Müzik

2020’den de öte, 2020’ler boyunca dinleyip yıllarca unutmayacağımız şarkıları bize armağan ediyor : Murathan Mungan 2020 Model…

Edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden biri olan Mungan, yazdığı şarkı sözleriyle de müzik dünyamızda da saygın duayenlerden biri oldu ve hem Söz Vermiş Şarkılar şiir kitabının isim kaynağı olduğu proje albümüyle hem de Müslüm Gürses ile olan Aşk Tesadüfleri Sever albümüyle 2000’lere iki unutulmaz proje bıraktı. Şimdi ise Mungan, toplam 26 şarkıdan oluşan; büyük kısmı sözlerine yapılan yeni ya da seslendirilmemiş bestelerden ve daha önce yayınlanan çalışmalarının yeni yorumlarıyla oluşturduğu yeni proje-albümünü Pasaj & Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : 2020 Model…

İçerik tasarımı ve süpervizörlüğünü Mungan’ın üstlendiği albümün koordinatörlüğü Aslı Serindağ’a, kayıtların mastering çalışması ise Çağlar Türkmen’e ait. Bununla birlikte grafik tasarım Utku Lomlu, grafik uygulama ise Alper Zeki (Lom Creative Studio) imzası taşıyor.

Albüm, ‘Kehribar Sarı’ ve ‘Gri Pembe’ olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Her iki kısımda da 13’er şarkı yer alıyor.

İlk kısım ‘Kehribar Sarı’ yeni bir eserle; Nazan Öncel yorumu-bestesi, Erman Arda düzenlemesi ‘Bir Bilsem Ah, Bir Bilebilsem’ ile açılıyor. Selim Boyacı’nın udu ve Erman Arda’nın gitarıyla başlayan eserde Arda’nın elektronik ritmleri ve klavyesi de yer yer öne çıkıyor. Ud da eserin duygusunu piyano ile destekliyor. Ardından Mehmet Erdem, (Nükhet Duru yorumuyla bildiğimiz) Fuad Abdullah bestesi ‘Şu Senin Çekip Gitmelerin’in Alper Atakan düzenlemesi geliyor. Atakan’ın elektronikleri ve Caner Güneysu’nun gitarının Mehmet Yalgın’ın klasik kemençesiyle dengelendiği eserde klavye esere 1980’ler tınıları katarken kemençe de yer yer öne çıkıyor; çift ses vokal de eseri güçlendiriyor. 

Sırada, Jehan Barbur (geçen yıl eserin bestecisi Serdar Ateşer’in yorumuyla dinlediğimiz) ‘Kırılgan’ı Eylül Biçer düzenlemesiyle seslendiriyor. Eylül Biçer’in gitarlarıyla akustik bir kayıt olan eserde Barbur da çift ses vokaliyle öne çıkıyor. Son kısımda Biçer’in elektro solosu başarılı. Eser, Barbur’un yorumuyla da başarılı bir şekilde örtüşüyor. Ardından Zuhal Olcay; yıllar öncesinde kalıp icra edilmemiş bir Selim Atakan bestesi-düzenlemesi ‘Dargın Bir Bahar’ ile geliyor. Selim Atakan’ın piyanosu ve akustik gitarının ud ile dengelendiği eserde perküsyon da yer yer öne çıkarak Olcay’ın yer yer vurucu vokaliyle birlikte ilerliyor.

Sırada, albüm için bestelenen iki eser var; ilk önce Çamur’dan (Görkem Sengel bestesi-Çağatay Kadı düzenlemesi ve Murat Ak vokali) ‘Aşk Bin Defa’ geliyor. Kadı’nın klavye fonu ve Sinan Akbaba’nın elektrosuyla başlayan eserde Kadı, gitarlarıyla öne çıkıyor ve Şirin Vatan’ın çellosu ile Barış Cem Songur’un perküsyonları eseri desteklerken Erkal Öztürk’ün davulu ve Güngör Uçak’ın bası da geri vokallerle birlikte eseri tamamlıyor. Orta kısımdaki elektro solo başarılı. Ardından Gaye Su Akyol’dan besteleyip Ali Güçlü Şimşek ile düzenlediği ‘Kalp Tamircisi Kadın’ geliyor. Akyol’un beatiyle başlayan eserde Şimşek’in elektrosu, bası ve ud ile birlikte öne çıkarken Görkem Karabudak da klavyeleriyle ve akustik gitarıyla eseri destekliyor. Akyol da kendisine özgü yorum ve besteciliği ile diğer eserleri gibi sevileceğini düşündüğüm, albümün öne çıkan eserlerinden birini oluşturuyor.

