Röportajlar

İlk teklisi “Bahşet”i dinleyicilerle buluşturan Oya Lorin ile bir röportaj…

Geçtiğimiz haftalarda, Deniz Pektaş ile düet yaptığı ilk teklisi ‘Bahşet‘i Seyhan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan ve müziğin eğitiminden gelen Oya Lorin ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, ‘Bahşet‘i ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

 

Bahşet’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda bir single çıkarmaya nasıl karar verdiniz?

-Aslında müziğin büyüsüne kapıldığım yıllar çok eskilere dayanıyor. Hayatımın hemen her döneminde, şarkı sözleri yazmış ve bir kenara koymuş biriyim. Başka bir iş yaparken, içimin çok başka bir yerde durduğu gerçeğiyle yüzleştiğim zaman konservatuar okumaya karar verdim. Çünkü müziğin, yazmanın ve şarkı söylemenin benim için çok daha derin bir anlamı olduğu gerçeğiyle ve bu şekilde kendi dünyam ile daha anlamlı bağ kurabileceğimi biliyordum.

Okul yıllarından sonra “Şimdi değil ise ne zaman?” dedik ve Deniz‘le birlikte arşivi karıştırmaya başladık. Deniz’in seçtiği “Bahşet” için süreci başlattık. Bu süreçte hem acemi hem de heyecanlı olma durumunu bile çok sevdim. 

Seyhan Müzik’le yollarınız nasıl kesişti?

Seyhan Müzik ile tanışmama sebep olan sanatçı arkadaşım ve aynı zamanda Seyhan Müzik‘in koordinatörlüğünü de yapan Seyfi Yerlikaya idi. “Bahşet” ortaya çıktıktan sonraki süreçte Seyfi Yerlikaya ile birlikte devam ettik. 

 

Bahşet’i beraber seslendirdiğiniz Deniz Pektaş ile yollarınız nasıl kesişti?

Deniz ile konservatuarda tanıştık ve okul yıllarımız beraber geçti. Sonraki yıllarda da arkadaşlığımız devam etti. Deniz, uzun yıllardır kendini müziğe adamış ve alanında oldukça yetenekli bir müzisyen arkadaşımdır. “Bahşet“i ilk dinlediğinde düzenlemek ve birlikte okumak istediğini söylemişti. Yakın dostlarımdan biri ile bu sürecin doğal bir şekilde akması değerli ve güzeldi. Çok eğlendik, çok heyecanlandık.

 

Bahşet ile ilgili geri dönüşleri nasıl aldınız?

Bahşet; sözü ve müziği ile kuvvetli bir duyguyla yazılmış bir şarkı izlenimi veriyor. Müzik yapıyorsan bir yerlere dokunmadan olmaz tabii ki… Biraz hüzün şarkısı ve ulaştığı kadarıyla dinleyenleri tutan bir şarkı oldu. Geri dönüşler son derece güzel. İlk tecrübem ilk heyecanım bu şarkı. Diğer şarkılarımı da harekete geçirmek ve biraz daha işin mutfağında dolaşmak için motivasyonum daha yüksek.

Bahşet sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması da düşünülüyor mu? Bu bağlamda bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-İlk tekliyi CD olarak basmayı düşünmedik. Sonrasındaki tekli projelerimiz için de söz konusu olmayabilir. Albüm çıkarma durumu ise ilerleyen süreçte birden fazla şarkımın ulaşması fikri ile elbette cazip.

 

Bununla birlikte müziğin eğitiminden de gelen biri olarak konservatuar okumaya nasıl karar verdiniz? Eğitiminiz size müzikal anlamda neler kattı?

-Şarkılar ve sözleriyle uğraşmaya başladığım küçük yaşlarımdan beri konservatuar okumayı istemiştim. Hayatın en güzel hediyelerinden biri bence bir yeteneğe sahip olup bunu yönetebilmek. Fark edilmiş ise şayet sığındığımız liman oluveriyor. Konservatuar okumak benim için zor bir zamanda ve zor koşullarda mükemmel bir sığınak oldu. Ayrıca orada edindiğiniz bilgi ve tecrübenin müzisyenlik yolunda çok değerli adımlar olduğunu söyleyebilirim.

 

Bahşet’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Söz ve müziği bana ait başka eserlerim var, önce tekli sonrasında albüm olarak birer proje yapmayı diliyorum. Yine alanında çok iyi işler yapan müzisyen arkadaşım sevgili Onur Özçelik ile kendi şarkılarımızı ve sevdiğimiz şarkıları beraber yeniden yorumlayıp sosyal medya üzerinden dinleyenlerle buluşturuyoruz. Yeni coverlar yapmaya devam edeceğiz.

 

 

 

Oya Lorin‘e bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Bahşet‘i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.