Röportajlar

13 yıl aradan sonra yeni albümü “Hayat Yeni Başlıyor”u dinleyicilerle buluşturan Doğu ile bir röportaj…

Doğu‘yu 13 yıl önce ‘Susuyorum‘ albümüyle ve özellikle albümdeki ‘Yaktım Gemileri‘ şarkısı ile tanımıştık. Sonrasında müzik yolculuğuna müziğin mutfağında aranjör, prodüktör ve besteci olarak devam eden Doğu‘nun ‘Duygularım’ şarkısı yıllar sonra Azer Bülbül, Zerrin Özer gibi sanatçıların yorumuyla yeniden gündeme geldi. Şimdi ise Doğu, Seyhan Müzik etiketiyle ikinci albümü ‘Hayat Yeni Başlıyor‘u 13 yıl aradan sonra dinleyicilerle buluşturdu. Doğu ile Bi’Kuble için, yeni albümünü, müzik dünyasını ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

 

13 yıldan sonra ilk defa yeni bir albümü müzikseverlerle buluşturdunuz. Bu 13 yılda neler yaptınız ve yeni bir albüm çıkarmaya nasıl karar verdiniz?

-22 yıldır profesyonel olarak müzikle uğraşıyorum, sanat sektörüne besteci, aranjör ve prodüktör olarak yüzlerce albüm yaptım. 13 yıl önce ‘Susuyorum (Yaktım Gemileri)‘ albümü çıktığında da zaten aranjörlük devam ediyordu. Yeni albüm zaten uzun zaman önceden beri hazırdı,  22 yılın hatta daha fazlasının birikimi olan şarkıların toplandığı bir albüm oldu. Dinleyicilerden gelen mesajlardan sonra da yeni albüm zamanının artık geldiğini düşündüm ve çıkartmak şimdi kısmet oldu.

Seyhan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Dediğim gibi, zaten aynı sektörde ve işin mutfağında olduğum için tanıdığım Seyhan Müzik‘in sahipleri sevdiğimiz saydığımız insanlar. Böyle olunca da onlarla otomatikman yolumuz kesişmiş oldu. Ben tek şarkı çıkartmak amacıyla firmaya gittim, albüm çıkartmaya karar verdik; kısmet…

Bestelerinizden ’Duygularım’ son dönemde büyük ilgi gördü ve pek çok sanatçı tarafından yorumlandı. Sizce ‘Duygularım’ın bu kadar sevilmesini eserin bestecisi olarak nasıl açıklarsınız?

Duygularım‘ şarkısı, adı üzerinde ticari amaçla yapılan bir şarkı değil; yürekten gelen duyguların notaya ve söze dökülmesi. Her meslekte öyledir; bir şeyi yürekten anlatınca insanlar da daha güzel, daha kolay algılarlar. Ve rahmetli Azer Bülbül‘ün son albümünün aranjör ve yönetmenliğini yapmak bana kısmet oldu. Ayrıca o da çok istemişti albümün ismi ‘Duygularım‘ olsun diye. Keşke görebilseydi şarkının bu kadar sevildiğini… Sonra Zerrin Özer‘in okuması da ayrı bir gurur oldu. Dediğim gibi anlatım yürekten olunca algı da yürekten oluyor.

 

Hayat Yeni Başlıyor ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mükemmel dönüşler aldım, insanlar çok özlemişler; çok ara verdiğim için pişman oldum diyebilirim. Aranjör olarak stüdyodan çıkamadığımız için zamanın nasıl geçtiğini fark edemiyoruz. Şimdiye kadar şarkılarımda ayrılığı, acıyı ve özlemi anlattım. ‘Hayat Yeni Başlıyor‘ benim için de ilk oldu aslında… Pozitif bir şarkı oldu. Pozitif bir şekilde sevgiyi, aşkı anlattım… Dinleyenlerden aldığım tepkiler çok iyi ve şunu anladım; ara vermeden devam etmek gerek. Öyle de yapacağım inşallah.

 

Albüm önce dijital albüm olarak, bir ay sonra da CD olarak dinleyiciyle buluştu. Albümün CD olarak çıkması sizin mi yoksa firmanızın mı isteğiydi?

Seyhan Müzik‘e gittiğimde de konuştuğumuz gibi, çok ara verdiğimden dolayı tek şarkı yakışmazdı. Albüm şeklinde çıkması ve piyasaya dağıtılması, insanlara sunulması daha mantıklı olduğundan dolayı böyle bir karar aldık.

 

Bir müzisyen olarak sizi müziğin mutfağında besteci-aranjör olmak mı, yoksa sahnede kendi şarkılarınızı söylemek mi daha mutlu ediyor?

-Güzel soru. Aşçılık gibi biraz bizim meslek; hem yemek yapmayı seviyoruz, hem yemeği. Stüdyoda herhangi bir şarkıya ruh katmak, güzel şarkılar yapmak, yaptığımız projeler sonrası insanların star olması; hepsi çok güzel duygular… Sahnede hele dinleyici güzel olduğunda şarkılarımızı okumak da bir o kadar güzel. Sonuçta sanat Allah’tan bize hediye; hazzını siz tahmin edin.

 

Günümüzün müzik endüstrisini, müziğe ilk başladığınız dönemler ile karşılaştırdığınızda nasıl bir sonuca ulaşıyorsunuz? O dönemle bu dönem arasında artılar, eksiler var mı?

-Eskiden her şey daha güzeldi, daha farklıydı. Sanata, sanatçıya değer vardı… Şu an İnternet ve sosyal medya çok zorlaştırdı her şeyi; ki büyüklerimiz bize anlatırlar; bizden eski dönemler daha da keyifli imiş stüdyolarda… Şu an sanat sektörü maalesef ticaret sektörüne dönüştüğü için, yapılan şarkılar da ömürlük ve kalıcı değil; birkaç günlük ya da birkaç aylık. Onun için stüdyoda son dönemlerde çok kullandığım bir cümleyi tekrar etmek zorundayım. ‘Acilen sanat sektörüne reset atılması gerek!’ Yoksa yakında insanlar dinleyecek şarkı bulamayacak…

 

Hayat Yeni Başlıyor’dan yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Var tabii ki. Peş peşe çok güzel şarkılar çıkacak; çoğu da hazır. Ve sektöre dayalı değil aşka dayalı şarkılar. Sanatçılar işin mutfağında, sektör başkalarının; sanatçı olmayanların elinde. Onun için ben insanların yüreğine hitap etmeyi seviyorum. İnşallah çok güzel şarkılar yolda. Ayrıca size ve tüm dinleyenlere çok teşekkür ediyorum.

Doğu‘ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Hayat Yeni Başlıyor‘ albümünü tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda bulabilirsiniz.