacağım.

Ayberk Aşalı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Zor Günler”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.