Sıradaki eser, albüm için yapılan yeni eserlerden Can Algeç yorumu-bestesi-düzenlemesi ‘Sert Adam’ oluyor. Algeç’in elektrosunun önde başlayıp akustik gitarıyla dengelendiği eserde çift ses ve elektronik davulun uyumu Algeç’in basıyla birlikte eseri canlı tutuyor. Algeç’in sevilen şarkıları arasına girecektir. Ardından Nükhet Duru, Müslüm Gürses’in Mungan projesi Aşk Tesadüfleri Sever’de seslendirdiği Abed Azrie bestesi ‘Aşk Bu’yu Fatih Ahıskalı düzenlemesiyle seslendiriyor. Ercümer’in perksüyonlarının İstanbul Strings’in yaylı ve vokallerle dengelendiği ve Arap tınılarla başlayan eserde Ahıskalı’nın ud ve gitarı, Samet Çelikel’in kanunuyla birlikte öne çıkıyor. Eralp Görgün’ün bası, Ahıskalı’nın davul ritmleriyle eseri tamamlıyor. Dinleyiciye Duru’nun alaturka eserler seslendirdiği Sevda ve Nadide albümlerindeki hatırlatacak olan eserde Duru, o dönemdeki yorum başarısını günümüzde de koruduğunu kanıtlıyor.

Sırada, Çağatay Akman’dan (Söz Vermiş Şarkılar’da Gülden Karaböcek yorumuyla dinlediğimiz) Selim Atakan eseri ‘Otel Odaları’ Volkan Sönmez düzenlemesiyle geliyor. Hakan Şensoy’un davulu ve Volkan Sönmez’in gitarlarının öne çıktığı eserde Serkan Uz’un perdesiz gitarı eserdeki duygulu yapıyı koruyor. Serhat Şensesli’nin bası da ses-ekolarıyla birlikte eseri güçlendiriyor. London Sym. Lib. yaylıları orta kısımda elektronik ritmler ve Ruhin İsmailov’un piyanosuyla birlikte ilerlerken Sönmez’in klavyesi ve Harun Koç’un perküsyonu da Kemal Esen’in elektro bağlamasıyla birlikte eseri tamamlıyor. Akman’ın vokal olarak da kendisini zamanla ilerlettiği söylenebilir.

Sıradaki eser, Bora Duran’dan besteleyip düzenlediği yeni bir eser ‘Saklarım’ Tolga Şanlı ve Duran’ın gitarlarının çift ses vokal ve elektronik ritm-klavyeyle dengelendiği eserde Cengiz Tural da davuluyla eseri canlı tutuyor. Erkan Gürer’in bası da eseri tamamlıyor. Özellikle nakaratıyla akılda kalacak bir eser. Ardından Six Pack, yayınlanmamış bir Algeç eseri ‘Ezber’i grubun klavyecisi Toros Energin düzenlemesiyle seslendiriyor. Energin’in klavyesi Vecihi Akın’ın trompeti, Uğur Yeniyol’un saksafonu ve Okan Barut trombonlarıyla dengelenerek sanki 1970’lerden kalan orkestra kayıtlarını andırıyor. Murat Kirkit’in gitarı ve Egemen Maden’in bası da eserin eğlenceli yapısını destekliyor. Nurtun Şarman’ın davulu da eseri tamamlıyor. Nilgün Yavaşoğlu Energin’in çift ses vokali başarılı. Algeç açısından da farklı ve başarılı bir beste örneği oluyor.

Sarı Kehribar’ın son iki eseri de Atakan’ın bestelediği Kezban’ın Önlenebilir Yükselişi müzikalinden hiç duyulmamış iki eser, ilk olarak ilki Nuri Harun Ateş’ten Ogün Dalka düzenlemesiyle ‘Ters Orantı’ elektronik ritm-davul ile başlayan eserde Hasan Gözetlik’in trompet ve trombonu, Anıl Şallıel’in saksafonuyla birlikte öne çıkıyor ve piyano ile dengeleniyor. Bilal Karaman’ın gitarı da eserin eğlenceli yapısını destekliyor. Ateş de eserin tiyatral yapısını yorumuyla ve yer yer geri vokaliyle tamamlıyor. Ardından Sema Moritz’ten Cumhur Bakışkan düzenlemesiyle ‘Kahramanlık Tangosu’ elektronik ritm ve Bakışkan’ın akordeonun klavye yaylılar ile öne çıktığı eserde piyano da eserin altyapısını güçlendiriyor. Moritz de aynı şekilde yorumuyla eserin tiyatral yapısını başarılı bir şekilde destekleyerek albümün ilk kısmını tamamlıyor.

İkinci kısım ‘Gri Pembe’, Hande Mehan’dan yeni bir Sunay Özgür beste-düzenlemesi ‘Pencerelerde’ ile açılıyor. Özgür’ün gitarı ve klavye fonuyla açılan eserde İndira Mas’ın çello solosu öne çıkıyor ve eserin duygusunu yansıtıyor. Özgür’ün bası da eseri güçlendirirken Bülent Ay da orta kısma doğru davuluyla esere dahil oluyor. Orta kısımda çello-gitar uyumu başarılı. Teklileri ve Cem Adrian ile olan düetleriyle dikkat çeken Mehan için de yorumsal anlamda başarılı ve büyük bir adım oluyor.

Sırada, iki Fuad Abdullah eseri var, ilk olarak daha önce yayınlanmamış bir eser; Ozan Anlaş yorumu ve Tolga Erzurumlu düzenlemesiyle ‘O Benden Önce’ Erzurumlu’nun elektronikleriyle başlayan eserde Orçun Tekelioğlu’nun duduğu öne çıkıyor ve Ömür Öztürk’ün gitarıyla dengeleniyor. Anlaş da eseri çift ses vokaliyle destekliyor. Ardından bu sefer bilinen bir Abdullah eseri (Riskk grubu seslendirmişti) Zeynep Casalini ve Ahmet Tiryakioğlu düzenlemesi ile geliyor ‘Bana Yarın Sor’ Ahmet Tiryakioğlu’nun gitarı ve elektronikleriyle başlayan eserde Deniz Doğançay viyolasıyla öne çıkıyor. Mert Önal da davuluyla birlikte elektronik ritmlerle dengeleniyor. Eser, değişken yapısıyla da dikkat çekiyor ve Casalini de çift ses vokaliyle eseri güçlendiriyor; Tiryakioğlu aynı zamanda geri vokaliyle eseri destekliyor. Tiryakioğlu’nun bası eseri tamamlıyor.

Albüm, iki yeni Özgür eseriyle devam ediyor; ilk önce Teoman yorumu ve Safa Hendem & Mehmet Cem Ünal ortak düzenlemesi ‘Yaz Yanığı’ Hakan Güven, Çağlar Haznedaroğlu’nun kemanlarının, Öykü Koçoğlu’nun viyolası ve Bike Öner’in çellosunun oluşturduğu yaylıların uyumuyla başlayan (Hendem’in yaylı aranjmanıyla) eserde Hendem’in gitarı ve bası öne çıkıyor ve Teoman da çift ses vokaliyle eseri güçlendiriyor; orta kısma doğru yaylılar yer yer öne çıkıyor, Gencay Kıymaz da davuluyla eserin sakin tınısını destekliyor, orta kısımda gitar ve yaylılar ile birlikte öne çıkıyor. Klavye fon eseri tamamlıyor. Ardından Şebnem Ferah yorumu ve  Ferah & Kerem Özyeğen & Tarkan Gözübüyük ve Ozan Tügen ortak düzenlemesi ‘Aşktan Nasıl Gidilir’ Özyeğen’in gitarı ve Ozan Tügen’in 1980’ler tınıları katan klavyesi ile başlayan eserde Ferah da çift ses vokali ve geri vokallerin desteğiyle eseri güçlendiriyor. Semplice Quartet’in yaylıları ve Tarkan Gözübüyük’ün bası eserin duygusunu destekleyerek eseri tamamlıyor; son kısma doğru ‘Kalp ağrısı dinmedi’ kısmındaki kalp atış ritmi esere güzel bir tını katıyor. Teoman da Şebnem Ferah da bu yeni yorumlarıyla hem albümde öne çıkıyor hem de kendi eserleri kadar sevilecek yorumları sunuyor.

Sıradaki eseri ilk olarak Sumru Ağıryürüyen’den dinlemiştik; Serdar Ateşer eseri ‘Güz Defteri’ Koray Candemir yorumuyla ve Ateşer & Candemir & Cem Şahin ile Mesut Uçar’ın ortak düzenlemesiyle geliyor. Şahin’in davul programı ve klavye fonuyla başlayan eserde Candemir eseri geri vokaliyle ve basıyla destekliyor. Şahin & Ateşer ve Uçar’ın gitarları eseri güçlendirirken, elektronik ritmler esere güncel bir tını katıyor. Ateşer ve Şahin’in piyano-klavyeleri de altyapıyı tamamlıyor. Orta kısımdaki klavye solo başarılı. 

Albüm, iki yeni eser ile devam ediyor. İlk önce Kalben yorumu-bestesi ‘Ben Uyurken Tut Beni’ geliyor ve Kalben, düzenlemeyi Kutsal Kaan Bilgin ile birlikte üstleniyor.Murat Erginol’un kemanı, Seda Eylül Tansık’ın viyolası, Taylan Aygar’ın viyolonseli ve Deniz Yurdakul’un kontrbasının oluşturduğu yaylılar ile Bilgin’in klavseninin uyumuyla başlayan eserde Kalben’in akustik gitarı da eserin ilk kısmındaki akustik tınıyı destekliyor; eserin değişken yapısı, Nihal Saruhanlı’nın davulu ile dengelenirken Bilgin’in elektrosu ve bası da esere rock tınılar katıyor. Kalben’in çift ses vokali ve Bilgin ile geri vokaldeki uyumu başarılı. Seyit Mas’ın obuası ve Can Ömer Uygan’ın üflemelileri eseri tamamlıyor. Kalben’in sevilen şarkıları arasına zamanla girecektir. Ardından Batu Akdeniz yorumu-bestesi-düzenlemesi ‘Zalime Kolay’ geliyor. Akdeniz’in elektro ve akustik gitarıyla başlayan eserde James Taylor’un klavyesi ve Umut Er’in elektrosu eseri güçlendiriyor, Bulut Gör’ün davulu da yer yer öne çıkarak klavyeyle dengeleniyor. Aslan İstepanov’un bası da Akdeniz’in çift ses vokaliyle birlikte eseri tamamlıyor. Özellikle nakaratıyla akılda kalacak olan bir eser oluyor.

Sıradaki eser, Sezen Aksu yorumuyla bildiğimiz Attila Özdemiroğlu bestesi ‘Eskidendi Çok Eskiden’in Cem Adrian yorumu-düzenlemesi oluyor. Erkin Onay’ın kemanı ve Sezgin Alkan’ın piyanosuyla akustik bir tınıda başlayan eserde Ediz Şekercioğlu da çellosuyla eserin altyapısını güçlendiriyor. Son kısımdaki eko başarılı. Adrian’ın diğer yeniden yorumlamaları gibi başarılı bir yorum oluyor ve bu bağlamda zamanla Adrian’ın sevilen yorumları arasına girecektir.

Albüm, özel bir buluşmayla devam ediyor; Mungan’ın pek çok şiirini besteleyen ve seslendiren Derya Köroğlu yorumu-bestesi yeni bir eser ‘Böyle De Güzeliz’ geliyor. Tolga Kılıç’ın düzenlediği, Köroğlu’nun gitarları ve Mehmet Akatay’ın perküsyonlarının uyumuyla başlayan eserde klavye ve Timur Atasever’in çellosu öne çıkarak Köroğlu’nun çift ses vokaliyle dengeleniyor. Dinleyicilere Yeni Türkü dönemini hatırlatacaktır. 

Sırada, art arda iki yeni ortak çalışma-düet var; ilk önce Aylin Aslım & Ah! Kosmos yorumu-ortak bestesi ‘Geçiyorum’ (düzenleme de Ah! Kosmos -Başak Günak- imzası taşıyor) geliyor. Günak’ın klavye ve elektronik ritmleriyle başlayan eserde Gal Hever’ın udu öne çıkıyor ve çift ses vokaller eserin hareketli yapısını güçlendiriyor. Orta kısımda Gabor Hartyani de çellosuyla dahil oluyor. Günak’ın elektrosu ve bası da eseri tamamlıyor. Bu eser de Mungan’ın sözleriyle güncel altyapıları da yakalayabilen eserlere imza attığını gösteriyor. Ardından, Jabbar & Deeprise yorumu-bestesi-düzenlemesi ‘Yanımdan Geçip Gidiyorsun’ elektronik ritm ve klavyenin önde olduğu eserde klavye solo akılda kalıyor. Jabbar’ın çift ses vokali başarılı ve ikili yine sevilecek bir çalışma sunuyor.

Son eser ise Ozbi’den Barış Mert Peker ile ortak bestelediği (Peker düzenlemesi) yeni bir çalışma ‘Gecenin Eldiveni’ ve eserde Ozbi’ye Mungan eşlik ediyor. Elektronik ritm-klavye başlangıçlı eserde ritmler Ozbi’nin vokali ve Mungan’ın şiir kısımlarıyla birlikte öne çıkıyor. Ses efektleri esere 1980’ler tınıları katıyor. Ozbi ve Mungan uyumu albüme güncel anlayışlı bir final oluyor.

Albüm, her müzik türüne göz kırpan düzenlemeler ve yorumculardan hem bilinen hem de ilk defa yayınlanan Mungan eserlerini bir araya getiriyor ve Mungan, 2020’den de öte, 2020’ler boyunca dinleyip yıllarca unutmayacağımız şarkılarla dolu bir projeyi bize armağan ediyor.